Komiksy to świetny sposób na zachęcenie swoich dzieci do czytania. Połączenie tekstu literackiego z pięknymi grafikami powoduje, że pociechy z uwielbieniem i ciekawością wertują kolejne strony. Ta forma rozrywki pozwala rozwinąć im wyobraźnię, a przy tym sprawia dużo frajdy. Obrazkowe historyjki są też wartościowe dla nastolatków (zwłaszcza te o losach superbohaterów)… i dorosłych. Tak, czytanie komiksów ma swoich zwolenników w każdej grupie wiekowej!
Komiks – co czyni go wyjątkowym?
Tytus, Romek i A’Tomek, Koziołek Matołek, Kajko i Kokosz, Antresolka Profesorka Nerwosolka, czy nawet Kapitan Żbik – opowieści obrazkowe obecne są w polskiej kulturze prawie od zawsze. Większość dorosłych pamięta do dzisiaj wieczorne, wspólne czytanie polskich komiksów razem z rodzicami, tuż przed pójściem do spania – jak się okazuje, to wydawnictwo Egmont jest odpowiedzialne za wiele z tych wspomnień. Część pozycji została przez nie nawet wznowiona lub kontynuowana, o czym można się przekonać na https://skupszop.pl/wydawnictwo/egmont. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym używały komiksów w nauce czytania, by w niedalekiej przyszłości stać się molami książkowymi. Można powiedzieć, że ta forma literatury była nieocenioną pomocą przy rozwoju intelektualnym najmłodszych.
Czym jest komiks i co czyni go tak popularnym gatunkiem? To połączenie tekstu literackiego i rysunków, które razem przedstawiają historię fabularną. Dialogi i monologi wszystkich postaci przedstawionych najczęściej zawarte są w tzw. dymkach, które są niewielkich rozmiarów, więc jak można się domyślić – to warstwa graficzna, a nie tekstowa gra tutaj pierwsze skrzypce. Dlatego to właśnie dzieci, które jeszcze nie do końca potrafią czytać, wydają się najbardziej podatne na siłę komiksu – a przynajmniej taki pogląd zaczął dominować w świadomości ludzi.
Komiksy dla dzieci – tylko i wyłącznie?
Zazwyczaj myśląc o typowym odbiorcy komiksów, ma się przed oczami dziecko czy nastolatka. Nic dziwnego, historie obrazkowe są łatwe w odbiorze dla młodych czytelników, którzy dopiero zaczęli szlifować swoje umiejętności czytania. Duża ilość tytułów, która powstaje, jest specjalnie dostosowana do wieku dziecięcego, co przejawia się np. w postaci przewagi obrazków w formie paska nad tekstem pisanym. Dlatego sporo osób nie uznaje tego gatunku za wartościową literaturę.
Możliwe, że jest to spore niedopatrzenie. Forma ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci – komiksy w ciągu ostatnich lat nabrały rozmachu, a społeczeństwo złapało obrazkowego bakcyla! Wystarczy spojrzeć na tytuły takie jak Thorgal (do którego ilustracje stworzył Polak – Grzegorz Rosiński), czy The Boys – opowiastki w nich zawarte nie nadają się dla najmłodszych i epatują przemocą, ale i dojrzałą fabułą.
Komiksów dla dorosłych jest obecnie na rynku dużo i ma się w czym wybierać. Sięgnąć po nie powinny osoby szczególnie zainteresowane dziedzinami sztuki plastycznej, dla których odbiór obrazu pozwala rozwijać wyobraźnię i inspiruje do dalszych działań, zwłaszcza tych wymagających kreatywności. Również ci, którzy mają mało czasu wolnego – większość historyjek obrazkowych da się przeczytać, od początku do końca, w niespełna godzinę.
Niewątpliwie jest w czym wybierać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Świetny artykuł.
Komiksy przeszły ogromną przemianę patrząc wstecz, a teraz… Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie i duży i mały, a wydawałoby się, że komiksy są tylko dla dzieci, a tu niespodzianka 🙂