Jak to zwykle bywa na początku roku, bierzemy się z mężem za siebie, zaczynamy ćwiczyć i staramy się zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe. W pewnym wieku niestety odkłada się ciut więcej tu i tam… No właśnie otyłość brzuszna – skąd się bierze i jak z nią walczyć? Dlaczego akurat najwięcej tkanki tłuszczowej odkłada nam się na brzuchu? Oponka na brzuchu może wprowadzić w kompleksy nie jedną Panią, ale i Pana. Jeśli jesteś Panią i Twój obwód w pasie przekracza 89 cm to powinnaś zacząć się martwić, a Panowie mają problem od 102 cm. Problem otyłości brzusznej może dotyczyć osób nawet z prawidłową masą ciała, czego przykładem jestem ja. Otyłość brzuszna to specyficzny rodzaj otyłości, ponieważ objawia się znaczną kumulacją tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.
Kiedy zaczęłam się martwić oponką na brzuchu
No cóż wiąże się z tym zabawna historia… Będąc na zakupach latem w jednym z marketów spożywczych, stojąc w kolejce, jeden Pan chciał mnie przepuścić, ze względu na ciąże. Chyba nie muszę Wam tłumaczyć jakie było moje zdziwienie, od tamtej pory zaczęłam się sobie baczniej przyglądać. Wstydzę się ubierać w bardziej opięte ciuchy, żeby nie akcentować brzucha. Jak już zakładam coś bardziej opiętego, to wskakuje w majty z wysokim stanem, niestety takie są fakty. Płaski brzuch to chyba marzenie każdej kobiety, szczególnie po porodzie, lub wielu porodach.
Zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe, co jeść, a czego unikać
Pamiętaj jedz regularnie, 3 posiłki co 4 – 5 godz. to podstawa. Unikaj produktów ciężkostrawnych i wzdymających. Spróbuj jadać dania lekkostrawne oraz bogate w błonnik pokarmowy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu 1,5 litra płynów dziennie. Ja od dłuższego czasu pije tylko wodę, całkowicie odstawiłam wodę i napoje gazowane i poczułam ogromną ulgę. Wysypiaj się dobrze 7 – 8 godz. to podstawa dobrego snu.
Na płaski brzuch bardzo dobrze wpływają różnego rodzaju warzywa. Uzupełnij swoją dietę w produkty pełnoziarniste typu brązowy ryż, chleb, makaron razowy, płatki owsiane, chude mleko i nabiał. Staraj się spożywać potrawy gotowane na parze lub pieczone bez dodatku tłuszczu, lub z bardzo małą zawartością tłuszczu. Wszystko można ograniczyć jeśli tylko bardzo chce się zrzucić oponkę z brzucha, ale też wszytko trzeba robić z głową. Unikaj nadmiaru cukru i soli w swojej kuchni, odstaw również dania typu fast food na bok, dania wysoko przetworzone nie są zdrowe. Potrawy smażone i tłuste nie są wskazane.
Ruch to zdrowie
Gdy masz wolną chwilę i tylko pogoda na to pozwala, rusz się z kanapy, wybierz się na dłuższy spacer. Jako właścicielka pieska, staram się codziennie chodzić z moją sunią na spacery 45 min. lub nawet dłuższe. Wiosną i latem jeżdżę na rowerze, jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch. W domu możesz również ćwiczyć, nie musisz chodzić na siłownie. Przykłady treningów ćwiczeń na mięśnie brzucha znajdziesz w internecie, ale prawda jest taka, że same ćwiczenia nie pomogą. Musisz również zadbać o odpowiednią zdrową dietę. Nie katuj się robieniem brzuszków, tylko zastanów się co możesz zmienić w swojej diecie, a aktywność fizyczna to tylko dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety. Regularna aktywność fizyczna w parze ze zdrową dietą, może zdziałać cuda. Zadbaj o zdrowy tryb życia i unikaj stresu jeśli tylko się da.
Otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna. Dobrze, ze o tym piszesz Asiu
Sama mam problem z takim rodzajem otyłości właśnie, dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy nawet. A nie oszukujmy się z wiekiem co raz więcej się odkłada, dlatego trzeba coś zacząć robić, kiedy jest jeszcze na to czas.
Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa. Bardzo ważny artykuł.
To prawda, ja w tym Nowym Roku postaram się wprowadzić do diety mojej rodzinki jeszcze więcej dobra.
Warto o tym przypominac. Uwielbiam slodycze, a oponka…niestety rosnie!
U mnie też niestety rośnie, a niby jestem szczupła… słodkości mnie gubią.