Każda kucharka ma swoje sprawdzone ciasto na pierogi, moje ciasto w zasadzie pasuje do każdego rodzaju pierogów na wytrawnie i na słodko. Potrzebujesz tylko 4 składniki i już. Idealne ciasto na pierogi wcale nie jest takie trudne do zrobienia. Niektórzy dodają jajko, ja nie daje, ciasto wtedy staje się twardsze, a ja lubię miękkie i delikatne. Ciasto samo w sobie jest właśnie miękkie, elastyczne i bardzo fajnie się z nim pracuje i wałkuje. W Wigilię nie może zabraknąć na moim stole pierogów z kapustą i grzybami, zawsze bardzo je lubiłam, od dzieciaka, to było moje ulubione danie na stole wigilijnym i zawsze czekałam na nie cały rok. Inne potrawy mogły dla mnie nie istnieć tylko pierożki i barszcz czerwony. W święta te pierogi mają dla mnie szczególną moc i smakują również wyjątkowo. Mój synek jest jeszcze mały, ale też bardzo lubi pierogi, pod każda postacią, lubi mi również pomagać przy ich tworzeniu, będzie miał zamiłowanie po mamusi 🙂
Przygotowanie 10 minuty
Gotowanie 10 minuty
Czas całkowity 1 godzina
Ilość porcji 30 szt.
Jak wykonać przepis na – Ciasto na pierogi

Potrzebne składniki
  

  • 500 g mąki pszennej wrocławskiej typ 500
  • 1 szczypta soli - można dać więcej, wtedy nie sól wody do gotowania pierogów
  • 300 ml wrzącej wody
  • ¼ szkl. oleju - można zastąpić na masło

Sposób wykonania

  • Do miski przesiej przez sitko mąkę, dodaj sól oraz wlej olej, gorącą wodę (ja zawsze gotuje wodę w czajniku, następnie czekam 5 min. i wtedy dopiero wlewam do mąki). Następnie wyrób ciasto, ja wspomagam się mikserem, ale można oczywiście ręcznie, na początku wymieszać dobrze łyżką, żeby woda nie parzyła w dłonie. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto, żeby się nie kleiło do ręki, misy miksera.
  • Tak przygotowane ciasto odstawić na 15 min. żeby odpoczęło, z takim ciastem znacznie lepiej się pracuje i nie kurczy się podczas wałkowania. Miskę przykryć ściereczką, żeby ciasto nie obsychało. 
  • Ciasto rozwałkować na cienki placek, na delikatnie podsypanym mąką blacie i wykrawać kubkiem (o średnicy 11 cm) krążki, na każdy krążek nałożyć kapustę z grzybami tak, aby pierożki swobodnie można było zlepiać.
  • Tak przygotowane pierożki odkładać na ściereczkę i przykryć drugą, żeby nie obsychały do czasu gotowania.
  • Pierogi wrzucać partiami na osoloną i wrzącą wodę, gotować ok. 2 min. od wypłynięcia, nie za długo, bo się rozgotują, wykładać łyżką cedzakową na talerz.
  • Gdy ugotowane pierogi ostygną wrzucić je na talerzu do zamrażalnika, gdy dobrze ściągną przełożyć do pojemników lub jak u mnie, wrzucam do woreczka z suwakiem i tak czekają do Wigilii w zamrażalniku.
  • Gdy nie masz czasu, żeby przygotowywać nadzienie do pierogów skorzystaj z gotowca, polecam kapustę z grzybami oraz barszcz czerwony na wywarze warzywnym ze Spiżarni Schroniska Smaków.

Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Ciasto na pierogi wg. mojej propozycji, prześlij mi zdjęcie, będzie mi bardzo miło. Chętnie dodam je do wpisu. Pozdrawiam Joanna.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela S.

Też mam swoje ulubione z którym się dobrze pracuje i je uwielbiamy 🙂

Dorota

Od 2 lub 3 lat najczęściej robię właśnie takie ciasto. Nie używam jednak oleju lecz masło. Przygotowuję również czasami ciasto z jajkiem i białym wytrawnym winem oraz niewielką ilością wody.

Karol

ja zawsze robie na oko że nawet jak kiedys pierwszy raz wstawiałem to miałem problem by podać proporcje 🙂

Karol

chociaż oleju ja nie dodaję za to 1 łyżkę oliwy – spróbuj w tej wersji 🙂

Magda

Takie ciasto lubię najbardziej, nigdy nie dodaję jajek, chociaż wiem, że taki przepis też się stosuje 🙂

Iwona

U mnie w domu ciasto na pierogi robi się zawsze z dodatkiem jajka i na oko. Nigdy niczego nie odmierzaliśmy 🙂

Edyta

Jakie cudowne pierogi, bardzo apetycznie wygladaja 🙂

Ja ciasto na pierogi robię bez oleju. Tylko mąka i gorąca woda. Ale może i z olejem byłby lepsze? Muszę wypróbować twój przepis