
Przepis ten dostałam w zeszłym roku od babci Krysi razem ze słoiczkiem na posmakowanie, a w tym roku postanowiłam zrobić kolejną porcję na zimę dla mojej rodzinki 🙂 Bardzo nam zasmakowały ogórki przygotowane właśnie w ten sposób, najbardziej je wcinał i zachwalał najmłodszy w rodzinie. Są przetwory, które robię raz i nie wracam już do nich więcej, a ten przepis zagościł u nas na stałe. I tak co roku przybywa nowych przepisów i słoików w piwnicy, którymi najbardziej cieszymy się zimową porą. Polecam również chrupiące ogórki w zalewie pomidorowej.
Potrzebne składniki
- 3 kg ogórków gruntowych
- 2 łyżki soli
- ok. 0,5 kg cebuli
Zalewa
- 480 g ketchupu pikantnego
- 4 łyżki z czubkiem przecieru pomidorowego
- 2 łyżki z czubkiem pieprzu ziołowego
- 1 szkl. oleju
- 1 szkl. octu
- 1 szkl. cukru
Sposób wykonania
- Ogórki dokładnie umyć i zetrzeć na mandolinie, można również pokroić w grubsze plasterki, to już kto jak woli, wedle gustu.
- Cebulę obrać i pokroić w drobne piórka, wrzucić do ogórków wymieszać, zasypać solą i jeszcze raz dokładnie wymieszać.
- Odstawić na 2 godz. żeby ogórki puściły sok, po tym czasie odlać sok, i nałożyć ogórki z cebulą do wyparzonych słoików.
- Wszystkie składniki zalewy zagotować mieszając, zalewa będzie dość gęsta, zalać słoiki z ogórkami gorącą zalewą, ranty słoików wytrzeć ściereczką, mocno zakręcić.
- Pasteryzować ok. 15 min. od momentu zagotowania się wody w garnku, następnie wyjąć słoiki na ręcznik, odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia.
Zimne słoiki wynieść do piwnicy.
Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Ogórki w zalewie ketchupowej na zimę wg. mojej propozycji, prześlij mi zdjęcie, będzie mi bardzo miło. Chętnie dodam je do wpisu. Pozdrawiam Joanna.
Świetny pomysł ☺
Dzięki 🙂
Dla mnie pychota!
Smaczne 🙂
Bardzo pyszne, polecam. 😃
Cieszę się bardzo 🙂
fajna propozycja
Najbardziej zasmakowały młodemu 😉
Świetne ;-D
😘
Zrobię pierwszy raz i posmakuje
Polecam 👍
Pyszne są 🙂
Dziękuje 😘
Robię różne sałatki do słoików, ale taką widzę po raz pierwszy. Wypróbuję na pewno 🙂
Polecamy, bardzo smaczne, warto zrobić parę słoików.Pozdrawiam😘
I znów mam inspiracje:) z tego bloga mam już kilka,ale czasu na realizację mało 🙁
Działaj, bo przyjadę tam do Ciebie sprawdzić 😁😋
Wyglądają rewelacyjnie 🙂
Dziękuje 😘
Znamy sałatkę. Jest naprawdę pyszna. Też mamy kilka sloiczków na zimę 🙂
Warto zrobić chociaż parę słoiczków 😘
Takich jeszcze nie jadłam ale zapowiadają się pysznie 🙂
Polecamy, bardzo smaczne 😘
Keczup i ogórki?! To musi być genialne połączenie! Coś czuję, że przygotuję spory zapas!
Dla nas rewelacja, a szczególnie najmłodszy w rodzinie je lubi 🙂
Moja ciocia takie robi. Pyszne są 🙂
Kiedyś robiło się tradycyjnie ogórki kiszone i korniszony, a teraz jest tyle możliwości, tyle smacznych przepisów, smaczne są te ogórki 🙂
Zaciekawił mnie smak zalewy z dodatkiem pieprzu ziołowego. Słoiczki prezentują się bardzo smacznie 🙂
Polecam Beatko, bardzo dobre, najmłodszy w rodzinie bardzo je lubi 🙂
takich ogórków jeszcze nie robiłam
Polecam, bardzo smaczne 🙂
Witam, zrobione! Kiedy mogę otworzyć słoiczek żeby spróbować?
Smaki muszą się trochę przegryźć, ale myślę, jak spróbujesz za 2,3 dni to będzie ok 😉
Witam, robilam kiedys podobne , co prawda z innego przepisu, po otwarciu ogorki byly “gazowane” zalewa keczupowa kwasna, dlaczego tak się zadziało? Chialabym wypróbować Pani przepisu, tylko boje się,że znow cos pojdzie nie tak. Pozdrawiam
Ciężko mi powiedzieć, zależy z jakiego źródła ogórki były, może za dużo nawozu jeśli kupne? U nas te ogórki robię pod syna, on bardzo je lubi a i my zawsze wcinamy ze smakiem 🙂 Pozdrawiam