Ogród wiosną

Słodko Słodka
4 komentarze

Dużymi krokami zbliża się wiosna, nie bez powodu się mówi, że wiosna to najpiękniejsza pora roku. Ogród wiosną zaczyna powoli tętnić życiem. Już niebawem wystartujemy do naszych ogródków i na działki. Ja już w moim małym ogrodzie w centrum miasta zauważyłam pierwsze przebiśniegi, powoli sobie planuje kalendarz prac na marzec i kwiecień. Obmyślam co kiedy wysiać do tacek a co od razu do gruntu. Planujemy też w tym roku postawić małą folię, taką typowo na nowalijki i własne pomidory malinowe, ale co z tego wyjdzie to nie wiem. Może tak być, że skończy się tylko na planach, lub na sklepaniu małego inspektu typowo pod nowalijki. W każdym bądź razie wszystko mam zamiar dokumentować, jak tylko rozpoczną się pierwsze prace, nie omieszkam się Wam pochwalić na moim IG.

Moje pierwsze wejście do ogrodu po zimie

Wyglądało tak, że od razu na dzień dobry wzięłam duży worek na śmieci i zebrałam puste flaszki i puszki po alkoholu, oraz zestaw przeróżnych śmieci walających się po trawniku. Niestety takie są uroki posiadania ogrodu w samym centrum miasta przy ruchliwej ulicy. Jak przeleciałam cały ogródek ze śmieci, to sprawdziłam w jakim stanie są nasze meble ogrodowe – te większe, których nie dało się schować na zimę pod dach.

Wiosenne kwiaty

Uwielbiam podziwiać wiosenne kwiaty, w zasadzie pod koniec lutego zaobserwowałam już u mnie w ogródku pierwsze przebiśniegi, czyli pierwsze wiosenne kwiaty. Teraz czekam na krokusy, szafirki, pierwiosnki, tulipany, żonkile i hiacynty. Te trzy ostatnie gościły już u mnie w wazonie, w tym roku.

Wiosna to najbardziej pracowita pora w ogrodzie

Pierwsze cieplejsze dni to znak, że przyszedł czas rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. Warto już od marca zaplanować sobie wiosenne prace w ogrodzie, żeby latem w pełni cieszyć się z kolorowych rabat i grządek. Już powoli planuje jakie kwiaty w tym roku sobie wysieje, siewy nowalijek już mam przygotowane. Chciałabym również w tym roku na moim skalniaku dosadzić więcej bylin takich jak rojnik i rozchodnik. To już powoli czas by zacząć porządkować ogród po zimie.

Prace ogrodowe zaczynam od usunięcia starych liści i łodyg

Umożliwiam w ten sposób rozwój młodych pędów. Przycinam róże i motyli krzew – Budleje Dawida. Przekopuje ziemię na rabacie i usuwam chwasty, jednocześnie uważając na wschodzące rośliny cebulowe.

W połowie marca usuwam zimowe okrycia drzew, krzewów i bylin

Oczywiście jeśli temperatura na to pozwala, bo jeśli utrzymuje się na minusie to wstrzymuje się z tymi pracami. Mam też pod ręką agrowłókninę, gdyby przymrozki dawały się we znaki, bo jak wiadomo do „zimnej Zośki” to jeszcze różnie bywa. Także najbezpieczniej jest sadzić rośliny na balkonie i do gruntu w połowie maja po imieninach trzech ogrodników i po św. Zośce.

Natomiast pod koniec marca dobrze jest się zająć trawnikiem, gdy śnieg już stopnieje a temperatura utrzymuje się powyżej 0, można zgrabić trawnik i usunąć suchą trawę i stare liście, patyki. Grabie napowietrzą darń i pobudzą trawnik do wzrostu. Dobrze jest skosić trawę i zrobić dosiewke, jeśli trawnik ma ubytki. Jeśli trawnik po zimie nie ma ubytków, podsypuje go nawozem, najlepiej zrobić to w deszczowy dzień, wtedy deszcz od razu wpłucze nawóz w ziemię.

Podsypuje również nawozem róże, piwonie, iglaki akurat do tych roślin używam nawozów specjalistycznych, ale całą resztę podsypuje nawozem uniwersalnym. W tym roku planuje też zrobić kompostownik.

Po połowie kwietnia wysiewam nasiona do korytek balkonowych

Na balkonie, robię rozsadę, następnie gdy podrosną pikuje je i okrywam na noc agrowłókniną, żeby nie zmarzły. W połowie maja wysadzam do gruntu w ogródku. Są też takie kwiaty jednoroczne, które sieje bezpośrednio do gruntu np. aksamitki, astry, cynie, lwie paszcze i maciejkę.

A czy Ty zaczęłaś już jakieś prace w swoim ogródku, na działce?

Ja w tym roku mam ambitne plany, raczej nie zapowiada się , żebyśmy ruszyli gdzieś dalej w teren na wakacje, więc spędzimy więcej czasu w ogródku.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
MyśliPotarganej.pl

Asieńko, przyjeżdżam na pomidory do Ciebie! Ja już nie mam ogródka, więc sama rozumiesz… 😉

Patrycja Reszko

To Ty tak\ie piękne zdjęcia zrobiłaś. Sama fotografuję i prowadzę oprócz kulinarnego blog fotograficzny.Zapraszam na http://listymalowane.wordpress.com