Rośliny na balkon odstraszające komary i muchy

Słodko Słodka
6 komentarzy

Nie każdego lata, ale czasem tak jest, że komary i muchy, muszki, meszki i inne tego typu owady potrafią nam dać nieźle w kość. Zaczął się sezon na bzyczenie i kąsanie. Komary oraz muchy mogą być prawdziwym utrapieniem, szczególnie w ciepłe letnie wieczory. Nie dadzą spokojnie posiedzieć na balkonie, bo co to za relaks, gdy cały czas musisz się odganiać od owadów i nawet nie możesz wziąć spokojnie łyka kawy. U nas problem jest ogromny jeśli chodzi o ukąszenia owadów, ponieważ syn ma uczulenie, od razu puchnie i nie pomagają domowe metody, tylko wizyta u lekarza na pogotowiu. Dobrym rozwiązaniem na odstraszenie insektów jest posadzenie odpowiednich roślin. Jak odpowiednio dobrać rośliny na balkon, odstraszające komary i muchy? O tym niżej we wpisie.

Niektóre rośliny dzięki pięknym kwiatom, zapachowi

Przyciągają owady, ale są i takie, które swym wyglądem, zapachem odstraszają. Rośliny odstraszające owady można z dużym powodzeniem wykorzystać w ogrodzie, na balkonie, czy tarasie. Wiadomo jedna roślina nie odstraszy chmary owadów, ale na małej powierzchni jaką jest balkon takie właśnie rośliny dają radę. Rośliny te wydzielają zwykle lotne olejki eteryczne, których zapach nie jest lubiany przez niepożądane owady. Do grupy roślin odstraszających należy wiele ziół, oraz popularne rośliny balkonowe, łatwe w uprawie. U mnie na balkonie króluje:

Komarzyca

Jest bardzo prosta w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. U mnie przeważnie sadzę w ziemi do kwiatów balkonowych lub po prostu doniczkowych, tu akurat nie ma problemu, bo zawsze pięknie rośnie. Do ziemi tuż przed sadzeniem możesz dodać nawóz wolnodziałający. Ja w tym roku całkiem zapomniałam dodać nawóz do ziemi, dlatego podlewam systematycznie raz w tygodniu wodą z roztworem nawozu w płynie do roślin balkonowych lub doniczkowych, w zależności od tego jaki mam pod ręką. Komarzycę należy nawozić od wiosny do końca sierpnia. Na dnie doniczki dobrze jest dać drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste z rozproszonym światłem słonecznym. U mnie rośnie na bocznej ściance balkonu, stanowisko typowo półcieniste z rozproszonym światłem słonecznym. Podlewaj solidnie średnio co dwa dni, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Komarzycę najlepiej sadzić po ustąpieni ostatnich przymrozków, czyli po połowie maja. Jest to roślina tropikalna, więc ciężko znosi mrozy. Ja w tym roku wysadziłam ją już na początku maja i jakie było moje zdziwienie, gdy listki zmroził mróz, na szczęście udało mi się ją odratować i w tej chwili wygląda pięknie i zdrowo. Rośliny te możesz sadzić od razu do ziemi lub w doniczki z dziurkami i drenażem najlepiej, zachowując odpowiednie odstępy. U mnie na balkonie komarzyca to roślina jednoroczna, nie mam tyle miejsca, żeby ją przezimować, ale oczywiście można. W połowie lata uszczykuje czubki pędów, w ten sposób nie rośnie już wzdłuż, tylko rozrasta się wszerz. Liście i pędy komarzycy wytwarzają charakterystyczny zapach przypominający kadzidełko czy kamforę. Ten aromat rewelacyjnie odstrasza różnego rodzaju owady. Komarzyca ma też właściwości korzystnie wpływające na zdrowie. Przygotowany z jej liści napar stosuje się do łagodzenia np. kataru i chorób zatok. 

Pelargonie

Ich zapach jest nielubiany przez muchy i meszki. Przyznam się szczerze, że jako dziecko nie lubiłam zapachu pelargonii, szczególnie wtedy, gdy przy podlewaniu poruszyło się liście i czuć było ich zapach. Teraz zupełnie mi ten zapach nie przeszkadza i cieszę się bardzo, że na moim balkonie mogę spokojnie usiąść i wypić kawę, czy zagrać z synkiem w karty, bez obawy, że zostaniemy pokąsani przez niepożądane insekty. Idealna na słoneczny balkon, a więcej o pelargonii dowiesz się tu => (klik). Pamiętaj, że usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie pelargonii!!!

Lawenda wąskolistna

To bardzo wdzięczna roślina, ponieważ można ją uprawiać na balkonie, tarasie jak i w ogórku na rabacie. Odstrasza komary i meszki, bardzo lubi stanowiska zaciszne i ciepłe, słoneczne, zdecydowanie lubi południowe balkony. Lawenda nie lubi nadmiaru nawozu, najlepsza ziemia dla lawendy to bogata w wapń. Idealna doniczka to z otworami, ponieważ lawenda nie lubi nadmiaru wody. Dobrze znosi suszę. Przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia, mi niestety nie udało się przezimować mojej lawendy w tym roku. Lawendę możesz również wykorzystać w domu, zapach lawendowy (w woreczku wykonanym z naturalnego materiału, np. lnu) możesz włożyć również do szafy z ciuchami. Lawenda suszona odstrasza dużo uporczywych owadów w tym mole.

Aksamitki

Co prawda nie uznaje aksamitek na balkonie, ale ich zapach skutecznie odstrasza nie tylko komary i muchy, więc w tym roku posadziłam je między pomidorkami koktajlowymi w donicy.

Mięta

Można ją uprawiać w każdym miejscu, w domu, na balkonie, czy w ogrodzie, lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Przy uprawie w pojemnikach powinna być regularnie podlewana i nawożona. Lubi glebę bogatą w wapń. Mięta dość szybko się rozrasta, więc musisz pamiętać o większej doniczce, lub o jej przesadzeniu. Przez uszczykiwanie pędów pobudza się krzewienie. Liście mięty pomagają również ze swędzącymi miejscami po ukąszeniach, olejek zawarty w liściach mięty przyniesie ukojenie. Duża zawartość olejków eterycznych w jej liściach powoduje, że intensywny zapach skutecznie odstrasza komary i meszki.

Bazylia

Wysiana z nasion w połowie marca lub kwietnia jest dużo trwalsza niż ta kupiona w sadzonkach, o czym miałam okazje przekonać się na własnej skórze. Nie kupujcie sadzonek bazylii w marketach!!! Najlepiej sadzić ją do wilgotnej i przepuszczalnej gleby, stanowisko zdecydowanie słoneczne. Dobrze jest też uszczykiwać pędy, żeby roślina dobrze się rozkrzewiła. Bazylia odstrasza komary.

Oczywiście zasadzenie tych roślin nie daje nam 100% ochrony

Ale na pewno nieproszonych gości będzie znacznie mniej, co mogę potwierdzić z ręką na sercu obserwując własny balkon.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Madżenta

Blkonu niestety nie mam, ale w ogrodzie w rabatę może się skuszę na zakup roślin. Przyjemne z pożytecznym, kolorowy ogród i mało robactwa. To ma sens 😉

Słodko Słodka

Zawsze miło jest posiedzieć przy pięknej, kolorowej, a do tego pożytecznej rabacie 🙂

MyśliPotarganej.pl

U nas plaga much. Mam pelargonie w oknie. Ciekawe ile by było ich trzeba, żeby much pozbyć się zupełnie?

U nas w tym roku o dziwo spokojnie przynajmniej na balkonie, bo u teściów w ogródku szczególnie na ich połowie masakra, ale teściowa jak to stwierdziła, nie ma uczulenia na robaki i zielsko ha ha padłam 😉

Maja

Uwielbiam mieszkać w pobliżu przyrody. Niedaleko mam las, gdzie często chodzę na spacery. Jednakże mieszkanie w takim miejscu ma również swoje minusy. Gdy tylko robi się cieplej, to owadów pojawia się tutaj coraz więcej! Jest to bardzo uciążliwe i w tym roku zamierzam z nimi trochę powalczyć. Dziękuję Ci za te wszystkie rady. Muszę się zaopatrzyć w te rośliny zanim nadejdzie sezon. 🙂