Jak skompletować zestaw do kawy i herbaty?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Kiedy robimy sobie herbatę lub kawę, zwykle nie zastanawiamy się, jaką filiżankę wybrać. Co więcej, większość z nas chwyta po prostu pierwszy kubek, na jaki się natknie. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się tradycjom parzenia obu tych napojów, możemy znaleźć pewne zaskakujące fakty, które mają decydujący wpływ na wybór odpowiedniej filiżanki. Chcesz wiedzieć, jak skompletować zestaw filiżanek do kawy i herbaty? Podpowiadamy.

Filiżanki do kawy i herbaty – z czego powinny być zrobione?

Poszukiwania zestawu warto rozpocząć od określenia materiału, z jakiego powinien być wykonany komplet. W obu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie porcelana ze względu na swoje właściwości. Porcelanowe filiżanki do kawy i herbaty, nawet w przypadku mocnych naparów, nie będą posiadać osadów na brzegach naczyń, kolor nie wniknie też w materiał naczynia. Dodatkowo, porcelana wyróżnia się niską przewodnością ciepła, co sprawia, że napoje będą w niej wolniej wolniej stygły, ale co warto podkreślić – porcelana nie pęknie pod wpływem wrzątku, dlatego możemy być pewni jej wyboru.

Jaka filiżanka do kawy?

Zakup filiżanki do kawy może być problematyczny, w końcu jej rodzajów jest całe mnóstwo. Właśnie dlatego rodzaj naczynia powinien być dobrany pod konkretny gatunek napoju. Poniżej przygotowaliśmy krótki opis, czym warto kierować się podczas zakupów do wybranych rodzajów kawy.

Filiżanka do espresso

Filiżanka do espresso to niewielkich rozmiarów filiżanka, która ma około 100-150 ml pojemności. Miłośnicy tego aromatycznego napoju koniecznie powinni mieć tę filiżankę w wyposażeniu kuchennym. Jej kształt zwęża się ku dołowi, a samo naczynie wykonane jest z grubej porcelany, by jak najdłużej utrzymać temperaturę espresso.

Filiżanka do cappuccino

Jedna z najbardziej popularnych mlecznych kaw to cappuccino, szczególnie charakterystyczne są dla niej wzory tworzone na powierzchni delikatnej cremy.

Filiżanki do cappuccino mają około 150-180 ml i zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych filiżanek. Są one niższe, ale też szersze u góry naczynia, co umożliwia tworzenie wspomnianych już dekoracji na spienionym mleku.

Filiżanka do caffe latte

Kawa latte to jedna z tych propozycji, która ma nie tylko dobrze smakować, ale też świetnie wyglądać. Właśnie dlatego ten rodzaj kawy podaje się w przeźroczystych szklankach, by dostrzec idealnie przechodzące w siebie warstwy espresso, mleka i pianki. Szklanki do espresso są różne i ich pojemność może wynosić od 200 ml aż do 400 ml, dlatego też są to dość wysokie naczynia i warto podawać z nimi długą łyżeczkę.

Jaka filiżanka do herbaty?

Filiżanki do herbaty charakteryzują się dość szerokim obrzeżem zwężającym się ku podstawce i to stanowi główną różnicę między nimi a filiżankami do kawy. Bywa też, że uszko w herbacianych filiżankach jest mniejsze, jednak nie zawsze jest to regułą. Jeśli chodzi o pojemność najlepiej jest kierować się tym, czy wolimy większą ilość napoju w filiżance, czy mniejsza porcja będzie wystarczająca. Kompletując zestaw filiżanek do herbaty typowo pod uroczystości lub przyjęcia, zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wybór mniejszych pojemności.

Zestaw do kawy i herbaty – podsumowanie

Nie zapominajmy, że każdorazowo filiżanki muszą być w pełni dopasowane do stylu naszego wnętrza. Do większości z nich pasować będzie biała klasyczna porcelana, dla miłośników bardziej oryginalnych wzorów również znajdą się ciekawe egzemplarze. Obie opcje (i wiele innych) znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Homeandpassion, razem z elementami uzupełniającymi takimi jak dzbanuszki do mleka czy unikatowe cukiernice.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia

Przydałny mi się jakiś fajny zestaw do kawy. Wszystko mi się wytłukło 🙂

Słodko Słodka

Ja bym chciała sobie wymienić zestaw obiadowy, tylko nie wiem co na to mąż😁