Czy warto kupić ekspres do kawy?

Materiał zewnętrzny
12 komentarzy

Ekspres do kawy długo był widziany jako pewien luksus, jednak stopniowo staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko umożliwia codziennie zaparzać kawę rodem z drogiej kawiarni, ale nierzadko jest narzędziem, które rozwija pasje i zamiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do domu, lecz nie masz pewności, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomożemy Ci w doborze.

Różne modele ekspresów do kawy

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie znacząco różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a inny będzie w wielkiej części od Ciebie uzależniony. Istnieje dużo rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada swoich miłośników oraz przeciwników. To, które urządzenie wybierzesz, zależy zwykle od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś przybliżę Ci je w szczegółach i zaprezentuję ich słabości oraz zalety.

Automatyczny ekspres do kawy

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę oraz łatwość przyrządzenia kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego przycisku jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, natomiast Ty prócz podstawienia filiżanki, w tym czasie nie robisz nic. Przeważnie automatyczne ekspresy posiadają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo. 

Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, które możesz przygotować w ekspresie automatycznym, to wybór jest szeroki. Od tradycyjnego włoskiego espresso, poprzez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy jednak piją kawy z mlekiem, a utrzymanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście istnieją ekspresy do kawy przeznaczone tylko do wykonania kaw czarnych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na ogromnym menu.

Nie możemy przeoczyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po paru zaparzonych kawach wiele przewodów w urządzeniu oczywiście ulega zanieczyszczeniu. Twoim zadaniem jest utrzymanie urządzenia w czystości, co umożliwi wydłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój układ indywidualnie. Dzieje się to najczęściej podczas uruchamiania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa także woda, jakiej używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% finalnego naparu, zatem musi być ona jak najczystsza. Ogromną zaletą ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada zbiornik na wodę z możliwością zamontowania filtra, który dba o odpowiednią jakość Twojej wody. 

Ekspresy automatyczne cechuje wysoka powtarzalność w tym, co robią. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a wyłącznie od maszyny. Mimo tego, ekspresy automatyczne obecnie są najpopularniejszym wyborem, jeżeli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają ogromną wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie większego poświęcenia we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które zamierzają przede wszystkim szybko zrobić kawy mleczne, jest to kłopotem. Jednak urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać świetną rozrywkę oraz nie myślą szablonowo. Jakość kawy będzie zależeć głównie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Mnóstwo operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z dobrej kawy będzie jeszcze większa. 

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z ogromnymi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka dysproporcja zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz zastosowanych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie stworzy tak udanej kawy, jak ten za np. 3000 zł. 

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest użyty system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który podgrzewa większą ilość wody, natomiast robi to w stosunkowo długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który działa na zasadzie podgrzewacza opływowego. Umożliwia on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeżeli jesteś fanem cappuccino lub cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj reguły, ponieważ idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Mimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się nieco wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

Dobierając odpowiedni ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeśli pragniesz wykonać bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Natomiast gdy parzenie kawy sprawia Ci wiele radości i to Ty chcesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
AZgotuj

Warto. Jestem kawoszką. Uwielbiam kawę. Też posiadam to urządzenie i jestem szczęśliwa:)

Wioleta Sadowska

Ja już mam swój wymarzony ekspres do kawy i jestem z niego bardzo zadowolona.

Magda

Bardzo lubię zapach świeżo zaparzonej kawy, takiej prawdziwej, nie z żadnych kapsułek 🙂

Pichceniomania

Ja jednak wolę tradycyjnie parzone włoskie espresso… ale w sumie dobrym ekspresem bym nie pogardziła… 🙂

Edyta

Jestem uzalezniona od kawy, jej zapachu i smaku. W kazdej postaci 🙂

Słodko Słodka

Dobra kawa z rana to podstawa udanego poranku jak to mówi mój mąż 🙂

Grzegorz

Ja długo nie lubiłem kawy.. Zacząłem pić dopiero w wieku 20 lat i to od kawy rozpuszczalnej.. W końcu rok temu powziąłem decyzję, żeby kupić ekspres ciśnieniowy marki Delonghi i to było to.. Do tej pory ja po prostu nie wiedziałem, co to kawa.. 🙂