Dom w stylu zero waste – Jak go prowadzić i od czego zacząć?

Materiał zewnętrzny
5 komentarzy

Każda osoba, która troszczy się o przyszłość naszej planety, może wprowadzić w swoich codziennych czynnościach kilka zmian, dzięki którym przyczyni się do poprawy kondycji środowiska. Zmiany te są prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń i zastąpić je nowymi, zdrowszymi dla środowiska. Przykładem może być zrezygnowanie z jednorazowych plastikowych opakowań lub używanie energooszczędnego sprzętu AGD w domu. Mogą to być funkcjonalne piekarniki lub nowoczesne pralki.

  1. Czym jest zero waste oraz less waste?
  2. Idea zero waste – Postaw na materiałowe torby
  3. Jak produkować mniej śmieci w domu?
  4. Jak wprowadzić ideę zero waste w domu?
  5. Nowoczesne rozwiązania technologiczne

1. Czym jest zero waste oraz less waste?

Nie da się ukryć, że codziennie ludzie marnują mnóstwo jedzenia. Mowa tutaj nie tylko o ogromnych koncernach produkujących żywność, czy supermarketach. Problem ten dotyczy także większości z nas. W sklepach często kupuje się zbyt duże ilości pożywienia, a niezjedzone w terminie jedzenie ląduje w koszu. Zarówno zero waste, jak i less waste to nie tylko modne trendy, ale także styl życia, w którym nie ma miejsca na marnotrawstwo.

Czym zatem różnią się oba zagadnienia? Less waste to styl, który możemy zacząć praktykować niemal natychmiast. Chodzi tutaj o ograniczenie nadmiernej konsumpcji. Przykładem może być porzucenie kupowania reklamówek wyprodukowanych z tworzyw sztucznych i używanie torby materiałowej lub plecaka. Można także używać jednej reklamówki wielokrotnie.

Zero waste jest w pewnym sensie rozszerzeniem idei przyświecających stylowi życia prezentowanemu powyżej. Jest to minimalistyczny tryb życia, który zakłada ograniczenie produkcji śmieci oraz totalny recycling każdego odpadu. Niektóre ze składników organicznych mogą posłużyć za składniki na naturalne domowe kosmetyki.

2. Idea zero waste – Postaw na materiałowe torby

Wszystko powinno zaczynać się już podczas zakupów. Warto zastanowić się nad potrzebą kupowania niektórych produktów. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie się przed wyjściem do marketu. W tym celu najlepiej ułożyć jadłospis na kilka dni do przodu, a następnie odpowiednią listę zakupów. Pozwoli to uniknąć zakupu niepotrzebnych produktów, które mogłyby się zmarnować. Co kilka dni możesz zrobić porządki w lodówce, aby zweryfikować, czy dany składnik na pewno powinien znaleźć się na liście. Aby nie marnować jedzenia, raz na jakiś czas można przygotować posiłek ze wszystkiego, co zostało w lodówce. Z kolei nadmiar jedzenia powinno się zamrozić. W trosce o środowisko, szykując się do domowych porządków, zdecydowanie lepiej sięgnąć po ekologiczne środki czystości.

3. Jak produkować mniej śmieci w domu?

Ideą zero waste jest przede wszystkim produkowanie jak najmniejszej ilości śmieci. Będąc na zakupach, w miarę możliwości nie używaj osobnych reklamówek do pakowania warzyw, czy owoców. W sklepach wybieraj produkty w szklanych opakowaniach. Słoiki, które zostaną po produktach, wykorzystaj na domowe przetwory lub przyprawy. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, należy pamiętać, że bezpieczne jest picie wody z kranu. W przypadku zakupu kosmetyków, najlepiej wybierać te w większych opakowaniach. Produktu wystarczy na dłużej, a do odpadów trafi mniej opakowań. Ponownie wykorzystywać można także kartony, w które zapakowane są produkty zamówione przez Internet. To tylko kilka wskazówek na to, jak produkować mniejszą ilość śmieci.

4. Jak wprowadzić ideę zero waste w domu?

Plastikowe butelki ograniczone do minimum, mniejsza liczba śmieci, czy niemarnowanie żywności to zaledwie początek ograniczeń, jakie należy wprowadzić, aby stworzyć prawdziwy zero waste home przyjazny dla środowiska naturalnego. Pod uwagę należy wziąć także inne aspekty życia, jak chociażby garderoba. Warto czasami zainwestować i kupić odzież lepszej jakości, którą będziemy nosić przez kilka najbliższych lat, zamiast co sezon kupować nowe koszulki, czy swetry. Przetarte, czy dziurawe ubranie można zaszyć lub przerobić na coś innego. Podobnie jest z butami. Gdy te się zniszczą, zanieś je do szewca zamiast od razu wyrzucać. Napraw zegarek, czy stary gramofon lub wykorzystaj sprawne komponenty w innym urządzeniu.

5. Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Poza kilkoma prostymi zmianami zaprezentowanymi powyżej, które można wprowadzić w życie właściwie z dnia na dzień, wpływ na środowisko mogą mieć także decyzje o sprzęcie, którego będziemy używać w naszym domu. Warto planować zakup na lata, nawet jeśli wiąże się to z nieco droższą inwestycją. Na przykład w przypadku pralki, warto wybrać model, który wśród programów oferuje rozwiązania najbardziej ekologiczne. Z kolei wybierając do domu piekarnik, warto postawić na praktyczne piekarniki parowe. Te nie tylko pomogą oszczędzać energię elektryczną. Nowoczesne piekarniki parowe to funkcjonalne urządzenia, które pozwalają na tradycyjne pieczenie oraz wykorzystanie pary do gotowania na parze, czy odgrzewania posiłku.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Daria

Moim zdaniem życie według zasady zero waste jest bardzo ważne! Z tego powodu ostatnio oglądałam nawet ranking dzbanków filtrujących, aby mieć pewność, że trafię na odpowiedni model. Bardzo zależy mi na zaprzestaniu zaśmiecania środowiska plastikowymi butelkami, więc super, że istnieje taka opcja.

KajaW

Nie pomyślałabym, że aż tak małe zmiany mogą przynieść aż tak pozytywne skutki! Idea zero-waste do tej pory była dla mnie tajemnicą – teraz już wiem, „z czym to się je”. Dziękuję za ten wpis. Jest to łatwiejsze, niż mogło mi się wydawać. Według mnie warto jest chociaż próbować żyć bardziej ekologicznie. 🙂

Basia

Bardzo ładnie urządzona kuchnia! Uwielbiam takie nowoczesne wnętrza, dlatego gdy będę urządzać mój nowy dom, to na pewno zrobię to w podobny sposób. Póki co muszę jednak poszukać sprawdzonego producenta profili z tworzyw sztucznych.