Sagrada gra pełna kostek

Słodko Słodka
1 komentarze

Najmłodszy w rodzinie uwielbia gry planszowe, jak tylko zobaczyłam Sagradę od razu pomyślałam, że na pewno to będzie strzał w dziesiątkę!!! Grafika na pudełku przyciąga uwagę dużych i małych wielbicieli planszówek. Ładna i kolorowa Sagrada gra pełna kostek, a jak wiadomo dzieciaki uwielbiają zabawę kostkami do gry. O co chodzi w Sagradzie? Wcielamy się w szklarzy i mamy za zadanie dokończyć stworzenie efektownego witrażu w legendarnej bazylice Sagrada Familia. Więcej o tej wciągającej grze już niżej we wpisie.

Jesteśmy wielkimi fanami gier planszowych

Różnej maści, zawsze bardzo chętnie w niedzielne popołudnie jak tylko pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, siadamy do rodzinnych rozgrywek. Nasza kolekcja planszówek cały czas rośnie w siłę. Mamy sporą kolekcje gier planszowych, więc jest w czym wybierać. Od czasu do czasu staramy się uzupełniać naszą kolekcję, o kolejne perełki. Bardzo lubimy gry planszowe rodzinne, i tak właśnie do naszej kolekcji trafiła Sagrada. Zawsze bardzo chętnie poznajemy nowe gry i tym razem się nie zawiedliśmy Sagrada ma moc!!!

Co znajdziesz w pudełku gry Sagrada

Przede wszystkim samo pudełko tej gry ma piękną grafikę, która przyciąga uwagę jak magnes.

W środku znajdziesz zaraz po otwarciu:

 • Krótką i przejrzystą instrukcje, bardzo mi się podoba, ponieważ nie trzeba tracić czasu na zbędne czytanie, tylko szybko i sprawnie można przejść do pierwszych rozgrywek
 • 4 ramki witraży
 • 12 kart wzorów witraży
 • 12 kart narzędzi
 • tor rundy z torem punktacji
 • 10 kart celów grupowych
 • 5 kart celów indywidualnych
 • 24 znaczniki uznania
 • 4 znaczniki punktów gracza
 • 90 kostek 18×5 kolorów, niebieski, fioletowy, zielony, czerwony i żółty
 • worek na kostki

Na czym polega gra

Najprościej mówiąc tworzysz witraże za pomocą kostek. Jesteś artystą szklarzem i współzawodniczysz w tworzeniu witrażu w bazylice Sagrada Familia. Części Twojego witrażu nie są przedstawione za pomocą szkła, a kostek. Natomiast liczba oczek na kostce symbolizuje odcień danego koloru. Im więcej oczek na kostce tym ciemniejszy odcień kostki. Dobierasz kostki i układasz je tak, aby pasowały do wybranego wzoru. Używasz narzędzi, które pomogą stworzyć witraż idealny, witraż na miarę zwycięzcy ma się rozumieć. Oprócz tego realizujesz cele, które zapewnią Ci dodatkowe punkty.

Pierwsze rozgrywki to niesamowite emocje

Bo gra oprócz tego, że ma świetną szatę graficzną, to i również rozgrywki są bardzo emocjonujące i wszystko w tej grze jest jak być powinno.

Samo przygotowanie gry do rozgrywek jest bardzo szybkie i nie zajmuje dużo czasu, to chyba dobra wiadomość dla niecierpliwych. Grę przygotowuje się tak samo dla 2,3 czy 4 graczy. Co ciekawe możesz też zagrać w grę Sagrada, w pojedynkę. Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 13 lat, aczkolwiek my z naszym 8 latkiem świetnie się bawiliśmy, więc trochę nie rozumiem tego przedziału wiekowego. Zdecydowanie w grę Sagrada mogą grać również młodsze dzieci.

Rozgrywka zawsze ma 10 rund. Gracz rozpoczynający, który trzyma worek z kostkami dobiera losowo kostki z woreczka i rzuca nimi. Liczba dobieranych kostek zależy od liczby graczy. Gdy gracz dobierze kostki, rzuca nimi i w ten sposób tworzy pulę wyboru.

Począwszy od gracza rozpoczynającego, gracze wykonują ruchy według obrotu wskazówek zegara.

Gracz wybiera jedną kostkę z puli wyboru i umieszcza ją na wolnym miejscu w swoim witrażu. Kostki bardzo fajnie układa się we wgłębieniach, także nie przekręcają się i nie mają prawa się przesuwać. W swoim ruchu możesz również użyć narzędzi, płacąc specjalnymi znacznikami uznania. Co ważne warto tutaj dodać, że każda akcja jest opcjonalna, ponieważ gracz może wykonać tylko jedną akcje, może wykonać obie, lub pominąć swój ruch, nie wykonując żadnej akcji.

Umieszczając w witrażu kostki musisz przestrzegać kilku zasad. Pierwsza kostka musi trafić do narożnika, lub możesz ją umieścić przy krawędzi. W przypadku każdej kolejnej kostki, musisz umieszczać ją tak, żeby sąsiadowała z jedną z wcześniej umieszczonych na Twoim witrażu. Kostki muszą się stykać narożnikami, lub bokami. Dołożona kostka musi pasować swoją wartością liczbową lub kolorem do pola, na którym została umieszczona. Białe pola nie mają ograniczeń. Musisz również pamiętać, że kostki tego samego koloru lub wartości nie mogą się stykać bokami, ale mogą za to się stykać rogami. Gracz może również zdecydować, że nie dobiera żadnej kostki.

Dla wyrównania szans po skończonej pierwszej kolejce rozgrywka odbywa się w odwrotnej kolejności, czyli zaczynając od ostatniego gracza, a kończąc na pierwszym. Gdy każdy gracz wykona po 2 ruchy runda się kończy.

Gra kończy się wraz z końcem 10 rundy i wtedy przechodzisz do końcowego podliczania punktów. Każdy gracz podlicza punkty zwycięstwa, które otrzymał za karty celów grupowych, swoją kartę celu indywidualnego, znaczniki uznania. Trzeba też pamiętać przy podliczaniu punktów, że za każde wolne miejsce w witrażu gracz traci jeden punkt. Osoba z największą ilością punktów wygrywa.

Podsumowanie

Świetna i wciągająca gra zręcznościowo-logiczna z bardzo prostymi zasadami. Mimo prostych zasad wymaga kombinowania i oczywiście pobudza nasze szare komórki do myślenia. Gra wydaje się banalna, ale w trakcie rozgrywek może się okazać, że wiele czynników może pokrzyżować nasze plany. Kolorowe kostki w tej grze dają sporo frajdy i dobrej zabawy. Ta gra się nie nudzi, ze względu na to, że nie wiadomo co wypadnie na kostkach. Gra jest pięknie wykonana, zarówno samo pudełko, jak i środek. Śmiało mogę napisać, że Sagrada przypadła nam bardzo do gustu, nie pozostaje nic innego jak czekać na chłodniejsze dni i będziemy kontynuować nasze rozgrywki. A czy Wy lubicie gry planszowe?Jeśli tak, to polecamy Wam z całego serducha grę Sagrada, my mamy grę podstawową, a do wyboru jeszcze są 4 wersje tematyczne.

Wpis powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosława Dudko

Fajny pomysł na rodzinne spędzanie czasu 🙂