Jak pozbyć się wilgoci ze ścian

Słodko Słodka
2 komentarze

Okres jesienno – zimowy sprzyja powstawaniu wilgoci, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Takie wykwity na ścianach są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak pozbyć się wilgoci? Sposobów jest bardzo wiele, bo możesz się wspomóc sprzętem, ale możesz równie dobrze poradzić sobie z pleśnią przy pomocy preparatów przeciw pleśni ogólnie dostępnych w sklepach budowlanych.

Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

Szczególnie narażone miejsca w mieszkaniu na wilgoć to kuchnia i łazienka, ale i nie tylko. Duża ilość pary wodnej sprzyja rozwojowi wilgoci na ścianach – pranie, gotowanie, prasowanie, gorąca kąpiel itp.

Nie bagatelizuj nadmiernej wilgoci w domu, ponieważ powstające z wilgoci pleśń i grzyby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą się odbić szerokim echem właśnie na Twoim zdrowiu. Możesz chorować na różnego rodzaju alergie, po bóle głowy, a nawet zawroty, choroby dróg oddechowych, różnego rodzaju problemy skórne. Ogólnie rzecz biorąc wilgoć może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych chorób. Wilgoć również sprzyja rozwojowi różnego rodzaju robactwa, ponieważ warunki są sprzyjające dla rozwoju insektów.

Powstawanie wilgoci to nie jest proces krótkotrwały. Końcowy efekt pojawiania się wilgoci w mieszkaniu jest taki, że możemy na ścianach zaobserwować wykwity w rogach okien na ścianach pokoi, przy parapetach.

Na co zwrócić szczególną uwagę

  • wilgoć nie pojawia się tylko w kuchni i łazience, ale są to miejsca szczególnie narażone na powstawanie wilgoci
  • czy w Twoim mieszkaniu często zaparowują okna i lustra
  • podłoga długo schnie
  • nie wieszaj zbyt dużo prania w małej łazience
  • zwróć uwagę czy na ścianach nie pojawiają się mokre plamy z czarnym meszkiem, szczególnie przy oknach, parapetach
  • bądź wrażliwa na zapachy, powstawaniu wykwitów wilgoci towarzyszy specyficzny zapach, taki zapach stęchlizny
  • jeśli farba ze ścian się łuszczy, lub tapeta odchodzi od ściany to również sygnał, do tego, żeby przyjrzeć się bliżej ścianą

Warto wykonać pomiar wilgoci w mieszkaniu

Jeśli masz w domu wilgotnościomierz to w łatwy sposób możesz sprawdzić jaką wilgotność powietrza ma Twoje mieszkanie. Wilgotność powinna mieć wartość 40 – 60%.

Zbyt mała wilgotność może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, ale zbyt duża również ma negatywny wpływ. Wilgotnościomierz możesz kupić w sklepie budowlanym, w ten sposób możesz sprawdzić ile jest pary wodnej w powietrzu, w Twoim mieszkaniu.

Wilgoć w domu może powstać na skutek

Np. zalania przez sąsiada. Nas 2 lata temu zalała sąsiadka. Na pierwszy rzut oka poradziliśmy sobie z problemem zalania sufitu w kuchni. Nie było widać, że strużka wody poszła bokiem. W tym roku przy okazji remontu okazało się, że w przedpokoju za dużym lustrem była duża wilgoć z wykwitami… Na szczęście sytuacja jest opanowana po remoncie, ale nie byliśmy nawet świadomi tego problemu.

Wilgoć w domu może również pojawiać się, gdy okna są źle zamontowane, lub są zbyt szczelne, mieszkanie ma słabą wentylacje. Może również tworzyć się przy źle ocieplonych ścianach. Różnego rodzaju wady konstrukcyjne budynku tez wchodzą w grę, możliwości jest bardzo wiele.

Domowe sposoby na wilgoć

Jak to zwykle bywa zawsze lepiej jest zapobiegać, dlatego zrób wszystko, żeby Ciebie ten problem nie dotyczył. Przede wszystkim bez względu na porę roku wietrz często całe mieszkanie, czyść kratki wentylacyjne. W małej łazience nie wieszaj zbyt dużej ilości mokrego prania. Przy gotowaniu w kuchni używaj okapu. Mieszkanie musi też być odpowiednio ogrzewane, żeby wilgoć w nim nie zagościła na dłużej.

Przy większych problemach z wilgocią możesz wspomóc się specjalnym sprzętem takim jak osuszacz powietrza, nagrzewnica, pochłaniacz wilgoci. Tego typu sprzęty zdecydowanie przyspieszają zniknięcie problemu wilgoci w mieszkaniu, ale oczywiście nie są niezbędne.

Preparat na wilgoć stosujemy wtedy

Gdy na ścianie są widoczne wykwity pleśni i grzybów. Środki chemiczno – grzybobójcze w tej sytuacji będą niezbędne. Preparat ten musisz dobrać odpowiednio do typu podłoża. Bardzo ważne jest, żeby sprawdzić czy preparat jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz, czy tylko do wnętrz. Czy np. po spryskaniu ścian wewnątrz domu, mieszkania nie wpłynie na kolor farby. Ile czasu trzeba od czekać, żeby normalnie korzystać z zagrzybionych pomieszczeń po spryskaniu preparatem.

Dobrze oczyść zagrzybiona powierzchnię, następnie spryskaj preparatem cały zagrzybiony obszar i postępuj wg etykiety na opakowaniu.

Pracując w markecie budowlanym słyszałam od klientów, że bardzo dobrze działa na grzyb, na ścianie woda szklana.

Warto tez wspomnieć, że są specjalne farby do kuchni i łazienki, a są to miejsca szczególnie narażone na wilgoć, więc warto w taka farbę zainwestować przy okazji zbliżającego się remontu.

Pamiętaj

Gdy stosujesz środki chemiczno – grzybobójcze musisz na czas odgrzybiania odpowiednio się zabezpieczyć, ponieważ są to substancje szkodliwe dla zdrowia. Warto odpowiednio się ubrać w odzież ochronną i zabezpieczyć twarz maseczką, a nawet specjalnymi okularami. nie zapomnij też o rękawiczkach i odpowiednim wywietrzeniu pomieszczenia po całej akcji odgrzybiania.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Wilgoć to niestety zmora wielu domów. Bardzo potrzebny artykuł.