Zakwas z buraków – dużo witamin a także żelazo i potas

Materiał zewnętrzny
12 komentarzy

Żyjemy w czasach, kiedy zdrowe odżywianie i moda na bycie fit odgrywa istotną rolę w życiu wielu ludzi. Szukamy nie tylko metod na odchudzanie, ale także takich, które pozwolą nam zdrowiej żyć. Wielu z nas, przechodząc między regałami, zwraca uwagę na skład kupowanych produktów, gdzie są przypadki, w których jest on na tyle nieatrakcyjny, że wpisujemy zapytania w wyszukiwarkę na temat zdrowej żywności. Obecny świat oferuje nam nie tylko wiele produktów, ale także warzyw, które staną się dla nas nie tylko zdrową przekąską, ale mogą w znaczącym stopniu uzupełnić naszą dietę.

Dlaczego burak?

O korzyściach, które płyną ze spożywania buraka, można napisać wiele artykułów. Jest to aktualnie jeden z trendów żywieniowych, z którego można stworzyć zakwas buraczany. To specyfik, który sporządzany jest z warzywa, które na co dzień jest hodowane w Polsce, a więc jest dostępne i nie trzeba go sprowadzać. Można wymieniać wiele pozytywnych zalet buraka. Jest odpowiedzialny chociażby za obniżenie ciśnienia krwi, obniża poziom cholesterolu, a co najważniejsze jest wielkim źródłem pierwiastków i witamin takich jak: żelazo, potas, witaminy C, A, E, B6, K, sód, magnez, fosfor, kobalt, który występuje bardzo rzadko, cez, a także rubid. Jest używany w trakcie owulacji, a także wspomaga męską potencję. Używać go powinny szczególnie pary, które planują potomstwo. Burak oraz jego produkty ma jeszcze jedno ważne zastosowanie. Mianowicie działa odmładzająco na nasz organizm.

Zdrowe jedzenie w taniej wersji.

Można spotkać się z opiniami, które twierdzą, że zdrowe odżywianie idzie w parze z wielkimi kosztami. Porównuje się ceny artykułów „bio” z normalnymi produktami. Na szczęście świadomość ludzi poszerza się, dzięki czemu odkrywają oni codzienne produkty i ich zdrowotne aspekty. Tak samo jest w przypadku buraka. Spożywanie go, niewątpliwie będzie działać pozytywnie na nasz organizm. Można z niego przygotować wiele produktów jak np.: sok czy wspomniany zakwas buraczany. Zakwas, czyli potocznie mówiąc kiszonka, powstaje podczas naturalnego procesu. Tworzy się go poprzez złączenie ze sobą składników: buraków, wody, czosnku, liści laurowych, ziela angielskiego raz soli. Z tego powstaje zakwas, który wskazane jest spożywać codziennie do śniadania. Ważne jest, aby zjadać go na zimno.

Nowe zastosowanie produktów z buraka.

W sporcie zarówno amatorskim, jak i wyczynowym spożywanie produktów buraczanych może wpłynąć na wydolność organizmu. Jest on polecany sportowcom, którzy chcą poprawić swoje wyniki nie tylko sportowe, ale także krwi, z tego powodu, że burak wspomaga proces tworzenia krwi. Od dłuższego czasu wspomina się również, że buraka oraz wytworzone z niego jedzenie powinni stosować ludzie chorzy na raka. Niewątpliwie zbadano, że ma właściwości, które wspomagają organizm podczas chemioterapii, ale także ma właściwości, które stają przeciwko nowotworowi. Można go zatem stosować nie tylko podczas walki z rakiem, ale także jako metodę zapobiegającą rakowi.

Zakwas buraczany będzie stosowną pomocą w okresie, kiedy jeszcze nie ma młodych warzyw. Warto zaznaczyć, że proces kiszenia zachowuje właściwości odżywcze warzyw.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
dżemdżus

Uwielbiam wszelkie kiszonki a kiszone buraczki wiodą prym.

Kiedy byłam dzieckiem, nie cierpiałam buraczków.
Potem mi przeszło i teraz jestem najgorliwszym pożeraczem wszystkiego z buraków i samych buraków.
Ostatnio nawet jadłam pizzę z burakami.
Taki zakwas z buraków to samo zdrowie!

U nas wszystko się zmieniło jak urodziłam Radzia w 31 tc, walczyliśmy z niedokrwistością, a dzięki burakom uniknęliśmy transfuzji krwi, miałam taki okres, że co drugi dzień robiłam soki, a teraz sokowirówka leży gdzieś na dnie szafy 😉 ale miłość do buraka pozostała 🙂

Sikorkowe Pasje

Uwielbiam buraczki, ale soku z buraków czy zakwasu nie piłam nigdy. Nie próbowałam, może faktycznie to błąd 😀 Marek z kolei nie jest fanem buraków.

Kasia

Kiszonki to samo zdrowie:) Też robię zakwas, ale buraczki z niego też są pyszne 🙂

Słodko Słodka

U nas właśnie kiszonki tak,ale muszę spróbować jeszcze zrobić jakąś surówkę z kiszonych buraków,albo co innego wytworzyć 😉

Barbara

Ja po. odlaniu zakwasu gotuje w małej ilości wody 35 do 40 minut drobno krojone używam na sałatki lubię z ogórkiem kiszonym i cebulką w piórka duże kawałki zcieram na ja jarzynke wkładam do słoików więc mam kiedy potrzebujemy były smaczniejsze do gotowania super ckier i odrobinę jeśli trzeba octu jabłkowego aby były czerwieńsze wodę czasem wykorzystuje na barszczyk z uszkami lub krokietami robię też barszczyk Ukrainki z białą fasolką

Di bloguje

Lubię!

Słodko Słodka

Samo zdrowie😘