Zatrzymaj wspomnienia na dłużej. Stwórz rodzinny album

Materiał zewnętrzny
1 komentarze

Klasyczne albumy ze zdjęciami wydrukowanymi na papierze fotograficznym mają prawdziwą duszę. Ich oglądanie sprzyja skupianiu się na detalach i rozpoznawaniu emocji zatrzymanych w kadrach. Nawet najlepsze ujęcia w wersji elektronicznej nie dają tyle radości, co fotografie w albumie. Zdjęcia do albumu możesz wydrukować samodzielnie, tworząc wyjątkową, rodzinną pamiątkę. Czego potrzebujesz, by zaprojektować własny album z rodzinnymi fotografiami?

Wybierz zdjęcia do druku

Pierwszym krokiem do przygotowania własnego albumu z rodzinnymi zdjęciami jest wybór zdjęć do druku. Można to zrobić na dwa sposoby. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie albumów tematycznych, związanych np. z wyjazdem na wakacje lub z rodzinną imprezą. Równie dobrze możesz wybrać ulubione ujęcia z różnych wydarzeń lub wykonane spontanicznie w domu. Ważne, by całość obejmowała jedna, spójna klamra czasowa lub tematyczna.

Okładkę albumu możesz dopasować do charakteru zdjęć w środku. Fotografie ze ślubu lub komunii świętej możesz włożyć do albumu z okazjonalnym wzorem, natomiast wakacyjne ujęcia ukryć pod okładką z palmami, muszelkami lub nadmorskim krajobrazem. Na sentymentalne zdjęcia sprawdzają się z kolei modne albumy w stylu eko lub wykonane własnoręcznie z dekoracyjnych papierów.

Przygotuj drukarkę do pracy

Przed rozpoczęciem drukowania zdjęć sprawdź, czy drukarka działa prawidłowo. Wykonaj próbny wydruk na zwykłym papierze ksero, by upewnić się, że głowica jest czysta, a poziom tuszu optymalny. Pamiętaj, że estetyka zdjęć zależy od tego, jaki tusz do drukarki używasz. Zadbaj, by był to tusz, który ogranicza rozmazywanie kolorów. Wybierając tusz, powinno się sprawdzić, czy jest odpowiedni do posiadanego modelu drukarki. Dotyczy to w szczególności zamienników.

Postaw na profesjonalny papier fotograficzny

Zdjęcia wyglądają dobrze po wydrukowaniu, jeśli używa się papieru fotograficznego wysokiej jakości. Profesjonalny papier fotograficzny wbrew pozorom nie kosztuje wiele. Można wybrać zarówno papier z błyszczącym, jak i kredowym wykończeniem. Barwniki wnikają w niego głęboko, co przedłuża trwałość drukowanych zdjęć i zapobiega ich blaknięciu. Dodatkowo papier fotograficzny zmniejsza ryzyko rozmazywania druku i sprawia, że wydruk zajmuje mniej czasu dzięki ograniczeniu liczby nieudanych kopii.

A może scrapbooking?

Własnoręcznie wykonany album rodzinny to niepowtarzalna pamiątka na lata. Ciekawym pomysłem na album jest przygotowanie go metodą scrapbookingu. Wykorzystuje się w niej wiele materiałów plastycznych, skrawków materiałów, gazet i inne rzeczy, które przydadzą się do stworzenia wyjątkowej oprawy dla wydrukowanych fotografii. Scrapbooking nie ma żadnych ograniczeń w kwestii kolorów, wzorów i użytych materiałów poza wyobraźnią autora albumu. Dzięki temu każdy album jest niepowtarzalny i ozdobiony tak, jak wymarzył sobie jego autor.

Drukowanie zdjęć i ich mieszczenie w albumach wykonanych metodą scrapbookingu to również atrakcyjny sposób spędzania czasu wraz z dziećmi. Wspólne wyklejanie kolejnych kart albumu daje dużo frajdy i sprzyja pogłębianiu rodzinnych więzi. Dodatkowo pomaga dzieciom rozwijać umiejętności manualne, które przydają się w czasie nauki pisania i wykonywania precyzyjnych prac. Materiały do scrapbookingu można znaleźć na działach hobby i plastycznych w popularnych sieciach handlowych oraz w sklepach plastycznych.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Takie własnoręcznie wykonany album to piękna rodzinna pamiątka.