Coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się suszarki z pompą ciepła. Jeszcze do niedawna mogły być uważane za pewnego rodzaju fanaberię w domu, a teraz stały się niemalże jednym z obowiązkowych sprzętów. Klienci doceniają nowoczesne urządzenia za efektywną pracę, niskie koszty eksploatacji o przede wszystkim ogromną wygodę, co szczególnie w małych mieszkaniach jest niezwykle ważne. Pompa ciepła w suszarce bębnowej sprawia, że w krótkim czasie można mieć wyprane i wysuszone rzeczy idealne do złożenia i włożenia do szafy, a wielu z nich nawet nie trzeba prasować.
Jakie urządzenia z pompą ciepła wybrać?
Nowoczesna suszarka bębnowa z pompą ciepła to innowacyjna technologia, która działa skutecznie szybko i efektywnie. Pracuje jednostajnie, a ciepłe powietrze jest wtłaczane przez wentylator do bębna. Następnie przechodzi przez filtr kłaczków, ochładza się i skrapla w specjalnej komorze. Cały proces – poza wylaniem wody z pojemnika, jeśli suszarka nie jest podpięta do sieci, nie wymaga ingerencji człowieka, więc można się zająć innymi sprawami. Oczywiście temperaturę suszenia dobiera się do parametrów ciuchów, ich ilości oraz oczekiwanego efektu. Jest to także niezwykle istotne w przypadku rzeczy, które są narażone na zniszczenie. Je zaleca się suszyć w niższej temperaturze. Zazwyczaj cały proces trwa od jednej do dwóch godzin, a urządzenia można ustawić na rozmaitych programach, dostosowując pracę suszarki z technologią pompy ciepła do indywidualnych potrzeb. W efekcie pranie jest ciepłe, miękkie i puszyste.
Wydajna i ekonomiczna pompa ciepła
W mniejszych mieszkaniach często suszarki Electrolux stawia się na pralce, wykorzystując specjalny łącznik. Dzięki temu oszczędza się miejsce, którego po prostu jest zawsze za mało. Oczywiście samo urządzenie da się postawić samodzielnie, a dzięki temu, że nie wymaga ono dostępu do wody i kanalizacji, to użytkownicy mają dużą swobodę w planowaniu aranżacji. Sam zbiornik na skropliny ma dość dużą pojemność, a urządzenie samo przypomni o konieczności wylewania wody. Suszarki, które wykorzystują technologię pompy ciepła, tworzą coś w rodzaju zamkniętego obiegu. Gorące powietrze ogrzewa zimne, a tym samym nie rośnie temperatura na zewnątrz urządzenia. Z drugiej strony to umożliwia równomierne suszenie nawet w niskiej temperaturze, cykl jest delikatniejszy, a tym samym proces bezpieczniejszy dla tkanin. Warto też zwrócić uwagę, że suszarki bębnowe z pompą ciepła mają niższe zużycie energii niż klasyczna suszarka kondensacyjna. Można je także zabudować, ponieważ nie wydzielają ciepła i nie parują. Tego typu suszarki są bezpieczne nawet do suszenia wełny czy innych szczególnie delikatnych tkanin. Warto oczywiście pamiętać o tym, by sprawdzać, które rzeczy możemy w ten sposób suszyć, a stosowne oznaczenia zawsze znajdują się na metce.
Działanie pompy ciepła w suszarce
Warto pamiętać, że niezwykle ważne jest dopasowanie cyklu suszenia do konkretnych ubrań, typu tkaniny oraz ilości ciuchów. Poza tym samo urządzenie wymaga konserwacji. Przede wszystkim należy regularnie czyścić filtr kłaczków, w którym zbierają się włókna, drobinki z ubrań czy kurz i inne zanieczyszczenia. Najlepiej robić to po każdym cyklu, a co jakiś czas całość przepłukać wodą. Zapchany filtr bardzo mocno wpływa na efektywność suszenia, ponieważ zaburza przepływ powietrza i sprawia, że wymiennik ciepła nie działa tak jak powinien. Poza tym finalnie urządzenie będzie pracować dłużej, a ubrania będą wilgotne lub nawet mokre. Odkurzania wymaga również skraplacz, w którym gromadzi się woda odzyskana w procesie suszenia.
Niskie zużycie energii i duża skuteczność
Pewnego rodzaju automatyzacja sprawia, że nie musimy się zastanawiać, jaka będzie optymalna temperatura suszenia do danych rzeczy. Wystarczy wybrać odpowiedni program, by urządzenie rozpoczęło pracę, a zamontowane czujniki ocenią, kiedy cykl jest już skończony. To dlatego parametry suszenia bez problemu da się dostosować do konkretnych potrzeb i rodzaju tkanin. Niektórzy chcą doszyć rzeczy tradycyjnie, a inni wybierają program „do szafy”. Urządzenie świetnie sprawdza się także do suszenia obuwia, a system delicatecare zadba o najdelikatniejsze tkaniny i minimalizuje kurczenie ubrań. Jak widać, nowoczesny sprzęt coraz bardziej odpowiada na wymagania klientów, więc w efekcie coraz mniej jest nieprzychylnych głosów. Wiele osób zwraca uwagę, by dostępne było właśnie suszenie delikatne, które sprawia, że jest mniej zagnieceń, a ubrania się nie niszczą. Poza tym to ogromna oszczędność energii, czasu, miejsca oraz sposób na pozbycie się wilgoci z mieszkania.
Z zasady suszarka z pompą ciepła działa na bardzo podobnej zasadzie jak lodówka, w której również znajduje się parownik i skraplacz. Oczywiście o zupełnie inny efekt chodzi, ale obieg zamknięty gwarantuje systemowi energooszczędność, a czujnik wilgotności odpowiada za to, by urządzenie zakończyło pracę w odpowiednim momencie. Chodzi o to, by osiągnąć optymalny stopień suszenia, a ten będzie różny w zależności od tego, czy wrzuciło się bawełnę, tkaniny syntetyczne, ręczniki, a nawet kołdry. Intuicyjny panel sterowania z pewnością również ułatwi codzienne obowiązki.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux
Już od jakiegoś czasu marzy mi się zakup takiej suszarki. Do tej pory nie miałam za bardzo na nią miejsca, ale właśnie miałam mały remont łazienki i udało mi się wygospodarować taką przestrzeń, by móc sobie na jej zakup pozwolić. Wielkie dzięki za te porady. Faktycznie – suszarka z pompą ciepła byłaby dla mnie również dobrym rozwiązaniem! Dzięki za te polecenie. Będę się za taką rozglądać. 🙂