Jakie powinny być krzesła biurowe?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Codziennie idziemy do pracy i spędzamy w niej 8, a czasami i więcej godzin. Pracownicy biurowi doskonale wiedzą, że oznacza to bóle kręgosłupa lub nadgarstka. Aby ich uniknąć, kluczowe jest wyposażenie biura w wygodne i zgodne z zasadami BHP meble do biura.

Jakie standardy muszą spełniać meble biurowe?

Meble do biura muszą być wygodne, funkcjonalne, solidnie wykonane i dopasowane do osób je użytkujących. Krzesła biurowe i inne meble do biura powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, aby mogły posłużyć przez długi czas. Ale, oprócz tego, że meble muszą być porządnie wykonane, muszą być też wygodne. 

Przepisy BHP jasno określają, jakie wytyczne powinny spełniać meble biurowe. Dotyczy to również krzeseł. Tak jak biurka, muszą być dopasowane do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać – nie mogą być ani zbyt wysokie, ani za niskie. Oparcie krzesła powinno być regulowane i stabilne, aby nie wywoływało bólu czy dyskomfortu podczas pracy. 

Inne bardzo istotne elementy krzesła to: siedzisko, podłokietniki, kółka oraz materiał, z którego wykonano dany mebel. 

Siedzisko powinno mieć zaokrąglony brzeg – dzięki temu nie powoduje uczucia dyskomfortu w tylnej części ud. Nie może też być zbyt głębokie, ponieważ może to powodować częstsze garbienie się, ani zbyt twarde. Dobre siedzisko sprawia, iż pracownik siedzi w wygodnej, naturalnej, a jednocześnie wyprostowanej pozycji. 

Jakie powinny być krzesła do biura?

Podłokietniki krzesła do gabinetu powinny być szerokie i wysokie na tyle, aby wspierać pracę rąk w trakcie siedzenia. Konstrukcja krzesła powinna także pozwalać na zachowanie naturalnych kątów ułożenia ciała – pozwoli to zmniejszyć nacisk na kręgosłup. Mniejszy nacisk oznacza mniejszą szansę na pojawienie się bólu i dyskomfortu. 

Materiał, z którego wykonane są krzesła biurowe, powinien być wytrzymały i przewiewny. Zwłaszcza latem ważne jest, aby krzesło umożliwiało odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Wybierając krzesła biurowe, należy zwrócić też uwagę na kółka. Nie powinny one rysować podłogi, po której będą się poruszać. 

Kupując krzesła do gabinetu, należy wziąć pod uwagę na jakość wykonania. Konstrukcja krzeseł powinna być wytrzymała, aby meble mogły posłużyć przez długi czas. 

Bardzo dobrym wyborem będą obrotowe krzesła. Ich mobilność sprawia, że przemieszczanie się wokół biurka jest proste i komfortowe. 

Inne meble, które znajdują się w większości biur, to: biurka, regały, szafki, kontenery. Wszystkie te meble muszą być funkcjonalne i spełniać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Urocznica

Przydatny post.

Wioleta Sadowska

Ergonomia krzeseł jest bardzo ważna.