Zupa, rozgrzewająca gra karciana

Słodko Słodka
4 komentarze

Gdy pogoda nas nie rozpieszcza bierzemy ulubione gry planszowe i prowadzimy rodzinne rozgrywki. Najmłodszy w rodzinie kocha karty i oczywiście kocha zupy wszelkiej maści, stąd u nas dzisiaj na tapetę wskoczyła Zupa, rozgrzewająca gra karciana. Przygotowaliśmy dla Was krótką recenzje, gra miała swoją premierę 5 kwietnia dokładnie w Międzynarodowy Dzień Zupy, także pachnie jeszcze nowością, a my sprawdziliśmy dla Was czy to hit, czy kit.

Imprezowa gra karciana z humorystycznymi ilustracjami

Świetnie ilustrowana przez Huberta Ronka, medal dla tego gościa za grafikę!!! Ilustracje zdecydowanie robią robotę w tej grze karcianej. Najmłodszy w rodzinie był nimi zachwycony, a podczas rozgrywek co chwile tylko się śmiał. Dobra gra na poprawę humoru.

Co znajdziesz w opakowaniu

  • 60 kart składników
  • 5 kart szkodników
  • 12 kart przepisów
  • instrukcje, która jest bardzo prosta i czytelna nawet dla małych graczy

Dla kogo

Gra jest przeznaczona dla 2-5 graczy w wieku od 8+, aczkolwiek myślę, że ciut młodsze dzieci również będą miały frajdę przy rozgrywkach, jeśli tylko interesują się kuchnią. Jedna rozgrywka trwa ok. 20 minut, ale uwierzcie mi, że na jednej rozgrywce nie skończycie. Ta gra karciana zdecydowanie wciąga.

Na czym polega gra

Gra polega na gotowaniu zupy. Jak wiadomo w prawie każdym polskim domu przy niedzieli jest rosół, a przy poniedziałku? Gracze wcielają się w kucharzy, najmłodszy w rodzinie był zachwycony. Radek poleciał od razu po swój ulubiony fartuszek kuchenny. Na szczęście nam nie kazał zakładać swoich, inaczej mąż musiał by założyć któryś z moich 🙂 A więc, wcielamy się w kucharzy i gotujemy zupy z resztek rosołowych. Trzeba być bardzo sprytnym i dobrze kombinować, żeby wykorzystać w jak najlepszy sposób dostępne warzywa i stworzyć zupę według własnego przepisu. Gra sama w sobie jest bardzo prosta, rozgrywki są bardzo emocjonujące i wesołe zarazem, ale nie brakuje w nich też strategii i blefu i ta rywalizacja robi robotę.

Pierwsza rozgrywka

Na starcie musisz przetasować wszystkie karty składników i szkodników, następnie rozdać każdemu z graczy po 6 kart. Pozostałe karty umieść w zakrytym stosie na środku stołu, żeby wszyscy gracze mieli swobodny dostęp do kart. Ważne, aby każdy gracz trzymał w tajemnicy swoje karty i nie pokazywał ich innym graczom.

U nas rozgrywki zawsze rozpoczyna najmłodszy w rodzinie. Wybiera jedną kartę z wachlarza w swojej dłoni i wykłada ją przed sobą odkrytą, następnie dobiera kartę z zakrytego stosu na stole. Do gry wkracza kolejny gracz siedzący po lewej stronie. Karty z tym samym składnikiem gracz umieszcza jedna na drugiej.

W dalszym etapie gry przechodzimy do gotowania i zbierania punktów. Jeśli wśród wszystkich odkrytych kart na stole masz wymaganą liczbę składników, możesz ugotować zupę np. pomidorową, jeśli masz odkryte przed sobą 3 pomidory, a grzybową jeśli posiadasz przynajmniej 7 grzybów.

Gracze przed, którymi leżą karty z głównym składnikiem ugotowanej zupy odwracają je i pozostawiają zakryte przed sobą. Pozostałe karty odkłada się do pudełka.

Karty z podwójnym składnikiem liczą się jak dwie karty z pojedyńczym składnikiem.

Karta szkodnika, gdy gracz nią zagra ten zjada wszystkie odkryte karty ze swoim ulubionym składnikiem.

Koniec gry następuje, gdy gracz weźmie ostatnią kartę ze stosu na stole i dojdzie do pierwszego gotowania.

Natomiast jeśli gracze zagrają wszystkimi kartami trzymanymi w ręce i nie dojdzie do gotowania, gra się kończy i podliczamy punkty.

Każda karta jest warta tyle punktów, ile wskazuje cyfra, która się na niej znajduje. Zwycięża osoba z największą liczbą punktów, karty z podwójnym składnikiem nie liczą se podwójnie, co do remisu to zwycięża osoba, która ma więcej kart o wyższej wartości.

Podsumowanie

Zdecydowanie u nas ta gra to hit!!! Przy tej grze karcianej można bardzo fajnie spędzić rodzinne popołudnie nie tylko , gdy na dworze jest brzydko i deszczowo. Ta gra również świetnie sprawdzi się w terenie, nie zajmuje dużo miejsca, więc można ją zabrać ze sobą do ogródka, na piknik, czy do auta w dłuższą podróż z dziećmi. Fajna gra karciana w przystępnej cenie.

Polecamy!!!

Wpis powstał we współpracy ze sklep.muduko.com

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosława Dudko

Bardzo oryginalna gra dla rodziny i jaka apetyczna! Od razu byłabym głodna po takiej rundzie karcianej 🙂

Wioleta Sadowska

Jaka fajna gra. Super zabawa!