Jak dbać o sofy i narożniki?

Materiał zewnętrzny
0 komentarze

Zakup sofy to decyzja na lata. Dodatkowo dzięki kilku łatwym trickom można upewnić się, że taki mebel przetrwa naprawdę długo i to w doskonałym stanie. Co jednak należy zrobić, aby rzeczywiście tak było?

Pielęgnacja sofy zależna od materiału wykonania

Dbanie o sofy i narożniki zależy przede wszystkim od tego, z czego zostały wykonane takie meble. Jeśli jest to tkanina, trzeba przede wszystkim regularnie ją odkurzać, najlepiej co tydzień. Jeśli dodatkowo na meblu umieszczone są poduszki dekoracyjne, warto regularnie przewracać je na drugą stronę, aby zużywały się one w równym stopniu. 

Dodatkowo sofy z tkaniny są bardziej podatne na różnego rodzaju zabrudzenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby ich nie wcierać, a w przypadku grubszej tkaniny próbować w sposób delikatny wyszczotkować takie miejsce. Trzeba również uważać z zastosowaniem detergentu i najlepiej jego niewielką ilość przetestować na niewidocznym miejscu sofy, aby sprawdzić, czy będzie on odpowiedni dla danego typu materiału.

Czyszczenie sof ze skóry naturalnej

Dużą popularnością cieszą się również kanapy wykonane ze skóry naturalnej. Także tutaj podstawowym zabiegiem jest odkurzanie, najlepiej raz na tydzień. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie, to można do tego celu wykorzystać wodę z płatkami mydlanymi. Trzeba jednak uważać, aby nie nanosić na skórę zbyt dużych ilości wody, gdyż może to być szkodliwe dla jej struktury. 

Gdy szmatka została więc dobrze wyciśnięta, można delikatnie usunąć zabrudzenia, a jeśli są one mocniejsze, wówczas użyć gąbki lub zużytej szczoteczki do zębów. Skórzana sofa przetrwa dłużej, jeśli zostanie dodatkowo zabezpieczona za pomocą specjalnego środka impregnującego. Takie preparaty można zakupić zarówno online, jak i w stacjonarnych sklepach meblowych.

Jak widać pielęgnacja sof uzależniona jest przede wszystkim od materiału, z którego je wykonano. Istotne znaczenie ma także regularność, aby nie pozostawiać zabrudzeń i kurzu zbyt długo na takim meblu, może to bowiem sprawić, że jego wyczyszczenie będzie zdecydowanie trudniejsze.

Jak wybrać sofę?

Zdecyduj dokładnie, jak będzie zorientowana sofa. Skuteczne zorganizowanie przestrzeni życiowej zaczyna się od analizy Twojego stylu życia. Co robisz najczęściej w tej przestrzeni? Czy lubisz odpoczywać przed telewizorem? Upewnij się, że Twoja kanapa jest zwrócona w tym kierunku. Uwielbiasz organizować wieczory z grą lub winem? Utwórz półkole (lub nawet pełne koło) wokół centralnego stołu. Czy Twoja rodzina korzysta z salonu, aby wypoczywać, odpoczywać i czytać? Otaczaj sofę krzesłami i poduszkami, aby stworzyć wiele miejsc do siedzenia, którymi można cieszyć się indywidualnie lub w dużej grupie.  Określ, jaki kształt będzie najlepiej pasował do pomieszczenia. Skoro już określiłeś funkcję swojej sofy, czas zastanowić się, jaki kształt pomoże jej spełnić ten cel. Czysty kształt litery L doskonale nadaje się do otwartych przestrzeni, które należy podzielić — na przykład oddzielenie salonu od jadalni.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments