Top 5 zasad zdrowego żywienia, których należy przestrzegać po 40 roku życia

Materiał zewnętrzny
0 komentarze

Gdy kończy się 40 lat, w sumie w życiu człowieka niewiele się zmienia, choć nie wiadomo dlaczego właśnie te urodziny tak przerażają niektóre osoby. Obecnie 40 lat to naprawdę niedużo i nie tylko „dla drzewa”. Ale z drugiej strony w organizmie zachodzą już pewne zmiany, a dokładnie metabolizm nieco zwalnia. Dlatego dziś przedstawimy Wam top 5 zasad zdrowego żywienia, których należy przestrzegać po 40 roku życia.

1. Regularność

Zasadniczo każdy człowiek powinien spożywać posiłki regularnie. Ale gdy ma się 20 lat, odstępstwa od normy nie są wcale odczuwalne, z kolei gdy kończy się 40 lat – już tak. Dlatego też dla zachowania prawidłowej pracy metabolizmu należy jadać regularnie i to nie tylko o podobnych porach, ale też zachowując podobny odstęp. Jeżeli do tej pory lubiliście podjadać, to teraz może być to większym problemem. Jeżeli rzeczywiście nie potraficie odmówić sobie przekąski, to postawcie na coś zdrowego i wybierzecie choćby marchewkę czy seler naciowy. Smakują dobrze, a przy tym nie są kaloryczne, za to są bardzo zdrowe. Oczywiście musicie też pamiętać o tym, że nie można jeść nocą. Ostatni posiłek należy zjeść około 2 godziny przed snem, ale nie później niż o godzinie dwudziestej. Zatem, nawet gdy kładziecie się spać bardzo późno, jedzenie nocą nie jest wskazane. Niestety jedząc w nocy, można szybko zaburzyć pracę metabolizmu, podobnie zresztą jak wtedy, gdy jada się duże ilości naraz.

2. Zero smażenia

Mając 20 lat i studiując, większość z nas odżywiała się raczej słabo. Jedzenie typu fast food było wręcz rarytasem. Najczęściej jadało się zupki chińskie czy smażone parówki i co ciekawe człowiek nie narzekał wtedy na zgagę, niestrawność czy bóle brzucha. A teraz wystarczy tylko małe odstępstwo od normy, by rzeczywiście poczuć tego skutki. Zgaga czy narzekanie na bóle brzucha są wręcz „chlebem powszednim”, gdy zje się coś smażonego czy fast food. Te objawy nasilają się właśnie po 40 roku życia. Dlatego też szczególnie wtedy trzeba zadbać o zdrową dietę. Dania powinny być przygotowywane na parze bądź też duszone. Nie należy stosować tłuszczy utwardzanych, trzeba też zwiększyć ilość spożywanych warzyw. Powinny one zajmować 75% miejsca na talerzu.

3. Tylko wysoka jakość produktów

Wszystkie posiłki, które spożywacie powinny być zbilansowane. Muszą być przygotowywane na bazie najlepszej jakości składników. Warto kupować ekologiczne warzywa. Do tego można też zrezygnować z mięsa na rzecz ryb morskich. Polecamy tłuste ryby morskie, bo są rzeczywiście bardzo zdrowe. Jeżeli już wybieracie inne mięsa to postawcie na indyka czy królika. Lepiej zrezygnować z wieprzowiny czy wołowiny, które są ciężkostrawne. Zasadniczo mając mało, czasu, trudno jest ogarnąć zdrowe posiłki. Na szczęście jest dobre rozwiązanie, a mianowicie niezależnie czy mieszkacie w Warszawie czy Katowicach, czy też Waszym miejscem zamieszkania jest Białystok catering dietetyczny sprawdzi się wręcz idealnie. Dania są smaczne, zdrowe, zbilansowane, ale i koszt takiego cateringu wcale nie jest wysoki.

4. Koniec z używkami

Rzeczywiście mając dwadzieścia czy dwadzieścia kilka lat można było imprezować całą noc, jeść byle co, a potem jak gdyby nic pójść na wykłady, ale po czterdziestym roku życia możliwości są już zdecydowanie mniejsze i tolerancja na nieodpowiednie produkty też. Zatem dla własnego zdrowia i dla zachowania dobrego samopoczucia należy zrezygnować z palenia papierosów, ale też alkoholu i to nawet pitego okazjonalnie. Pamiętajcie, że alkohol rzeczywiście spowalnia metabolizm, ale i zwiększa ryzyko wielu chorób. Dlatego też nie należy go spożywać. O tym, że jest kaloryczny chyba już nie trzeba wspominać.

5. Nie przejadaj się i pij wodę

Nie można się nie tylko objadać, ale też przejadać. Nawet jeżeli dane danie Wam tak smakuje to nie można jeść go w ilościach naprawdę bardzo dużych. Jeżeli jednak to zrobicie, to bardzo szybko poczujecie nieprzyjemne dolegliwości od strony układu pokarmowego. Warto jeść mniejsze porcje. Ale z drugiej strony, dobrze zbilansowany posiłek jest sycący. Oczywiście musimy też wspomnieć, że należy pić wodę i po 40 roku życia wypijanie 2 litrów wody niegazowanej jest wręcz koniecznością.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments