Szarlotka lub inaczej jabłecznik to specjał, który wywodzi się z Francji. Dobrze zaadaptował się on w Polsce i stał się- ze względu na swoją prostotę i wyjątkowy smak- jednym z najpopularniejszych wyrobów cukierniczych. Przepis wymyślił Marie-Antonie Carême, tworząc prawdziwy rarytas z kruchego ciasta, przełożonego specjalnie wyselekcjonowanymi jabłkami odmiany ligol. Nazwa „szarlotka” najprawdopodobniej pochodzi od carycy Charlotte, która szczególnie upodobała sobie ten rodzaj ciasta.
Według smakoszy najlepsze przepisy to te, które są najprostsze, jednak pomimo tego, iż jest to bardzo szybki i łatwy wypiek, należy włożyć w niego sporo serca.
Producent lodów – https://www.braciakoral.pl/
Potrzebne składniki
Aby upiec jabłecznik należy przygotować dużą misę, w której będzie zagniatane ciasto. W naczyniu powinny znaleźć się składniki na ciasto:
– mąka 250 g;
– kostka masła;
– jajko;
– 5 łyżek cukru (białego bądź brązowego);
– odrobina soli;
– 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
Potrzebujemy także około 1,5 kg jabłek (najlepiej odmiany ligol lub antonówka), odrobinę cynamonu, cukru oraz łyżeczkę soku z cytryny.
Sposób przygotowania
Sekretem dobrego, kruchego spodu, jest jego wyrabianie bez użycia urządzeń elektrycznych. Zagniatanie ciasta powinno wykonywać się rękoma na tzw. hak, a więc ugięte dłonie powinny szybko rozgniatać i jednocześnie rozcierać wszystkie składniki.
Metoda ta jest ciężka i pracochłonna, jednak warta wysiłku, gdyż ciasto to inaczej zachowuje się w piekarniku, a zarazem inaczej smakuje. Zagniatany spód czasami może wymagać podsypania mąką, gdy będzie on bowiem zbyt kleisty ,będzie jednocześnie trudny w późniejszej obróbce. Dobrze wyrobione ciasto uformowane w kulkę należy włożyć na parę godzin do lodówki, aby odpoczęło.
Farsz do jabłecznika należy przygotować z około 1,5 kg obranych oraz startych na grubych oczkach jabłek. Warto użyć owoców klasy ligol lub antonówek, gdyż mają one w sobie mało soku a jednocześnie są bardzo słodkie. Startą pulpę odkładamy na godzinę do lodówki- sprawi to, że puszczą one niepożądany w cieście sok. Owoce należy odcisnąć w czystej ścierce tak, aby pozostały suche wiórki startych jabłek. Następnie należy wymieszać je ze szczyptą cynamonu, cukru oraz łyżeczką soku z cytryny.
Schłodzone ciasto dzielimy na dwie części, z czego jedną wkładamy ponownie do lodówki. Pozostawione ciasto wałkujemy oraz podsypujemy delikatnie mąką, po czym przekładamy je na blachę do pieczenia wysmarowaną wcześniej masłem oraz posypaną bułką tartą. Na ciasto wykładamy jabłka, po czym ścieramy na grubych oczkach ciasto pozostawione w lodówce, dokładnie przykrywając nim owoce. Całość pieczemy w 180 stopniach przez około 60 minut.
Szarlotka smakuje najlepiej, gdy jest ona podawane na ciepło wraz z lodami. Najlepiej, gdy wybierzemy odpowiednie lody najwyższej jakości. Świetnie sprawdzą się tu lody waniliowe Bracia Koral, które zawierają w sobie nutę prawdziwej, świeżej wanilii. Lody podajemy łyżką bezpośrednio na szarlotkę. Stworzą one wówczas smaczny sos, który doda ciastu niesamowitego smaku.
U mnie w ogódeczku rosną jabłka ze starej odmiany, mój pradziadek sadził to drzewko, za rok jak zaowocuje robię jabłecznik z tego przepisu 😉 tak mnie te zdjęcie narobiło apetytu, że aż po lody pobiegnę hehe
Ha ha to życzę w takim razie owocnych zbiorów za rok 🙂 Mi w tej chwili najlepiej smakują lody bakaliowe. Pozdrawiam
Uwielbiam szarlotkę, a z lodami to prawdziwa uczta 🙂
Rozpusta 😉
Akurat szarlotkę lubię bez lodów 🙂
Każdy ma swoje smaki, ja lubię i tak i tak 🙂
My teraz po lody praktycznie nie sięgamy, bo dziewczyny często narzekają na gardło, ale z chęcią wypróbuję Twoją propozycję w cieplejsze dni 🙂
U nas młody też ostatnio nie poszaleje, zaczęło się kichanie, smarkanie i kaszlenie… niestety. Trzeba jakoś przetrwać ten trudny czas i do przodu 🙂
Taka szarlotka to idealny smak na jesień 🙂
Chociaż w ten sposób można przemycić trochę lata 😉
Szarlotka z lodami to mój ulubiony deser! Mniam!
Z lodami smakuje wyjątkowo 🙂
Uwielbiam szarlotkę w takiej formie choć ja robię jaglaną 🙂
Jaglanej jeszcze nie miałam okazji smakować 😉 Trzeba będzie to nadrobić 🙂
Szarlotka to moje ulubione, obok sernika, ciasto, a jeszcze z lodami….
Z lodami to już w ogóle petarda, ja najbardziej lubię szarlotkę na jesieni, najlepiej mi smakuje 🙂
Świetny przepis. A jeśli bym chciała upiec rano szarlotkę a wieczorem podać na ciepło z lodami to jak sprawić aby znowu była ciepła? 🙈😀💓
Anecia zawsze możesz podgrzać parę sekund w mikrofali lub wrzucić na parę min. do ciepłego piekarnika i po sprawie 🙂 W kawiarniach też przecież nie podają Ci prosto świeżo upieczonej z piekarnika 😉 Pozdrawiam
Witam😊..wlasnie zamierzam upiec ten pyszny jablecznik .. tylko mam pytanie..na jakiej blaszce..?
Serdecznie pozdrawiam
Myślę, że tortownica 26 cm będzie oki.
A jakiej wielkosci jesþ blaszka????
Myślę, że tortownica 26 cm będzie oki.