6 ciekawostek na temat kawy, o których nie miałeś pojęcia

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, ale ile tak naprawdę o niej wiemy? Oto pięć fascynujących faktów, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych miłośników tego aromatycznego napoju.

1. Odkrycie kawy zawdzięczamy… kozom

Legenda głosi, że kawa została odkryta w IX wieku w Etiopii przez pasterza o imieniu Kaldi. Zauważył on, że jego kozy stają się niezwykle pobudzone po zjedzeniu owoców z pewnego krzewu. Kaldi spróbował tych owoców sam i poczuł przypływ energii. Wieść o cudownych owocach szybko się rozeszła, dając początek kulturze picia kawy. Co ciekawe, pierwotnie kawa nie była spożywana w formie napoju, ale jako jedzenie. Ludzie mieszali dojrzałe owoce kawowca z tłuszczem zwierzęcym, tworząc wysokoenergetyczne kulki, które służyły jako pożywienie podczas długich podróży.

2. Kawa może rosnąć w kosmosie

W 2015 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono eksperyment o nazwie „Cafe”. Naukowcom udało się wyhodować sadzonki kawy w warunkach mikrograwitacji. Choć wciąż daleko nam do kosmicznych plantacji, eksperyment ten otwiera fascynujące możliwości dla przyszłej kolonizacji kosmosu.

3. Istnieje kawa produkowana przez zwierzęta

Najdroższa kawa świata, Kopi Luwak, powstaje w dość nietypowy sposób. Cywety (azjatyckie ssaki z rodziny wiwerowatych) zjadają owoce kawowca, a następnie wydalają niestrawione ziarna. Te są zbierane, czyszczone i palone. Kilogram takiej kawy może kosztować nawet 1000 dolarów! Podobny proces zachodzi w przypadku Black Ivory Coffee, gdzie ziarna przechodzą przez układ trawienny słoni. Warto dodać, że proces trawienia zmienia chemiczną strukturę ziaren kawy, co wpływa na ich smak. Enzymy trawienne rozkładają niektóre białka, co prowadzi do zmniejszenia goryczy i powstania unikalnego profilu smakowego. Jednakże, produkcja tych kaw budzi kontrowersje ze względu na dobrostan zwierząt, co skłania niektórych producentów do poszukiwania bardziej etycznych metod.

4. Kawa może pomagać roślinom

Fusy z kawy to nie tylko odpad – mogą być cennym nawozem dla roślin. Zawierają azot, fosfor i potas, czyli kluczowe składniki odżywcze. Co więcej, badania wykazały, że fusy z kawy mogą hamować wzrost niektórych szkodliwych grzybów i bakterii w glebie, działając jako naturalny pestycyd.

5. Brazylijski znaczek pocztowy o zapachu kawy

W 2001 roku Brazylia, największy producent kawy na świecie, wydała wyjątkowy znaczek pocztowy. Był on pokryty specjalną substancją, która po potarciu wydzielała zapach świeżo parzonej kawy. To innowacyjne podejście miało na celu promocję brazylijskiej kawy na arenie międzynarodowej i stanowi ciekawy przykład wykorzystania marketingu sensorycznego. Znaczek ten szybko stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko filatelistów, ale także miłośników kawy z całego świata. Ciekawostką jest, że zapach utrzymywał się na znaczku przez kilka lat, co świadczy o zaawansowanej technologii użytej do jego produkcji.

6. Rola hurtowni kawy

Hurtownie kawy t.j. Ascafe pełnią kluczową funkcję w globalnym łańcuchu dostaw tego napoju. Zajmują się nie tylko magazynowaniem i dystrybucją, ale często również paleniem i mieszaniem kaw. Te specjalistyczne firmy łączą producentów z kawiarniami, restauracjami i sklepami, znacząco wpływając na dostępność i jakość kawy, którą pijemy na co dzień.

Świat kawy jest pełen niespodzianek i fascynujących historii. Te ciekawostki to tylko wierzchołek góry lodowej – im głębiej zagłębiamy się w temat, tym więcej odkrywamy interesujących faktów o tym popularnym napoju. Od niezwykłych metod produkcji, przez kosmiczne eksperymenty, aż po innowacyjne wykorzystanie w marketingu, kawa nieustannie zaskakuje nas swoją bogatą historią i wszechstronnością.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta

Nie wiedziałam, że kawa może rosnąć w kosmosie. Jaki ciekawy wpis.

Urocznica

Fajne ciekawostki. 🙂