Catan recenzja gry planszowej

Michał Lendzion
4 komentarze

Za oknami już coraz chłodniej i wieczory również robią się coraz dłuższe, więc czas odkurzyć dawno nie używane planszówki. Przez wakacje trochę sobie odpuściliśmy gry planszowe, ale teraz, gdy mamy już jesień, wracamy do naszych starych zwyczajów, czyli niedziel z kubkiem ciepłej herbaty w ręku i z grami planszowymi u boku. Dziś chcielibyśmy pokazać Wam nasz nowy nabytek, jest nią gra planszowa Catan, taka trochę klasyka, zapraszamy na recenzje gry planszowej. Jak zawsze gry planszowe wybieramy pod najmłodszego w rodzinie, co prawda gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 10+, ale spokojnie i młodsze dzieci będą miały sporo frajdy, nasz mały strateg przepadł z kretesem przy tej grze. Ta gra przypadła całej naszej trójce do gustu, będziemy do niej często wracać.

Co znajdziesz w pudełku gry planszowej Catan

Znajdziesz instrukcję, dwie kostki do gry, planszę do gry, która jest podzielona na mniejsze sześciany, w sumie można nawet powiedzieć, że plansza to takie puzzle. Karty, dużo kart, mniejsze i większe. Najwięcej kart jest z zasobami, które zbierasz po planszy, są też karty budowy, które informują nas co i za ile możemy wybudować. Wśród kart znajdziesz też karty rozwoju i karty specjalne – najdłuższa droga handlowa i najwyższa władza rycerska. Oczywiście nie może zabraknąć dróg, osad i miast, które są posegregowane w osobnych małych pudełeczkach. Każdy gracz ma swoje pudełeczko. W pudełku znajdziesz także żetony z cyferkami od 2-6 i 8-12.

Na czym polega gra Catan

Jak już się domyśliliście Catan to niezwykła gra strategiczna dla całej rodziny. Co prawda nasz smyk ma 9 lat, a gra jest od wieku 10+ to każdy mały bystrzacha da sobie spokojnie radę. Grać można od 3 do 4 osób, a rozgrywka może się ciągnąć naprawdę długo do 75 min.

Wcielamy się w rolę osadników i zbieramy zasoby. Handlujemy zebranymi zasobami, budujemy drogi, wznosimy osady, które z czasem przebudowujemy w potężne miasta. Skupiamy się na rozwoju naszego państwa i rozwijamy je ekonomicznie, nie skupiamy się na wyniszczających i długich wojnach.

Osobiście uwielbiam grać w gry na komputerze i konsoli, a gra planszowa Catan przypomina mi moją ulubioną grę strategiczno- ekonomiczną jaką jest ANNO 1404. Poza tym lubię grać w tego typu gry, bo zmuszają nas do myślenia, podejmowania ważnych decyzji i skoordynowanych działań. Można napisać, że wcielamy się w rolę takiego trochę króla. Bardzo mi się podoba, że gra Catan jest dostępna w wielu wersjach i wariantach, można ją zabrać na wakacje i wycieczkę.

Jeżeli komuś się znudziła podstawowa wersja, może zainwestować sobie w rozszerzenie, powiem Wam szczerze że sam jestem ciekaw jak może wyglądać gra z dodatkiem np. o piratach lub gwiezdnych osadnikach.

Podsumowanie

Dla mnie to świetna gra planszowa dla całej rodziny, idealna na zimne i ponure wieczory, jak to mówią klasyka gatunku. Popularność tej gry jest tak duża że w najbliższym czasie doczekamy się wersji gry na konsolę, to jedynie świadczy o tym jak ta planszówka musi byś świetnie grywalna w domowych zakamarkach. Catan jest wciągający, emocjonujący, a jak są emocje to jest też i dobra zabawa.

Wpis powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Bardzo fajna graq. Podoba mi się jej koncepcja.

Mirosława Dudko Oaza Recenzji

Ciekawa planszówka 🙂