Stół to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. Powinien nie tylko odznaczać się walorami estetycznymi, ale również solidnością i funkcjonalnością. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy zakupie stołu do jadalni? Czy materiał, z którego został wykonany blat, ma znaczenie? Jakie wymiary powinien mieć stół idealny? Przeczytajcie.
Stół do jadalni – z jakiego materiału?
Materiał, z którego ma zostać wykonany nasz stół, odgrywa jedną z głównych ról przy jego wyborze. Dlaczego? To od surowca zależy trwałość mebla, jego przeznaczenie, a także nasz wolny czas, który poświęcamy na codzienne czyszczenie i regularną konserwację.
Stół z litego drewna
Lite drewno to jeden z najtrwalszych surowców, który wyróżnia się przede wszystkim unikatowością – nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków drewna, ponieważ rysunek słojów i sęków jest niepowtarzalny. Drewniany stół do jadalni to również rozwiązanie klasyczne, eleganckie i pasujące do każdego wnętrza i aranżacji. Nie musimy obawiać się tego, że drewno pod wpływem wody zacznie puchnąć. Wszelkiego rodzaju zarysowania możemy usunąć samodzielnie – szlifujemy powierzchnię mebla za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, oczyszczamy i nakładamy cienką warstwę oleju meblowego.
Pielęgnacja litego stołu również nie jest skomplikowana, jednak zależy od sposobu jego wykończenia. Blaty olejowane na co dzień przecieramy suchą, miękką ścierką, natomiast co jakiś czas powinniśmy ponownie poddać je olejowaniu. Natomiast blaty lakierowane wymagają wyłącznie regularnego przecierania za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry.
Stół ze szklanym blatem
Stół ze szklanym blatem wiedzie prym w nowoczesnych aranżacjach i w małych wnętrzach – szkło optycznie powiększy pomieszczenie. Mebel jest przede wszystkim elegancki, ale również mało praktyczny. Szkło szybko ulega zabrudzeniom i uwydatnia każdą rysę, a także odciski palców. Oznacza to, że musimy bardziej postarać się w utrzymaniu jego czystości.
Stół z blatem laminowanym
Blat laminowany jest popularnym rozwiązaniem – głównie ze względu na jego niską cenę. Ten rodzaj stołu jest niestety podatny na uszkodzenia, ale również puchnie pod wpływem wody. W odróżnieniu od blatu drewnianego samodzielnie nie usuniemy zarysowań oraz nie poddamy mebla skutecznej renowacji.
Stół okrągły, prostokątny czy rozkładany?
Przy wyborze idealnego stołu powinniśmy zwrócić uwagę również na jego bryłę. Do mniejszych pomieszczeń sprawdzą się zwłaszcza stoły okrągłe, kwadratowe oraz rozkładane.
Stół okrągły
Stół okrągły nadaje się zarówno do większych, jak i w mniejszych pomieszczeń. Ze względu na opływowy kształt i brak ostrych krawędzi wybierany jest najczęściej przez rodziny z małymi dziećmi. Warto dodać, że ten mebel nada naszemu pomieszczeniu przytulności – dobrze prezentuje się zwłaszcza usytuowany na środku jadalni.
Stół prostokątny
Stół prostokątny to klasyczne i eleganckie rozwiązanie do każdego typu jadalni. Wyjątek mogą stanowić jednak pomieszczenia o mniejszym metrażu – wówczas lepiej sprawdzi się stół okrągły lub owalny. Stół prostokątny dobrze prezentuje się zarówno ustawiony pod ścianą, jak i umieszczony w centralnej części pokoju.
Stół kwadratowy
Stół kwadratowy jest przede wszystkim funkcjonalny – sprawdza się idealnie na mniejszych powierzchniach, ponieważ możemy go umieścić zarówno pod kątem, jak i pod ścianą. Podstawowe modele zazwyczaj dedykowane są dla maksymalnie czterech osób.
Stół rozkładany
Stół rozkładany będzie najlepszym wyborem, jeżeli dysponujemy niewielką jadalnią, której nie chcemy optycznie pomniejszyć, ale równocześnie zależy nam na rozwiązaniu praktycznym, idealnym na rodzinne przyjęcia. Do wyboru mamy m.in. stoły rozkładane z pełnym blatem, jak i stoły rozkładane z dzielonym blatem.
Stół a metraż wnętrza
Przy wyborze tak kluczowego mebla, jak stół, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na metraż wnętrza i podział przestrzeni, w której zostanie ustawiony. Zbyt duży i masywny stół może optycznie zmniejszyć pomieszczenie i sprawić, że będzie wyglądać na zagracone. Z kolei zbyt mały mebel w przestronnej kuchni z jadalnią może stać się całkowicie niewidoczny – wówczas jest jedynie dodatkiem, a nie głównym elementem pomieszczenia, przy którym tętni nasze życie rodzinne. Kluczem do sukcesu jest więc zachowanie równowagi między przestrzenią a meblem. Czym więc należy się kierować?
Najczęściej przyjmuje się, że odstęp pomiędzy krawędziami stołu a ścianą lub między krawędziami stołu a meblami powinien wynosić minimum jeden metr. Wówczas mamy pewność, że będziemy mogli z łatwością przesunąć krzesło oraz zachować pełną swobodę ruchów.
Przy wyborze wielkości stołu spróbujmy również odpowiedzieć sobie na pytanie – ile osób będzie korzystać ze stołu na co dzień? Duży stół może wcale nie okazać się praktycznym rozwiązaniem w przypadku, gdy rzadko organizujemy przyjęcia. Wówczas jedynie będzie „zabierać” wolną przestrzeń. Jedna osoba potrzebuje optymalnie około 60 centymetrów długości stołu. Natomiast szerokość stołu, przy którym osoby siedzą naprzeciwko siebie, powinna wynosić około 100 centymetrów.
W przypadku stołu prostokątnego minimalne wymiary mebla w przeliczeniu na liczbę osób prezentują się następująco:
- dwie osoby – 60 cm x 80 cm,
- cztery osoby – 80 cm x 120 cm,
- sześć osób – 80 cm x 140 cm,
- osiem osób – 80 cm x 160 cm,
- dziesięć osób – 90 cm x 200 cm.
W przypadku stołów okrągłych pod uwagę bierze się średnicę blatu. Średnica minimalna:
- dwie osoby – 70 cm,
- cztery osoby – 80 cm,
- sześć osób – 120 cm,
- osiem osób – 150 cm,
- dziesięć osób – 170 cm.
Na końcu sprawdźmy jeszcze, czy inne meble znajdujące się w jadalni lub w kuchni będą w pełni funkcjonalne, czyli czy będziemy w stanie swobodnie otwierać drzwiczki i szuflady.
Stoły prostokątne to ponadczasowe i klasyczne rozwiązanie, ale również zajmujące więcej wolnej przestrzeni. Przy małych metrażach pomieszczeń warto więc zdecydować się na stół okrągły, owalny lub z rozkładanym blatem. W przypadku większych stołów dużą popularnością cieszą się natomiast meble z nogami z metalu, ze względu na to, że nadają całej konstrukcji lekkości i dynamizmu.
My do nowego domu na pewno będziemy chcieli drewniany stół.
Marzy mi się nowy stół do jadalni… 🙂
Jak patrzę na te cuda, które teraz można kupić, to również marzy mi się zmiana stołu w salonie 🙂