Gotowanie dla całej rodziny – dzieci i rodzice w kuchni

Materiał zewnętrzny
6 komentarzy

W codziennym życiu każdej rodziny kwestia przygotowywania posiłków stanowi zarówno wyzwanie, jak i może nieść ze sobą dużo radości. Wspólne gotowanie to doskonała okazja na spędzanie czasu razem i świetna zabawa dla całej rodziny. Postaramy się więc dziś podsunąć kilka wskazówek które sprawią, że rodzice w kuchni będą mieli choć odrobinę łatwiej. Pamiętajmy jednak, że angażując najmłodszych liczy się wspólnie spędzony czas, a sama potrawa schodzi na drugi plan!

Rodzice w kuchni – szybki poradnik i przelicznik kuchenny

Kwestią, która może budzić wątpliwości w wielu przepisach, jest proporcja składników. Ilość poszczególnych produktów dodawanych do dania często jest podawana w jednostkach wagowych i objętościowych, które wymagają wagi lub odpowiednich naczyń z podziałką. Poniżej więc znajdziesz szybką podpowiedź, jak przeliczyć kilka najpopularniejszych jednostek pojawiających się w przepisach:

  • 1 szklanka – to 250 ml (pamiętaj, że 250ml wody waży 250g)
  • 1 łyżka – to 15 ml, czyli 1 duża łyżka do zupy (ale nie chochla do nalewania z wazy!)
  • 1 łyżeczka – to 5 ml, które możesz odmierzyć standardową łyżeczką do herbaty

Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z internetowych kalkulatorów oferujących przeliczniki z różnych jednostek. Więcej informacji i inspiracji o rodzicielstwie i gotowaniu znajdziesz też na stronie rodzice.pl.

Czas przygotowywania posiłków – ile piec pasztet?

Ważnym aspektem podczas gotowania jest też czas obróbki termicznej. Warto pamiętać, że przede wszystkim danie mięsne powinno być przygotowane odpowiednio długo. Zerknij na naszą ogólną instrukcję z czasem przygotowywanie wybranych potraw:

  • ile piec pasztet – mięsny pasztet około godzinę, a warzywny 35-45 minut
  • ile piec dynię – pokrojoną dynię na papierze do pieczenia pieczemy około 35-40 minut
  • ile gotować ziemniaki – wystarczy około 20 minut, jednak warto sprawdzić miękkość widelcem; ziemniaki lepiej wrzucać do gotującej się wody, gdyż w ten sposób unika się wypłukiwania witamin
  • ile smażyć pierś z kurczaka – mięso z kurczaka nie potrzebuje długiej obróbki termicznej – wystarczy około 3-5 minut na patelni z każdej strony; warto zostawić potrawę na kilka minut na ciepłej patelni po zdjęciu z ognia, jednak dłuższe smażenie wysuszy mięso i sprawi, że nie będzie tak miękkie i soczyste

Rozszerzanie diety – jakich produktów unikać w posiłkach dla dzieci

Przygotowywanie posiłków dla dziecka powinno opierać się na prostych składnikach bez ulepszaczy. Obok mleka maluch może jeść warzywne zupki z małą ilością soli lub musy owocowe. Warto też stopniowo wzbogacać mleko o inne produkty i na przykład przygotować budyń dla niemowlaka. Jest to posiłek pozwalający wdrożyć skrobię do żywienia dziecka, jednak pamiętaj, że używanie cukru jest tu raczej niewskazane.

Czego unikać w czasie ciąży?

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem, gdy trzeba dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale również rozwijającego się maluszka. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania wyborów żywieniowych. Salami w ciąży powinno być unikane, podobnie jak inne wędzone lub fermentowane produkty. Również kaszanka w ciąży raczej nie jest dobrym pomysłem ze względu na niezbyt bezpieczny skład. Powinno się zachować ostrożność również w kwestii dat przydatności do spożycia – na przykład ciasto francuskie po terminie ogólnie może być spożywane jeśli nie wykazuje oznak zepsucia, natomiast w trakcie ciąży lepiej nie ryzykować.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Bardzo pomocy wpis. W szczególności z perspektywy młodej matki.

Słodko Słodka

Ja już jestem starsza stażem 😉 Często robimy coś wspólnie w kuchni, właśnie rodzinnie.

Kasia

Jak moje dzieciaki były mniejsze, to często razem robiłyśmy ciasta, kluchy i ciasteczka. Teraz już tylko przy świętach, ale i tak jest super!

Słodko Słodka

My bardzo lubimy spędzać czas w kuchni razem, wspólnie. Co prawda mamy małą kuchnie, ale zawsze jest wesoło 🙂

Mirosława Dudko

Przydatne wskazówki 🙂

Słodko Słodka

Dzięki 🙂