Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon

Słodko Słodka
15 komentarzy

Odkąd mieszkam w mieście borykam się z tym problemem jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon. Na szczęście z zawodu jestem ogrodnikiem, więc trochę się znam na rzeczy, aczkolwiek nigdy w zawodzie nie pracowałam. Lubię pogrzebać w ziemi od czasu do czasu. Co roku dopieszczam mój balkon coraz bardziej, w zeszłym roku doszło sporo nowych doniczek tak więc musiałam pomyśleć o nowych kwiatach, które zniosą odpowiednio dobrze duże nasłonecznienie. Połowa maja to idealny czas, żeby posadzić na balkonie kwiaty, ja wystartowałam w tym roku trochę szybciej i jakie było moje zdziwienie, gdy liście komarzycy złapał przymrozek. Musiałam oskubać liźnięte przymrozkiem liście i na szczęście komarzyca ładnie odbiła. Jeśli odpowiednio zadbasz o wybór odpowiednich kwiatów na słoneczny balkon, oraz zapewnisz im odrobinę uwagi i odpowiednio będziesz je pielęgnować odwdzięczą Ci się kaskadami kolorowych i pięknych kwiatów na balkonie.

W okresie letnim

Podlewam moje kwiaty na balkonie rano i wieczorem, raz w tygodniu wodę rozrabiam zawsze z nawozem. Jeśli posiadasz tak jak ja balkon od strony południowej, to już wiesz, że nie wszystkie rośliny dobrze znoszą pełne słońce, oraz panujące upały w ciągu dnia na Twoim balkonie.

Z własnego doświadczenia zauważyłam, że chyba najbardziej odpornym gatunkiem kwiatów balkonowych są różnego rodzaju pelargonie.

Gatunków pelargonii jest wiele, dzielą się one na 4 podstawowe grupy:

  • wielkokwiatowe
  • bluszczolistne
  • pasiaste
  • pachnące

Pelargonie są raczej mało wymagające, jeśli zapewnisz im odpowiednią doniczkę z żyzną ziemią i drenażem, będziesz pamiętała o podlewaniu i nawożeniu odwdzięczą Ci się pięknym i bujnym kwitnieniem do samych przymrozków. U mnie na balkonie królują pelargonie bluszczolistne, oprócz tego, że w dni ciepłe podlewam je 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem, to jeszcze raz w tyg. przeważnie w weekend, nawożę rośliny specjalistycznym nawozem. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu pięknie i długo kwitną. Zawsze pamiętam, żeby usuwać przekwitnięte kwiatostany, dzięki temu obficiej kwitną. Usuwam suche liście, zapobiegam w ten sposób rozwojowi chorób grzybowych. Pelargonie to bardzo wdzięczne rośliny, mogą znieść nawet okresowe susze, pod warunkiem, że większość uprawy będą regularnie podlewane. Pelargonie można również przezimować w piwnicy, lub w innym ciemnym i chłodnym miejscu.

Na moim balkonie nie może również zabraknąć petunii

Odmian i gatunków petunii jest tak wiele, że można się pogubić, jedne jest pewne w okresie letnim pięknie kwitnie. Petunie pod względem długości pędów dzielimy na:

  • rośliny o pędach długości powyżej 80 cm
  • rośliny o pędach o długości od 40-80 cm
  • rośliny o krótkich pędach, poniżej 40 cm

Kolorowe, trąbkowate kwiaty petunii, które możemy podziwiać od wiosny aż do jesieni, stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat, kwietników i skrzynek na balkonach. Pięknie też wyglądają w donicach na odkrytych tarasach. W naszym klimacie petunie są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Petunie mają kwiaty kielichowate, szeroko rozwarte, najczęściej występujące w odcieniach bieli, różu, czerwieni, purpury i fioletu, zdarzają się też dwubarwne. U mnie w tym roku na balkonie zagościła odmiana o długich i zwisających pędach, czyli surfinia. Mogą się też różnić od siebie pod względem budowy kwiatów, wyróżniamy odmiany z bardzo licznymi kwiatami średnicy ok. 5 cm, jak i o mniej licznych, ale za to większych kwiatach średnicy 10 cm, oraz ostatnia grupa, której kwiaty nie przekraczają 3 cm, czyli ta najmniejsza. Petunie najlepiej wysadzić na balkon w drugiej połowie maja po 3 ogrodnikach i po zimnej Zośce, żeby uniknąć przymrozków. Rośliny sadzić najlepiej w słonecznym miejscu, ziemia musi być żyzna i próchniczna oraz przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Tak jak i pelargonia petunia również musi mieć zapewniony drenaż w doniczce. Petunie lubią być podlewane 2 razy dziennie w słoneczne i upalne dni, musisz również pamiętać o nawożeniu raz w tygodniu, oczywiście najlepszy nawóz specjalistyczny, przeznaczony typowo do tego rodzaju kwiatów. Usuwaj przekwitnięte kwiaty, możesz również podcinać zbyt długie pędy.

Bakopa

To roślina jednoroczna, o zwisających i dość długich pędach. Ma drobne i delikatne listki, natomiast głównym walorem ozdobnym bakopy są śliczne białe lub różowe, fioletowe kwiatki. Nie ukrywam, że zachwyciłam się tą rośliną będąc jeszcze w szkole ogrodniczej i chodząc na praktyki do szklarni. Dzięki temu miałam okazje poznać wiele gatunków odmian kwiatów balkonowych właśnie. To jeden fajniejszych okresów szkolnych, wchodzisz do takiej szklani, a tam dywan przeróżnych pięknie kwitnących kwiatów na ziemi jak i wiszących w powietrzu doniczek. Bardzo miło wspominam praktyki, które odbywałam w szkole ogrodniczej. Wracając do bakopy, nie może jej zabraknąć na moim balkonie, najbardziej upodobałam sobie odmianę kwitnącą na biało, przeważnie sadzę ją w towarzystwie pelargonii, ślicznie razem się uzupełniają. Bakopa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, pięknie wtedy kwitnie, natomiast na stanowisku zacienionym możemy się spodziewać mniejszej ilości kwiatów po prostu. Przy bakopie musisz pamiętać o regularnym i umiarkowanym podlewaniu, nie znosi przesuszania, ja podlewam w dni ciepłe i upalne 2 razy dziennie. Pamiętaj również o nawożeniu, zasilam ją raz w tyg. jak pozostałe rośliny, nawozem do roślin kwitnących. Lubi gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne. W zasadzie kwitnie od maja do samych przymrozków. Świetnie komponuje się z innymi roślinami.

Gatunków kwiatów na słoneczny balkon jest jeszcze sporo

Z takich najbardziej jeszcze polecanych i z tych, które miałam okazje gościć na swoim balkonie, polecam jeszcze: sanwitalie, werbenę ogrodową, begonie wiecznie kwitnącą, a nawet swego czasu miałam powojniki i róże.

Róże w towarzystwie bakopy.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja uwielbiam pelargonie 🙂

Wioleta

Bardzo ładne. Pięknie wyglądają takie kwiaty.

Słodko Słodka

Mam słabość do kwiatów balkonowych 🙂

MyśliPotarganej.pl

u mnie zawsze są pelargonie. Pozostałe kwiatki nie zniosły braku regularnych dostaw wody

Słodko Słodka

Pelargonie mają moc, jeśli chodzi o brak wody, potrafią dłużej przetrwać jak inne kwiaty 🙂

szpileczkiibabeczki

U mnie tylko zioła 😉

Patrycja Reszko

Ja od lat wybieram pelargonie Mieszkam w bloku i przez pół dnia mam ostre słońce.

Monika

U nas na balkonie najlepiej sprawdzają się pelargonie i begonie. Surfinie niestety zawsze mi padają. Za duży ukop na naszym balkonie.

Ania

W ostatnim sezonie miałam bakope, jednak nie hodowała mi się zbyt dobrze a szkoda bo pięknie wyglądała. Zastanawiam się czy w tym roku jeszcze raz spróbować. Tamta miała takie zdrewniałe miejsca na łodyżkach, jakby miały zaraz się ułamać, z czego to mogło wynikać ?

aqqa

Chyba miało być z wykształcenia jestem ogrodnikiem… 😉

Free URL Shortener

Hey, I’m Jack. Your blog is a game-changer! The content is insightful, well-researched, and always relevant. Great job!