Dieta wegetariańska – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Materiał zewnętrzny
1 komentarze

Z roku na rok coraz więcej osób kieruje się w stronę diety wegetariańskiej, czemu trudno się dziwić. Zamiana produktów pochodzenia zwierzęcego na roślinne poprawia zdrowie, samopoczucie, ale i ogólną odporność. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie charakteryzuje się tego typu dieta oraz jakie wyróżniamy jej rodzaje. Nie czekaj i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!

  1. Podstawowe informacje o diecie wegetariańskiej.
  2. Od czego rozpocząć dietę wegetariańską?
  3. Idealne dopasowanie diety pod własne potrzeby.

Świadomość odnośnie tematów żywieniowych stale rośnie. Przykładamy znacznie większą uwagę do tego, co jemy, niż miało to miejsce jeszcze przed kilkoma dekadami. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż i nasza wiedza jest coraz szersza. Efektem tego jest dieta wegetariańska, która mimo iż nie jest nowoczesnym tworem, właśnie teraz zyskuje największą popularność…

Podstawowe informacje o diecie wegetariańskiej

Dieta wegetariańska to nic innego jak wykluczenie (bądź ograniczenie, w zależności od wybranego jej rodzaju) produktów odzwierzęcych jak mięso, ryby oraz owoce morza. Spożywane posiłki przygotowywane są z produktów roślinnych, dzięki czemu do organizmu dociera mniejsza ilość niezdrowych tłuszczy w zamian za pełnowartościowe składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zbilansowana dieta wegetariańska obniży poziom cholesterolu, ustabilizuje ciśnienie krwi oraz poprawi kondycję ciała.

Od czego rozpocząć dietę wegetariańską?

Za pomocą diety wegetariańskiej jesteśmy w stanie polepszyć jakość naszego życia i zdrowia, jednocześnie przyczyniając się do ratowania planety. Pamiętajmy jednak, że musi być to zbilansowana dieta, oparta na pełnowartościowych produktach. Organizm w dalszym ciągu potrzebuje niezbędnych mu kalorii, w tym białka czy zdrowych tłuszczy, dlatego też urozmaicajmy posiłki np. o nasiona roślin strączkowych i nasiona chia. Dobrym pomysłem będzie także wybór cateringu wyspecjalizowanego w diecie wege, czego idealnym przykładem jest firma Andrzejewski Przyjaciele.

Idealne dopasowanie diety pod własne potrzeby

W diecie roślinnej nie chodzi o restrykcyjne zasady i nakładanie na siebie celów niemożliwych do osiągnięcia. Dlatego wegetarianizm daje nam spore pole do własnej interpretacji. Możemy np. pozostawić w naszej diecie produkty mleczne i jajka (to tzw. laktoowowegetarianizm). Ponadto wiele osób decyduje się nawet na fleksitarianizm, który polega na ograniczeniu mięsa, choć niekoniecznie całkowitej z niego rezygnacji. Istnieją też diety wegetariańskie bez glutenu.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Bardzo przejrzysty i pomocny artykuł.