Trening EMS – elektrostymulacja mięśni

Materiał zewnętrzny
4 komentarze

Medycyna estetyczna stale się rozwija – z roku na rok gabinety urody oferują coraz to nowsze zabiegi mające zapewnić piękniejszy wygląd klientów i tym samym poprawić ich samopoczucie. Niektóre z nich w walce z nadprogramowymi kilogramami proponują zastosowanie najróżniejszych metod – laserów, zabiegów iniekcyjnych i tych mniej inwazyjnych sposobów.

Na rynku jednak od lat wiedzie prym popularny przyrząd, który gwarantuje spektakularne efekty – mowa tu EMS, przyrządzie, który regularnie stosowany przyczynia się do uzyskania zdrowej i smukłej sylwetki bez zbędnego wysiłku. To innowacyjne rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się szczupłą figurą, ale cierpią na chroniczny brak czasu, są ciągle w biegu lub po prostu nie lubią przemęczać się na siłowni.

Czym jednak właściwie jest trening EMS – jak dokładnie działa i czy jest on w pełni zdrowy i bezpieczny dla naszego organizmu? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego materiału.

Na czym polega EMS?

EMS jest skrótem od electrical muscle stimulation – to metoda treningowa polegająca na elektrycznej stymulacji mięśni przy jednoczesnej aktywności fizycznej. Nie jest wcale nowością na rynku – pierwsze wzmianki o jej dobroczynnych właściwościach pojawiły się już na początku 2000 lat w popularnych reklamach telewizyjnych czy na ostatnich stronach gazet.

Został on zaproponowany szerszemu gronu konsumentów, którzy pragnęli osiągnąć zauważalne efekty wyrzeźbienia sylwetki bez wychodzenia z domu. Elektrostymulacja od lat jest również wykorzystywana przez sportowców uzupełniających w ten sposób trening wyczynowy lub przez fizjoterapeutów w celu przyspieszenia efektów rehabilitacji pacjenta. EMS jest stosowany także w gabinetach medycyny estetycznej, salonach urody lub w profesjonalnych siłowniach jako bez wysiłkowa alternatywa dla ćwiczeń.

Spektakularne efekty jakie daje użycie sprzętu EMS możliwe jest dzięki wytwarzanym impulsom elektrycznym masującym mięśnie użytkownika, wzmacniającym i angażującym je do pracy.

Na początku skurcze wywoływane przez spięcia mogą wywołać dyskomfort, do którego po chwili da się przyzwyczaić. Impulsy pobudzają organizm do większego wysiłku, przyspieszają metabolizm, a przy połączeniu z ewentualnymi ćwiczeniami opracowanymi przez trenera personalnego, gwarantują szybką i bezpieczną metamorfozę całego ciała.

Dobroczynne właściwości treningu EMS to nie tylko smukła, wyrzeźbiona sylwetka, ale także eliminacja obciążonych stawów, bólu kręgosłupa, ujędrnienie zwiotczałej skóry i likwidacja cellulitu. 

Czy trening EMS odchudza?

Trening EMS przede wszystkim ma na celu pobudzić mięśnie do pracy. Niektórzy liczą, że dzięki niemu wysmuklą lub wyrzeźbieniu sylwetki, a dla jeszcze innym w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Czy jest to jednak możliwe?

Otóż odpowiednie i regularne używanie sprzętu elektrostymulującego z właściwie dobranymi ćwiczeniami pozwala na szybkie i spektakularne pozbycie się niechcianego tłuszczyku z kłopotliwych miejsc. I to  bez zbędnego katowania się na siłowni czy podczas ćwiczeń fitness! 

Czy EMS daje efekty?

Innowacyjne działanie treningu EMS zapewnia spektakularne efekty. Istotna jest jednak regularność w jego stosowaniu – wówczas końcowy efekt może naprawdę nas zaskoczyć. Sekretem elektrostymulacji mięśni jest jej kompleksowość, która pobudza aż 10 głównych partii mięśniowych.

Dzięki temu mięśnie pracują efektywniej bez konieczności używania ciężarów. Dołączając delikatny, rozgrzewający mięśnie trening funkcjonalny, EMS pozwala na osiągnięcie takich samych efektów jak po morderczym wysiłku na siłowni bez przemęczania się. 

O skuteczności elektrostymulacji mięśni przemawia fakt, że podczas jednej takiej sesji treningowej przy użyciu EMS można spalić od 500 do 1200 kcal. Dzięki temu wystarczy poświęcić tylko 30 minut dziennie dwa razy w tygodniu, by zauważalne efekty dostrzec już po miesiącu.

Czy EMS jest zdrowy?

Słysząc o elektrostymulacji wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem stosowania sprzętów zawierających ową właściwość. Jednak trening EMS jest w pełni bezpieczny i co więcej przebadany przez grono specjalistów – może być wobec tego stosowany bez względu na wiek, kondycję fizyczną czy poziom zaawansowania.

W zależności od potrzeb użytkownika trener personalny układa odpowiedni program i plan treningowy, który reguluje natężenie impulsów, tak by nie powodował on dyskomfortu, a tym samym zapewnił największą wydajność w bezpiecznych warunkach.

Dodatkowo elektrostymulacja zbawiennie wpływa na problemy z kręgosłupem – to prawdziwe remedium na bóle i inne schorzenia dowolnego obszaru pleców. (Więcej znajdziesz na stronie producenta sprzętu kosmetycznego).

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Nigdy nie słyszałam o tym treningu. Ciekawe informacje.

Kasia Futka

Polecam aktywny trening EMS z oporowaniem przez trenera. Sama trenuję od kilkunastu miesięcy jako uzupełnienie swojego klasycznego planu treningowego. Takie treningi dostosowane są zarówno do osób zaczynających swoją przygodę ze sportem, jak i do osób aktywnych, chcących poprawić swoją wydolność, mobilność oraz siłę mięśniową. Są świetne dla ciała, ale również dla ducha 😀