Czym wyróżnia się dobra książka dla dzieci?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Wciąż wiele się mówi o pozytywnym wpływie czytania na rozwój dzieci. Każdy świadomy rodzic wie, że dobra książka nie tylko bawi, ale również uczy i rozwija. Tylko co właściwie oznacza stwierdzenie „dobra książka” i jak ją rozpoznać pośród mnóstwa innych pozycji? Jeśli jesteś rodzicem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego zakup odpowiedniej książki dla dzieci jest tak ważny!

Dlaczego warto czytać dzieciom i zachęcać je do samodzielnej lektury?

Żyjemy w czasach, w których animowane bajki dla dzieci są dostępne w każdym momencie, co niestety w dużej mierze wpływa na wypieranie tradycji czytelnictwa. Oczywiście wręczenie maluchowi tabletu ze Świnką Peppą czy Psim Patrolem to nic złego, jeśli robimy to w miarę sporadycznie. Problem pojawia się, kiedy taka praktyka zaczyna być codziennością, a dziecko spędza wolny czas głównie gapiąc się w ekran.

Nadużywanie mediów przez dzieci w różnym wieku wpływa na spowolnienie rozwoju psychofizycznego, wycofanie z grupy rówieśników czy przeciążanie malucha bodźcami, przez co ten może być ciągle zmęczony i rozdrażniony. Dlatego to na barkach rodziców spoczywa ciężar nauki właściwych nawyków, a tym samym stymulacja rozwoju ich pociech. Powinni dbać oni nie tylko o zdrowie, ruch i właściwe odżywianie, ale także odpowiednie spędzanie czasu wolnego, między innymi z książką.

Książki – najlepsza alternatywa dla animowanych bajek

Pewnie wielu z Was zapyta teraz, dlaczego właśnie książki? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym, krótkim zdaniem, ponieważ korzyści z czytania dotyczą kilku aspektów. Między innymi:

  • Czytanie książek to równie dobra rozrywka, co oglądanie bajek w TV.
  • Wspólna lektura wpływa na budowanie więzi rodzica z dzieckiem.
  • Dzieci, którym regularnie się czyta od wczesnych lat szybciej się uczą, potrafią zapamiętać więcej informacji i są w przyszłości lepiej skoncentrowane.
  • Książki dla dzieci mogą działać terapeutycznie w trudnych dla malucha chwilach.
  • Czytanie wspomaga rozwój obszarów w mózgu odpowiadających za wyobraźnię i wrażliwość emocjonalną.

Oczywiście tych zalet można by wymienić znacznie więcej, jednak w tym artykule chcemy się skupić na tym, jak wybrać najlepsze książki dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór książki dla dzieci – czym się kierować

Rodzice, którzy chcą wprowadzić swoim dzieciom książki, często mają sporo problemów z wyborem pozycji dla małych czytelników. Księgarnie pękają w szwach, przez co wielu z nich czuje się tam zagubionymi. Jeśli należysz do tej grupy i nie wiesz, na co zwrócić uwagę kupując książki dla dzieci, to poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, czym się kierować.

Po pierwsze: w jakim wieku jest dziecko?

Potrzeby dziecka i jego możliwości poznawcze są różne w każdym wieku, dlatego wybierając książki miejmy na uwadze przede wszystkim ten czynnik. Najprościej kierować się poniższymi wytycznymi:

Dla niemowlaków i maluszków poniżej 4 roku życia najlepiej wybierać książeczki z dużą ilością kolorowych obrazków i raczej krótkimi tekstami złożonymi z prostych słów i wyrazów dźwiękonaśladowczych. Ciekawe okażą się również książeczki sensoryczne, z rozmaitymi powierzchniami, ruchomymi elementami czy dźwiękami.

Dla przedszkolaków świetnie sprawdzą się książki z krótkimi historiami lub wierszykami, dokładnie opisującymi sytuacje, których w tym wieku doświadczają maluchy. Takie pozycje mają ułatwić poznawanie świata i nowych rzeczy, nazywanie emocji czy tłumaczenie pewnych wydarzeń w sposób zrozumiały dla młodszych dzieci. Oczywiście w tym wieku lektura powinna przede wszystkim być lekka i zabawna, aby nie zniechęcić do nauki czytania.

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym czyta już samodzielnie, dlatego możemy powoli wprowadzać dłuższe książki z bardziej skomplikowaną fabułą. Baśnie i opowiadania mogą także poruszać trudniejsze tematy, jak kwestie dobra i zła, problemy dzieci czy historie z życia rodziny. Nie należy jednak podawać w tym wieku zbyt trudnej literatury ani książek zawierających przemoc.

Powyżej 12 roku życia dziecko często przeżywa fascynację wiedzą i przygodami, dlatego wszelkie książki edukacyjne, encyklopedie czy jedna z serii książek przygodowych (oczywiście dziecięce) będą jak najbardziej trafne dla uczniów szkół podstawowych. Można zresztą spytać dziecka, co go interesuje lub pozwolić wybrać pozycję samodzielnie.

Nastolatkowie są już na tyle dorośli, aby sygnalizować swoje indywidualne preferencje i zainteresowania, dlatego najlepiej do księgarni wybrać się wspólnie. Ponadto w tym wieku warto postawić na pozycje o dojrzewaniu, odkrywaniu siebie czy swoich pasji oraz kultowe komiksy.

książeczki dla starszych dzieci

Po drugie: czego chcesz nauczyć swojego malucha?

Pociechy zazwyczaj przejmują światopogląd i pewne wartości od ich rodziców. Jeśli lektura będzie sprzeczna z tym, co przekazują rodzice, to dziecko może czuć się skołowane i mieć problem z oceną słuszności niektórych poglądów.

Po trzecie: ciekawa historia!

Każdy maluch jest ciekawy świata i jeśli chcesz, aby z chęcią sięgał po książkę, to musi być ona naprawdę wciągająca. Zresztą zastanów się, czy sam chciałbyś czytać nudną historię… Z pewnością nie!

Zanim więc kupisz daną pozycję, sprawdź najpierw jej opis z tyłu lub otwórz na losowej stronie i przeczytaj fragment. Jeśli lektura będzie dla Ciebie przyjemna, to prawdopodobnie trzymasz w ręku dobrą książkę.

Po czwarte: kontroluj treści!

Mimo młodego wieku mali czytelnicy naprawdę szybko chłoną treści zawarte w książkach, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy są one właściwe. W lekturach sporadycznie pojawiają się przemoc, agresja słowna, dyskryminacja lub niewłaściwe zachowania. Oczywiście to wyjątki, jednak wciąż można się z nimi spotkać szczególnie w książkach napisanych kilkadziesiąt lat temu, a nawet w pozycjach cieszących się od lat niesłabnącą popularnością. Dlatego trzeba uważać, jakie opowieści podajemy dziecku.

Po piąte: co radzą specjaliści?

Jeśli wciąż nie mamy pojęcia, którą książkę wybrać, możemy poszukać w Internecie porad specjalistów, czyli m.in. nauczycieli lub psychologów dziecięcych, którzy podpowiedzą która seria książeczek jest warta uwagi i przekazuje dziecku cenne wartości.

Sprawdzone książki dla dzieci z pewnością przypadną do gustu naszym pociechom.

Literatura dla dzieci – książki które lepiej unikać

Część tytułów, mimo że z pozoru kierowanych dla młodych czytelników, napisana jest nieodpowiednio dla maluchów. Należą do tej grupy wspomniane już wcześniej książki, w których treści znajdziemy jakąkolwiek agresję, dyskryminację (ras, płci lub grup społecznych) oraz zbyt trudne tematy (wojna, śmierć, zemsta itp.).

Pamiętajmy, że każde dziecko dopiero rozpoczyna proces poznawania świata i ma jeszcze sporo czasu na odkrywanie różnych zjawisk społecznych, a już szczególnie tych mniej pozytywnych.

jaka książeczka dla dzieci

Dobra książka – co to znaczy?

Podsumowując, najlepsza książka dla dziecka to taka, która:

  • dostosowana jest do jego wieku i możliwości poznawczych,
  • przekazuje wartości zgodne ze światopoglądem rodziców i dziecka,
  • opisuje przygody, bohaterów i sytuacje w sposób ciekawy i wciągający,
  • jest wolna od wszelkiej agresji i złych wzorców,
  • została uznana przez autorytety w dziedzinie psychologii dziecięcej,
  • uczy, bawi, zaspokaja ciekawość świata, odpowiada na trudne pytania.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja Reszko

Ja niestety nie zaszczepiłam moim synom miłości do ksiązek…