Koncentraty białek serwatkowych, czyli białko WPC. Jaki ma wpływ na organizm?

Materiał zewnętrzny
1 komentarze

„Białko” to termin niezwykle ogólny. Zawiera się w nim wiele rodzajów białek, które różnią się funkcjami i budową. Są to m.in. kreatyna, kolagen czy koncentraty białek serwatkowych, znane również jako białka WPC. Czym one są i jaki mają wpływ na nasz organizm? Odpowiedzi udzielamy w poniższym tekście.

Białka to jedne z najważniejszych aminokwasów, jakich potrzebuje ludzki organizm. Są podstawowym składnikiem krwi, służą do odbudowy zużywających się tkanek, wchodzą w skład ciał odpornościowych, utrzymują właściwe pH płynów ustrojowych czy regulują ciśnienie krwi. To oczywiście tylko część ich funkcji. Gdybyśmy chcieli wypisać listę wszystkich białek i ich rolę, ten tekst rozrósłby się do niebotycznych rozmiarów. My jednak skupimy się na jednym z nich – białku WPC, czyli koncentratach białek serwatkowych.

Koncentraty białek serwatkowych – czym są?

Koncentrat białka serwatkowego należy do najpopularniejszych suplementów dostępnych na rynku. Jego nazwa to dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego – Whey Protein Concentrate. Jednak powszechnie stosuje się trzyliterowy skrót – WPC. Jest to specjalna mieszanka białek, które zostały wyizolowane z serwatki. Dzięki temu tego rodzaju produkt składa się nawet w 80% z białka, co sprawia, że jest on chętnie stosowany m.in. przez sportowców i osoby którym zależy na przyroście masy mięśniowej.

WPC – jakie są korzyści ze stosowania?

Wszystko, co spożywamy ma wpływ na nasz organizm. Nie inaczej jest w przypadku WPC, którego zadaniem jest dostarczenie brakujących wartości odżywczych. Jak wspomnieliśmy powyżej, 80% składu koncentratu białka serwatkowego to białko. Pozostałe 20% stanowią węglowodany oraz tłuszcze, co czyni ten produkt jeszcze bardziej kompletnym.

Białko WPC jest suplementem, który nie powinien zastąpić nam zbilansowanej diety. Świetnie sprawdzi się jednak jako jej uzupełnienie. Zwłaszcza, gdy stosujemy konkretną dietę, jesteśmy w trakcie cyklu treningowego lub po prostu nie mamy czasu, by każdego dnia zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych makroelementów. Poza tym, koncentraty białek serwatkowych, jak niemal wszystkie białka, są niezbędne do budowy i przyrostu masy mięśniowej. Podstawową funkcją i korzyścią z jego stosowania są zwiększone efekty naszego codziennego treningu.

Co więcej, białko WPC pomaga w kształtowaniu sylwetki nawet bez treningu. Jego regularne zażywanie ogranicza odkładanie tkanki tłuszczowej, co wydatnie wpływa na nasz wygląd. Z tego powodu koncentraty białek serwatkowych zalecane są każdemu, kto chce zrobić pierwszy krok w stronę lepszej figury, ale nie ma czasu, by poświęcić go na długi trening.

Czy białko WPC jest szkodliwe?

Niektóre osoby boją się stosować suplementy diety, w tym suplementy białkowe. Strach ten jest jednak irracjonalny, bowiem koncentraty białek serwatkowych są w pełni bezpieczne i można je stosować bez obaw o nasze zdrowie. Oczywiście pod warunkiem suplemenentacji zgodnej z zaleceniami i nie przekraczaniem dobowej dawki. Jedynym przeciwwskazaniem do przyjmowania białka WPC jest uczulenie na laktozę. Produkt ten jest wytwarzany z mleka krowiego, więc osoby z nietolerancją laktozy nie powinny przyjmować białka WPC.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
DariaN

Również do swojej diety wprowadziłam odżywki białkowe. Zdecydowałam się na to, ponieważ polecił mi to mój personalny trener z siłowni. Dzięki nim szybciej zauważam efekty swoich treningów. W końcu białka są niezbędne do przyrostu masy mięśniowej. Poza tym staram się również dbać o swoją dietę. To bardzo ważne, gdy prowadzi się sportowy tryb życia. Odżywki białkowe są przy tym bardzo pomocne!