Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka

Słodko Słodka
26 komentarzy

Jako mama małego smyka, dziś już przedszkolaka, a właściwie prawie ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej wiem, że dbać o higienę jamy ustnej dziecka trzeba zacząć jak najwcześniej. Właściwie wykonywane zabiegi higieniczne jamy ustnej pozwolą już od pierwszych dni życia zachować zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka. Patrząc po znajomych wiem, że nie wszyscy rodzice dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej dziecka. Większość uważa, że o zęby należy dbać od wyrżnięcia się pierwszego ząbka, a to bardzo duży błąd. Więc jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Jak i kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej malucha

Możliwie jak najwcześniej, najlepiej wkrótce po narodzinach dziecka. Nasz synek pierwszy miesiąc swojego życia spędził na intensywnej terapii wcześniaka i noworodka, ale gdy tylko mógł już wyjść ze szpitala i mogliśmy być wszyscy razem, z całą przyjemnością oddaliśmy się wszystkim zabiegom pielęgnacyjnym. Jako rodzice skrajnego wcześniaka mieliśmy trochę na głowie, ale zawsze pamiętałam o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Radek od narodzin przyjmował dużo leków, pierwsze miesiące w domu musiał przyjmować żelazo, ze względu na niedokrwistość, bardzo baliśmy się z mężem jaki to będzie miało wpływ na jego ząbki w późniejszym czasie.

Przemywałam dziąsła synka ciepłą, przegotowaną wodą. Owijałam na palcu zwykły jałowy gazik i przed snem wieczorem delikatnie przecierałam wnętrze jamy ustnej, dziąsła i język, usuwając resztki pokarmów. Robiłam to naprzemiennie, raz używałam zwykły jałowy gazik, a raz używałam miękką silikonową szczoteczkę nakładaną na palec. Dzięki temu synek przyzwyczaił się do późniejszych szczotkowań ząbków, gdy się już pojawiły.

Jako mama wcześniaka muszę przyznać, że byłam i pewnie wciąż jestem strasznie nadgorliwą mamuśką

Mimo tego, że nie jestem pedantką, jeśli chodzi o prowadzenie domu, to jeśli chodzi o dziecko to wszystko musiało być sterylne. Nie było mowy o oblizaniu smoczka przeze mnie gdy wypadł np. z łóżeczka czy wózka. Pilnowałam, żeby synek, nie brał cudzych sztućców do buzi itp. Bardzo ważne jest, żeby dokładnie sprawdzać wszystko co trafia do buzi maleństwa. U noworodków lubią często występować pleśniawki, pojawiają się na języku i wewnętrznej stronie policzków. Te białe krostki są wywołane przez grzyby, którymi dzieci najczęściej zarażają się od dorosłych. Dla maluszków to duży dyskomfort, powoduje rozdrażnienie, dziecko może być niespokojne.

Pomimo trudnego początku udało mi się utrzymać pokarm do pierwszych urodzin synka, a jak wiadomo mleko mamy dla wcześniaka jest najlepsze. Karmiąc piersią zawsze pamiętaj, żeby przemywać przed i po karmieniu brodawki ciepłą wodą, a dziecku po karmieniu podawaj wodę do picia, żeby mogło przepłukać jamę ustną.

Pojawienie się pierwszych ząbków

To bardzo trudny okres dla maluszka jak i dla rodziców. Pierwsze ząbki przeważnie pojawiają się między 4 – 6 miesiącem życia, u wcześniaków nawet później, ze względu na korygowany wiek. Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej maluszka, z pewnością zauważysz opuchnięte dziąsła, malec jest rozdrażniony, płaczliwy, przeważnie pojawia się też stan podgorączkowy lub gorączka. Trudny to czas dla dziecka i rodziców, ale razem można wszystko przetrwać, w końcu w kupie siła.

Na pojawiające się pierwsze ząbki idealne będą gryzaki zwykłe i chłodzące, na noc dobrze jest też przesmarować bolące dziąsło maścią na bazie lidokainy.

Szczotkowanie ząbków

Nie pamiętam, żebyśmy mieli z tym problem, synek bardzo fajnie oswoił się z pierwszą szczoteczką do ząbków. Wiadomo na początku ząbki myłam ja, a z czasem zaczął myć ząbki sam i my tylko poprawialiśmy. Mieliśmy też swoją piosenkę, którą śpiewaliśmy przed myciem ząbków „Szczotka, pasta, kubek, ciepłe woda, tak się zaczyna pierwsza przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje, ten ma kłopoty”… Ważne jest, żeby pierwsza szczoteczka miała miękkie włosie, posiadała małą i zaokrągloną główkę, oraz poręczny uchwyt do małej dłoni. Pastę do ząbków najlepiej wprowadzić wtedy kiedy dziecko opanuje czynność wypluwania. Ja to robiłam tak, że myliśmy ząbki zawsze razem i synek robił wszytko to co ja, w ten sposób bez problemu nauczył się wypluwać pastę. Pastę wybieraj zawsze typowo dla dzieci, ponieważ zawierają one mniejszą ilość fluoru niż pasty dla dorosłych.

Zęby mleczne nie powinny się popsuć, właściwie zadbane zęby mleczne wypadną fizjologicznie w 7 roku życia. Właściwa higiena jamy ustnej jest jednym z podstawowych elementów zapobiegania próchnicy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dbać też o zęby mleczne, bo przychodzi taki moment, że uzębienie jest mieszane tzn. dziecku wypadają zęby mleczne i rosną stałe, a jeśli zęby mleczne są z próchnicą, to ta próchnica przeniesie się również na zęby stałe.

Pierwsza wizyta u dentysty

Najlepiej odbyć ją, gdy dziecko skończy roczek, trzeba powoli oswajać malucha z fotelem dentystycznym, żeby w przyszłości się nie bał. Obecnie synek ma 6,5 roku chodzimy do dentysty regularnie na kontrolę, jesteśmy też przed lakierowaniem ząbków, czekamy aż wyrżną się 4 szóstki do końca i czeka nas kolejna wizyta. Radek ma zdrowe ząbki bez próchnicy, jedynie sen z powiek nam spędza bliźniaczy ząb, ale mamy nadzieje, że zęby stałe już wyrosną normalnie.

Akumulatorowa szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B Junior, 6+ lat

Dotychczas Radek używał zwykłej szczoteczki do zębów, którą wymienialiśmy co pół roku. Będąc na ostatniej wizycie kontrolnej dentysta polecił nam szczoteczki Oral-B, rekomendowane przez PTSD (Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej). Muszę przyznać, że ta szczoteczka to niezły bajer 🙂

Zdecydowanie to coś nowego dla synka, bardzo mu się podoba i oczywiście myje zęby z jeszcze większą chęcią jak zwykle. Szczoteczka jest w jego ulubionym zielonym kolorze. Soniczno-rotacyjne szczoteczki Oral-B mają wesołe kolory myślę, że każde dziecko znajdzie swój ulubiony model dla siebie, a przede wszystkim taka szczoteczka nauczy dzieci wypracować prawidłowe nawyki związane z higiena jamy ustnej. Odkąd mamy tą szczoteczkę elektryczną już nie sprawdzam ząbków syna po myciu, bo wiem, że ta szczoteczka to dobry wybór!!! Posiada wyjątkowo miękkie włókna, których delikatność dla dziecięcych zębów i dziąseł potwierdzono klinicznie. Ponadto usuwa więcej płytki bakteryjnej niż manualna szczoteczka do zębów.

Aplikacja do mycia zębów

Szczoteczka posiada aplikacje do mycia zębów Disney Magic Timer. Bardzo podoba mi się wbudowany timer, który uczy dzieci myć ząbki przez zalecane, przez dentystów 2 min. Dodatkowo sygnalizuje co 30 sekund, że należy przejść do kolejnego obszaru jamy ustnej.

W zestawie znajdziesz baterię, musisz ładować szczoteczkę, ale akumulator spokojnie starcza na 10 dni szczotkowania na jednym ładowaniu, także chyba dość sporo jak na tego typu sprzęt. U nas ząbki Radek myje 2 razy dziennie, rano i wieczorem, więc na jednym ładowaniu pociągnęliśmy równy tydzień, czyli 7 dni.

Taka szczoteczka czyści i lepiej chroni zęby przed próchnicą jak zwykłe szczoteczki. Chroni zęby i dziąsła. Radek jest bardzo zadowolony z nowej szczoteczki, a pytając go czy chciałby wrócić do starej zwykłej szczoteczki odpowiada „kategorycznie nie”!!! Na stronie Oral-B znajdziesz także wiele ciekawych porad dotyczących codziennej pielęgnacji jamy ustnej a także dowiesz się jak wybrać odpowiednią szczoteczkę dla dziecka.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marta Hipsz

Super że poruszasz ten temat, rodzice powinni mieć dostęp do nowości! Moje maluchy od początku uczę tego, choć prawda jest że to ciężka praca:)

Słodko Słodka

Nikt nie mówił, że będzie lekko 😉 Trzeba iść z postępem i ze śmiałością próbować, testować nowe rzeczy, a nóż widelec wyjdą nam na zdrowie 🙂

Temat rzeka, ale dobrze że go poruszyłaś

Słodko Słodka

Jak się ma małe dziecko to trzeba dbać o takie rzeczy.

Anna

Myślę, że teraz jest to temat przepracowany i od wczesnego dzieciństwa uczy się dzieci mycia zębów. Szczoteczki elektryczne czy soniczne to jednak dla nieco starszych. Takich jak Twój synek.

Słodko Słodka

Są różni rodzice i każdy ma inne podejście. Myślę, że 6 lat to dobry wiek na soniczną szczoteczkę, wcześniej chyba raczej niekoniecznie, ale to zależy od malucha.

Joasiu, widzę, że idealnie pieczesz i gotujesz. Jeszcze jesteś idealną mamą.
Bardzo przydatne rady, bo z życia wiem, jak wiele osób nie dba o zęby, nie mówiąc o nauczeniu tego dzieci. Sama używam tylko elektrycznej szczoteczki i bardzo popieram używanie takiej u dzieci, ale starszych.

Słodko Słodka

Dziękuje Irenko, normalnie się czerwienie, do ideału to mi daleko, ale zawsze staram się jak mogę najlepiej 🙂 Jak to mówią czym skorupka za młodu nasiąknie… Trzeba od małego wpajać te dobre nawyki dzieciom. My z mężem właśnie chcemy tez nasze stare szczoteczki wymienić na elektryczne.

Iwona Banach

Ważna sprawa, w „moich czasach” pewne sprawy się zaniedbywało, dlatego teraz sa kłopoty, ale jeżeli się zacznie id początku, to będzie idealnie. Bardzo mądry tekst!

Słodko Słodka

U mnie w domu raczej się nie przywiązywało wagi do higieny jamy ustnej. Ja już jestem zupełnie inna i dbam o tego mojego małego brojka, żeby jak najwięcej wyniósł z domu, żeby miał ładne i zdrowe ząbki.

Justyna Borucka

Ważny temat i ponadczasowy 🙂 szkoda, ze moje pociechy nie miały dostępu do takich cudów techniki, teraz już jako dorosłe korzystają 🙂

Słodko Słodka

Ja też nie miałam dostępu do takich cudów 🙂 Teraz są zupełnie inne czasy, wszystko jest tylko kasę trzeba mieć.

Ania

Z tymi zębami to różnie jest… ja u moich dzieci od samego początku myłam ząbki i uważałam w dużej mierze na cukier bo on jest wszędzie. Dwoje dzieci od tych samych rodziców i dwoje odziedziczyło różne geny… I myślę że to też ma duży wpływ. Syn miał słabsze zęby już mleczaki, a córka nigdy nie miała robionych zębów… Od małego dałam im fluor bo tu zalecają i kontrola taż w roku… Znam tez przypadek chłopca któremu wyszły mleczaki i w ieku 1,8 miesięcy wszystkie mu usunęli bo to co wyszło było czarne i połamane… cos strasznego, nie wiem jak on… Czytaj więcej »

Słodko Słodka

To wszystko też zależy od szkliwa, ja miałam brzydkie szkliwo od małego, mój synek ma ładne i zdrowe ząbki, odpukać mleczaki bez próchnicy. Straszne to co piszesz o tym chłopcu… jak byliśmy z Radziem w szpitalu, jeszcze przed operacją to spotkaliśmy na chirurgii właśnie mamę z takim 4 letnim chłopcem, jak się uśmiechnął, to miał wszystkie zęby u góry czarne i spróchniałe, to chyba jakaś choroba szkliwa, ale naprawdę strasznie to wyglądało.

Dla mnie zawsze było kłopotliwe mycie zębów zwykłą szczoteczką. Mam straszny odruch wymiotny… Dopiero elektryczna szczoteczka pomogła komfortowo myć zęby. Dobrze że zwracasz uwagę na takie rzeczy, bo czym skorupka za młodu… 🙂

Słodko Słodka

O widzisz, u nas na początku mały miał trochę odruch wymiotny, ale jakoś to wypracowaliśmy, a mąż do dziś się zdarza, że ma właśnie odruch wymiotny. Jesteśmy przed zmianą szczoteczek także mam nadzieje, że mężuś też będzie sobie chwalił elektryczną szczoteczkę tak jak Ty 🙂

Bardzo fajny wpis, bardzo przydatny. Temat rzeka krówka niestety moje dzieci mają jakieś obrzydzenie do mycia zębów kropka mają szczoteczki zwykłe i szczoteczki elektryczne. Odchodzę od zmysłów bo nie wiem co jest grane. Może Skuszę się na taką soczystą szczoteczkę i być może ten fakt coś zmieni!

Słodko Słodka

To taki temat dla rodziców małych smyków, u nas młody myje zęby już tylko szczoteczką soniczną, starej nie rusza.

Kasia

No niestety moja najmlodsza córeczka (2 lata) kategorycznie odmawia mycia zębów i codziennie mamy walkę. Już chyba wszystkich sposobow probowalam, zeby ja z tym jakos oswoic.

Edyta

Bardzo ważny temat! Niestety nievwszyscy zdają sobie z tego sprawę, że już od najmłodszych lat trzeba dbać o ząbki.

MyśliPotarganej.pl

Bardzo, bardzo ważny wpis!

Słodko Słodka

Dziękujemy 🙂😘

Malwina

Moim zdaniem to niezwykle ważne, aby dbać o higienę jamy ustnej swojego dziecka od samego początku! Ma to znaczenie dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł naszego dziecka. Poza tym, dzięki temu wprowadzamy nawyk w życiu naszego dziecka, co w przyszłości przyniesie nam korzyści, jeśli nie chcemy za dużo wydawać na stomatologów. 😉