Gorączka u niemowląt – kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowlaka?

Materiał zewnętrzny
4 komentarze

Moje dziecko ma gorączkę – to zdanie budzi strach i niepokój większości rodziców. Im młodszy jest maluch, tym trudniejsze emocje i większe wątpliwości mogą towarzyszyć jego opiekunom, zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko i nie wiedzą jeszcze, jak zbijać gorączkę u niemowlaka. Jakie są najczęstsze przyczyny podwyższonej temperatury i kiedy zbijać gorączkę, by nie zaszkodzić dziecku? Odpowiadamy.

Gorączka u niemowląt – najczęstsze przyczyny

Zanim przejdziemy do przyczyny gorączki u niemowląt warto wyjaśnić, jakie są kryteria jej rozpoznania. O gorączce u niemowlaka mówimy, gdy pomiar temperatury pod pachą wynosi co najmniej 38oC, a w odbycie 38,5oC. Przy niższych poziomach temperatury mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym.

Wystąpienie gorączki świadczy o mobilizacji sił obronnych organizmu, dlatego zazwyczaj towarzyszy ona infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Może być jedynym objawem toczącej się choroby (np. infekcji dróg moczowych lub tzw. trzydniówki) lub występować razem z innymi symptomami, do których zaliczamy np. osłabienie, brak apetytu, katar, kaszel, ból gardła lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Do innych przyczyn gorączki u niemowląt należą:

  • infekcje towarzyszące ząbkowaniu
  • przegrzanie organizmu
  • reakcja na podaną szczepionkę
  • sepsa
  • choroby wieku dziecięcego – ospa, świnka, różyczka, odra.

Szacuje się, że przyczyna nawet 30% przypadków gorączki jest nieznana, a większość infekcji przebiegających z podwyższoną temperaturą ma charakter samoograniczający się i kończy się bez konieczności leczenia przyczynowego. Warto jednak mieć świadomość, że gorączka towarzyszy też poważnym i groźnym dla dziecka zakażeniom bakteryjnym i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą. Każdego gorączkującego noworodka i niemowlę do 3. miesiąca życia koniecznie powinien zbadać lekarz!

Kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy przychodzi moment na zdecydowane zbicie gorączki u niemowlaka. Zbyt wczesne obniżanie temperatury hamuje naturalną i pożądaną reakcję obronną układu immunologicznego dziecka, dlatego w większości przypadków jest niekorzystne. Zbyt późne podanie leku może niepotrzebnie nasilić nieprzyjemne objawy: dreszcze, złe samopoczucie oraz odczucie zimna. Co więcej, zbicie bardzo wysokiej gorączki często zajmuje więcej czasu i odwleka moment, w którym dziecko poczuje się lepiej.

Kiedy więc zbijać gorączkę u niemowlaka? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista i zależy od kilku czynników. Wielu ekspertów zaleca zbijanie gorączki u niemowlaka przekraczającej 38oC i to nawet w sytuacji, kiedy dziecko czuje się stosunkowo dobrze.

Co do zasady, nie zbijamy stanu podgorączkowego, czyli temperatury do 37,9oC. Zazwyczaj wystarczy wtedy obserwacja dziecka i częstsze pomiary temperatury, które pozwolą szybko wyłapać moment, kiedy będziemy musieli już zareagować. Od tej reguły mamy jednak pewne wyjątki. Jeśli maluch kiedykolwiek miał drgawki gorączkowe, należy zawsze i zdecydowanie obniżać temperaturę. Podobnie będzie w przypadku wyraźnego złego samopoczucia – niemowlę, które źle się czuje, jest marudne, nie ma ochoty na zabawę, może wymagać podania leku przeciwgorączkowego nawet przy temperaturze niższej niż 38oC.

Jak zbijać gorączkę u niemowlaka – leki czy domowe sposoby?

Kiedy temperatura niemowlaka przekracza opisane powyżej normy, należy ją zbić. Do wyboru będziemy mieli kilka metod, które można podzielić na farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Większość lekarzy jako główną metodę obniżenia temperatury zaleca podanie dziecku odpowiedniego leku w dawce dobranej do jego wieku i wagi. Tradycyjne, domowe sposoby polecane są jako działania dodatkowe i wspomagające, a nie jako jedyne sposoby na radzenie sobie z gorączką. Można jednak stosować je samodzielnie w przypadku stanu podgorączkowego – być może w ten sposób uda nam się uniknąć dalszego wzrostu temperatury i konieczności podania leków.

Sprawdź, jak zbijać gorączkę u niemowlaka z pomocą leków i domowych sposobów.

Leki na gorączkę u niemowląt

W celu obniżenia gorączki u niemowląt stosuje się 2 leki:

  • paracetamol
  • ibuprofen.

Oba z nich występują zarówno w formie syropu, jak i czopków o różnych dawkach. Czopki przeznaczone są dla niemowląt, które mają trudności z połknięciem odpowiedniej dawki syropu. Nie należy dzielić ich na mniejsze części, lecz zawsze podawać w całości.

Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, paracetamol uznawany jest za przeciwbólowy i przeciwgorączkowy lek pierwszego wyboru dla niemowląt i małych dzieci. Przeznaczony jest dla maluszków od pierwszego dnia życia.

Ibuprofen natomiast jest lekiem przeznaczonym dla niemowląt po 3. miesiącu życia. Poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ma również działanie przeciwzapalne. W przypadku wysokiej gorączki, oba leki można podawać też naprzemiennie. Nie zalecamy jednak robić tego na własną rękę – gorączkę u niemowląt, szczególnie jeśli występuje po raz pierwszy, warto skonsultować z lekarzem, który podpowie rodzaj stosowanego preparatu oraz obliczy odpowiednie dla dziecka dawkowanie.

Niemowlętom i małym dzieciom nie należy natomiast podawać popularnej wśród dorosłych aspiryny, czyli leku zawierającego kwas acetylosalicylowy.

W trakcie trwania gorączki u niemowląt bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Malucha, który jest karmiony wyłącznie mlekiem mamy należy częściej przystawiać do piersi, a pozostałym dzieciom warto podawać większe niż zazwyczaj ilości wody.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika

Bardzo ciekawy tekst. Gorączka wiąże się z dużym stresem dla rodzica i dziecka.

Wioleta

Kilka gorączek już za mną. Nie można panikować, tylko myśleć zdroworozsądkowo.