Warszawa: stomatolog tłumaczy, czym jest bonding. Jakie efekty daje tego typu zabieg?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Współczesna stomatologia oferuje coraz więcej możliwości szybkiej i skutecznej poprawy wyglądu uśmiechu. Jedną z nieinwazyjnych metod jest bonding zębów. Efekt widać już na pierwszej wizycie. Na czym polega ten zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać? Odpowiadamy!

Co to jest bonding? 

Bonding zębów to jeden z nieinwazyjnych sposobów stomatologii estetycznej na poprawę wyglądu uśmiechu. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne żywice kompozytowe, które są również stosowane przy leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą. Technika ta umożliwia bardzo precyzyjną rekonstrukcję uzębienia, a nawet zmianę kształtu i koloru zębów. 

Bonding nie narusza struktury zęba. Nie wymaga szlifowania, co jest niezbędne między innymi w przypadku zakładania licówek. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji. Sporo osób rozważa estetyczną metamorfozę swojego uśmiechu, ale obawia się zbyt dużej ingerencji w strukturę zębów. Bonding może być w ich przypadku świetnym rozwiązaniem.

Dentyści w Warszawie przedstawiają wskazania do bondingu

Bonding zębów jest używany przede wszystkim do korygowania drobnych wad estetycznych – stomatolog z Dental Fraternity w Warszawie podpowiada, w jakich sytuacjach można zastosować tę metodę. 

Zabieg ten jest wskazany u osób, których zęby są pęknięte, ukruszone lub uległy zniekształceniom mechanicznym spowodowanym przez czynniki zewnętrzne. Procedura pozwala na odbudowę i nadanie praktycznie dowolnego kształtu formowanej powierzchni zęba. 

Bonding to świetne rozwiązanie w przypadku zdrowych, ale nierównych zębów. Pozwala np. odbudować niższy ząb, by wizualnie zrównał się z sąsiednimi. Na tym nie koniec. Przychodnie dentystyczne w Warszawie stosują bonding w celu przywrócenia koloru zębom, jeśli przebarwienia są na tyle głębokie, że zastosowanie innych metod nie wchodzi w grę. 

Chociaż bonding głównie jest wykorzystywany w celu poprawy wad estetycznych, należy pamiętać, że odbudowa zęba przy użyciu tej technologii dodatkowo pomaga chronić powierzchnię. Oznacza to, że w pewnym stopniu może zabezpieczać warstwę szkliwa pacjenta, jeśli zabieg zostanie odpowiednio wykonany.

Bonding – zalety

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i szybki. Nie jest potrzebne znieczulenie, ponieważ procedura polega na obróbce zewnętrznych obszarów zęba, które nie są unerwione. Dzięki temu najlepsi dentyści w Warszawie mogą osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a pacjenci nie odczuwają bólu i dyskomfortu. Ponadto u wielu osób cały zabieg można przeprowadzić na jednej wizycie, na której można opracować kilka zębów. 

Pacjenci cenią bonding ze względu na możliwość personalizacji, szczególnie pod względem doboru koloru odbudowy, która będzie pasować do reszty zębów. Również osoby oczekujące szybkich efektów będą zadowolone z tej metody. To jednak nie wszystko. Na korzyść bondingu przemawia również niższa cena, np. w porównaniu do licówek. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na przywrócenie pięknego uśmiechu za pomocą tej procedury. 

Bonding – wady 

Bonding ma wiele zalet, ale ma też pewne wady. Największa z nich dotyczy trwałości – efekty bondingu utrzymują się do pięciu lat. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg lub zastosować inną metodę odbudowy. Dodatkowo odbudowa nie jest zbytnio odporna na przebarwienia. Co to oznacza w praktyce? Kolor zębów po odbudowie może się zmieniać, szczególnie u osób pijących duże ilości kawy i herbaty czy u palaczy tytoniu. 

Powyższe aspekty nie dla wszystkich osób będą poważnymi wadami, jednak warto je mieć na uwadze, wybierając idealną metodę odbudowy zębów. 

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Dobrze wiedzieć. Fajnie, że stomatologia tak się rozwija.