Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Materiał zewnętrzny
4 komentarze

Większość z nas zaczyna dzień od higieny jamy ustnej. Dbamy o to, by mieć zdrowe zęby i dziąsła, a także zachować świeży oddech. Duże znaczenie ma odpowiednia technika mycia, czas, jaki poświęcamy na pielęgnację oraz rodzaj szczoteczki. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Poniżej znajdziesz kilka porad.

Szczoteczka do zębów dopasowana do potrzeb

Wybór odpowiedniej szczoteczki jest najważniejszym krokiem, by utrzymać prawidłową higieny jamy ustnej. Do wyboru są różne modele – m.in. tradycyjne szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne, do przestrzeni międzyzębowych, o różnej długości i miękkości włosia.

Zaletą jest szeroki wybór szczoteczek, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki bogatej ofercie produktów możesz wybrać szczoteczkę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniej szczoteczki zależy od osobistych preferencji i potrzeb. Znajdziesz m.in. szczoteczki do zębów Jordan manualne, szczoteczki dla dorosłych lub dla dzieci, a także specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych na https://www.jordanpolska.pl/produkty/szczoteczki-miedzyzebowe/.

Wielkość i elastyczność główki

Wielkość główki trzeba dobrać w zależności od wieku użytkownika. Równie ważna jest jej elastyczność. Zrób test, czy podczas mycia zębów główka się odgina. Pod zbyt mocnym naciskiem można poranić dziąsła, czemu skutecznie zapobiegnie szczoteczka o elastycznej główce.

Sprawdź też, jak szczoteczka leży w dłoni, bo od tego zależy Twój komfort i jakość higieny. Szczoteczka manualna musi być odpowiednio wyprofilowana, aby można było dostać się nią także do zębów trzonowych. Ważne jest też odpowiednie przyłożenie szczoteczki pod kątem 45 stopni i wykonanie ruchu wymiatającego w kierunku od dziąsła do korony zęba.

Jakie włosie wybrać?

Cały czas najbardziej popularną szczoteczką do zębów jest szczoteczka manualna. Ma stałą główkę o różnym stopniu twardości włosia i plastikową rączkę. Niezależnie od wyboru rodzaju włosia, szczoteczką manualną powinno się szczotkować zęby co najmniej 2 minuty. Twarda, średnia i miękka szczoteczka ma to samo zadanie – starannie oczyścić zęby z resztek pokarmów i osadu nazębnego.

Szczoteczka do zębów ze średnim włosiem jest uniwersalna, polecana dla osób ze zdrowymi zębami. Miękka sprawdzi się m.in. dla osób z nadwrażliwością dziąseł lub mającym mocno odsłonięte szyjki zębowe, a szczoteczka twarda przyda się na przykład osobom palącym papierosy i pijącym duże ilości kawy czy mocnej herbaty. Zbyt twarde włosie może jednak uszkodzić powierzchnię korzenia, dziąsła i szkliwo zębów. Z kolei zbyt miękka szczoteczka może spowodować odkładanie się kamienia nazębnego czy niedomywanie zębów.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Ja ze względu na chrobę dziąseł mogę mieć jedynie szczoteczkę elektryczną z miękkim włosiem. Ciekawy wpis.

Magda

Lubię szczoteczki z miękkim włosiem 🙂 ostatnio zastanawiam się nad szczoteczką soniczną 🙂