Suszone owoce dawno przestały się kojarzyć z dodatkami do świątecznych ciast i potraw. Wiele osób traktuje je jako ważny produkt w codziennej diecie i bardzo słusznie. Przykładem są suszone śliwki, które nie tylko pomogą wyeliminować słodkie przekąski, ale też działają przeciwnowotworowo. Co jeszcze warto wiedzieć o tych owocach?
Doskonałe śliwki suszone bez konserwantów są cennym uzupełnieniem diety. To jedne z tych owoców suszonych, którymi warto zastąpić czekoladę, ciastka i inne słodycze. Wśród ich cennych właściwości warto wyszczególnić to, że posiadają w składzie substancje zapobiegające nowotworom i pomagają w problemach z zaparciami. Czemu jeszcze warto jeść takie śliwki?
Składniki odżywcze w suszonych śliwkach
Śliwki suszone bez konserwantów wielu osobom kojarzą się ze świąteczną atmosferą i zapasami, które robiły być może jeszcze babcie. Okazuje się jednak, że do tych produktów warto wrócić i włączyć je do swojego jadłospisu. Dlaczego? Warto najpierw przyjrzeć się składnikom odżywczym obecnym w suszonych śliwkach.
W składzie suszonych owoców można znaleźć wiele substancji, które są cenne dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim takie śliwki to dobre źródło błonnika pokarmowego. 100 g produktu zawiera aż 10 g błonnika. Poza tym suszone śliwki dostarczają pokaźnych ilości potasu, wapnia, magnezu, miedzi, cynku i żelaza. Zawierają również beta-karoten.
Czemu warto spożywać śliwki suszone?
Bogactwo składników odżywczych przekłada się na to, że suszone śliwki bez konserwantów mogą pomóc w niektórych przypadłościach. Przede wszystkim zawarty w nich błonnik działa przeczyszczająco. To zaś sprawia, że mogą wspomagać walkę z zaparciami.
Związki fenolowe zawarte w suszonych śliwkach niszczą wolne rodniki. Badania kliniczne dowiodły więc, że ich regularne spożycie pomaga w profilaktyce groźnych nowotworów. Chodzi zwłaszcza o raka jelita grubego.
Spożycie suszonych śliwek bez konserwantów jest też właściwym nawykiem żywieniowym w przypadku kobiet po menopauzie. Dlaczego warto je jeść? Przede wszystkim te smaczne owoce regularnie spożywane zapobiegają zanikowi tkanek kostnych. To zaś pomaga zapobiegać groźnej osteoporozie. Warto również wspomnieć o tym, że spożycie śliwek suszonych dobrze wpływa na stan skóry.
Suszone śliwki a odchudzanie
Jedzenie suszonych śliwek bez konserwantów może być pomocne w przypadku tych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie można bowiem zapominać o tym, że owoce te są bardzo smaczne. Można je więc potraktować jako doskonałe zamienniki dla tradycyjnych słodyczy takich, jak choćby wyroby czekoladowe i inne produkty zawierające pokaźne ilości cukru. Śliwki suszone mogą być przy tym traktowane jako przekąska lub dodatek do ciast i innych potraw.
Warto przy tym postawić na śliwki suszone, chociaż w sprzedaży dostępna jest także ich wędzona wersja. Może ona jednak zawierać resztki dymu pochodzącego z wędzenia, który nie jest zdrowy dla organizmu. Im bardziej zaś produkt jest naturalny, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Mój tata bardzo lubi jeść suszone śliwki.
Ja też bardzo lubię i syn również 🙂