Wsiąść do pociągu: Europa to niesamowicie ekscytująca i emocjonująca gra rodzinna i imprezowa. Spędzisz z nią wiele popołudniowych godzin przy ciepłej herbacie, wciągając się w podróż kolejową po dawnej imperialnej Europie. Przy okazji najmłodsi mają ukrytą lekcje topografii mapy starego kontynentu. Oczywiście jest wiele wersji tej wspaniałej gry: Wsiąść do pociągu Azja, Indie, czy Ameryka północna. Gra cieszy się tak ogromną popularnością, jest nawet dostępna wersja online na smartfona, czy tablet, aczkolwiek my wolimy wersje klasyczną. Swego czasu nasz synek był wielkim fanem pociągów, nawet już myśleliśmy, że zostanie kolejarzem, w każdym bądź razie zapał do kolei pozostał, ale już bardziej w takim normalnym wydaniu.
My jak wiecie jesteśmy fanami gier planszowych różnego rodzaju
Począwszy od tych najbardziej popularnych takich jak chińczyk kończąc na tych nowszych, wiele gier z naszej kolekcji to gry planszowe rodzinne. Zawsze chętnie siadamy do nowych gier w naszym domu i chętnie przy nich spędzamy czas w gronie rodzinnym. Mamy już sporą kolekcje gier planszowych, więc jest w czym wybierać. Gdy pogoda nas nie rozpieszcza mamy sposób na zabicie wolnego czasu w domu. Lepiej usiąść przy planszówce i spędzić miło czas z rodziną, jak oglądać po raz enty ten sam film, czy bajkę przed telewizorem.
Co znajdziesz w zestawie „Wsiąść do pociągu: Europa”
Zawartość pudełka z grą robi wrażenie muszę przyznać. Jak otwieramy pudełko można odnieść wrażenie, że się tego nie ogarnie tak na szybko. Nie martwcie się, nie taki diabeł straszny jakim go malują, na pewno wszystko ogarniecie i połapiecie się w zasadach gry w moment. Podpowiem Wam mały sekret, jeśli nie chcecie czytać całej instrukcji krok po kroku… odpalcie YouTube wyszukajcie grę, która Was interesuje i oglądnijcie filmik krok po kroku co do czego. Taka mała wskazówka dla osób leniwych, które chcą na szybko zacząć pierwsze rozgrywki.
W pudełku znajdziesz:
- olbrzymią plansze mapy Europy, która jest tak duża, że musimy rozkładać stół w salonie bo inaczej musimy grać na podłodze w dużym pokoju. Najmłodsi ze Słodką już nie jesteśmy, więc przy takiej rozgrywce niestety odczuwamy ból pleców
- 240 kolorowych wagoników
- 15 kolorowych dworców
- 158 kolorowych kart (46 kart biletów, 110 kart wagonów, 40 biletów na krótkie trasy, 6 biletów na dłubie trasy, 1 karta podsumowania, oraz 1 karta Europejskiego Ekspresu).
- pięć drewnianych znaczników punktacji graczy.
Na czym polega gra
Muszę Wam napisać, że szata graficzna tej gry jest bardzo ciekawa, przyciąga uwagę nie tylko tych najmłodszych graczy, ale i tych już dorosłych 🙂 Ładna i kolorowa gra z prostymi zasadami i dynamiczną rozgrywką. Gra jest dla od 2 do 5 graczy, w wieku od 8+ lat, jedna rozgrywka zajmuje od 30 do 60 min. Aczkolwiek tak fajnie się gra, że przeważnie z jednej rozgrywki robią się trzy. Przygotowanie gry to już cały rytuał. Takie przygotowania kojarzą mi się z klasyczną wersją Monopoly. Plansze kładziemy na środku stołu. Każdy gracz otrzymuje 45 plastikowych wagoników jednego koloru, 3 dworce, drewniany znacznik punktacji, 4 karty Wagonów i Lokomotyw, 1 kartę biletu na długą trasę i 3 karty na krótkie trasy.
Pięć odkrytych kart Wagonów i Lokomotyw kładziemy obok planszy, a resztę odkładamy na bok aby móc z nich dobierać karty podczas rozgrywki. Do tak przygotowanej planszy możemy ruszać w naszą podróż do Europie!!!
Jest to gra turowa, która składa się z czterech akcji, z czego gracz może wykonać jedną akcję podczas tury. Akcje są następujące: dobranie kart wagonów, utworzenie połączenia, dobranie biletów, a także budowa dworca.
Cele gry są proste, zdobyć jak największą liczbę punktów, a punkty zdobywa się między innymi za połączenia kolejowe pomiędzy dwoma miastami na mapie, realizację połączeń na krótkich i długich trasach, stworzenie najdłuższej trasy, która jest nagradzana specjalną premią karty Europejskiego Ekspresu, oraz za każdy dworzec którego nie umieścimy na mapie gry.
Koniec gry następuje gdy zapas plastikowych wagoników zmniejszy się do liczby 2 lub mniej, a każdy z graczy może zagrać jeszcze jedną ostatnią turę . Później gra się kończy i wszyscy gracze podliczają swoje punkty.
Podsumowanie
Na sam koniec pozwolę sobie zacytować wstęp do gry, który możemy przeczytać na okładce instrukcji- „Od urwistych wzgórz Edymburga po słoneczne nabrzeża Stambułu, dusznych alej Pampeluny do wietrznego Berlina- Wsiąść do pociągu: Europa zabierze nas w wielką podróż przez wielkie miasta Starego Kontynentu u progu zeszłego stulecia. Czy odważysz się przebyć mroczne tunele Szwajcarii? Wsiądziesz na pokład promu przemierzającego Morze Czarne? Wzniesiesz dumna dworce w stolicach imperiów? Następne posunięcie może uczynić Cię największym magnatem kolejowym Europy! Pakuj walizki, wołaj bagażowego i wsiądź do pociągu!”.
Na rynku jest bardzo wiele gier planszowych i czasem trudno trafić na coś fajnego i godnego uwagi. Od siebie mogę dodać jeszcze tylko jedno, już kultowe zdanie: dziesięć na dziesięć, robi wrażenie!!! Jedna z lepszych, a nawet najlepsza gra jaką do tej pory mieliśmy okazje recenzować. Wspaniałe wykonanie robi również wrażenie. Fajnie było wcielić się w przedsiębiorce kolejowego, najmłodszy w rodzinie był mega zadowolony z rozgrywek, póki co to nasza gra nr 1. Serdecznie polecamy grę Wsiąść do pociągu: Europa i do zobaczenia na turystycznym szlaku Europy, kto wie, może się spotkamy w górzystych Alpach południowego Tyrolu 🙂 Ta gra skradła nasze serca, aż mamy ochotę na kolejną wersje tematyczną.
Wpis powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl
Na pewno przy takiej grze czas mija szybko.
Zdecydowanie tak, a szczególnie weekend 🙂
Nie słyszałam wcześniej o tej grze. Fajnie się zapowiada.
Taka dosyć znana ta gra, bardzo fajna, super się gra i te emocje 🙂