Przycinanie drzew i krzewów — kiedy i jak przycinać?

Materiał zewnętrzny
0 komentarze

Przycinanie drzew owocowych jest konieczne, aby rośliny te mogły się zagęszczać, a także obficie owocować. Warto jednak wiedzieć, kiedy to robić, a także w jaki sposób. Niedopuszczalne jest bowiem niepoprawne, a także niepotrzebnie przeprowadzone cięcie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią tekstu. 

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Najprostsza odpowiedź na pytanie “kiedy przycinać drzewa owocowe” brzmi: dwa razy w roku — wiosną oraz jesienią. Dokładne terminy zależą jednak od aspektów, takich jak:

  • gatunek drzewa,
  • wiek rośliny,
  • kondycja drzewa.

Dla przykładu w sytuacji, gdy chcesz ciąć na przełomie zimy oraz wiosny, powinieneś wybrać gatunki najbardziej odporne na mróz. Przycinanie drzew bardziej wrażliwych powinno natomiast odbywać się nieco później. Przycinanie krzewów, które odbywa się tuż przed zimą, pobudza roślinę do wypuszczania nowych pędów oraz liści. Najlepszą porą natomiast na wykonanie tego typu pracy jest bezchmurny oraz bezwietrzny dzień. Zwłaszcza wtedy, gdy temperatura jest na plusie, a wilgotność powietrza stosunkowo niska. 

Jak wygląda przycinanie drzew owocowych i krzewów?

Oczywiście wiele zależy od rodzaju przycinania drzew owocowych. Wyróżnić można na przykład:

  • cięcie formujące,
  • cięcie prześwietlające.

W tym pierwszym przypadku chodzi o uzyskanie pożądanego kształtu drzewa. Przycinanie przeprowadza się zatem już w szkółkach na młodych drzewach, a następnie w pierwszych latach po posadzeniu. W trakcie pracy trzeba usunąć cienkie pędy oraz gałęzie, aby utrzymać główną gałąź, pień. Przycinanie drzew owocowych prześwietlające polega natomiast na przerzedzeniu korony drzewa. Dzięki temu ułatwia się promieniom słonecznym dotarcie do jego wnętrza. Usunąć trzeba między innymi gałęzie, które wrastają do środka korony drzewa. 

Jeżeli interesuje Cię zadbanie o drzewa oraz krzewy, ale chcesz, aby zajęli się tym profesjonaliści, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy odpowiedzialnej za między innymi pielęgnację oraz prowadzenie ogrodów. W takim przypadku sprawdź opis usługi dostępny na stronach internetowych: https://wytworniatlenu.pl/pielegnacja-prowadzenie-ogrodow/ oraz https://wytworniatlenu.pl/aranzacja-tarasow/. Pamiętaj o tym, że godnym polecenia usługodawcą jest Wytwórnia Tlenu. 

Przycinanie drzew — jak je zabezpieczyć po zakończeniu pracy

W momencie, gdy przycinanie drzew będzie już zakończone, powinieneś zabezpieczyć miejsca, w którym wcześniej znajdowały się pędy. Oczywiście w sytuacji, gdy powierzyłeś tę usługę ekspertom, zajmą się oni tym za Ciebie. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym przypadku maść ogrodniczą bądź też specjalną substancję, która pokrywa rany powstałe po wycince. Maść stosuje się od razu po cięciu i nakłada równomiernie na ranę za pomocą pędzelka. Warto posmarować również brzegi tego miejsca — na około półtora centymetra grubości. Życzymy powodzenia!

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments