Jak zrobić palenisko ogrodowe z cegieł

Słodko Słodka
15 komentarzy

Co roku w ogrodzie robimy zawsze grilla, ale i też lubimy piec kiełbaski na kiju, a najlepsze kiełbaski z kija oczywiście upieczesz na ognisku. Postanowiliśmy wygospodarować małe miejsce na takie ognisko, a przy okazji uprzątnęliśmy kawałek ogródka teściów. Do przygotowania paleniska wykorzystaliśmy stare cegły, które walały się po ogrodzie już od dłuższego czasu. Takie palenisko ogrodowe z cegieł możesz zrobić w bardzo prosty sposób, bo w zasadzie potrzebujesz tylko stare cegły i pomysł w głowie na kształt paleniska.

Jak zrobić palenisko samodzielnie

  • Wyznacz miejsce na palenisko, my wykorzystaliśmy wolną przestrzeń w tylnej części ogrodu i miejsce, w którym wcześniej rozpalaliśmy ognisko. Trawa w tym miejscu raczej już nie wyrośnie, więc niech będzie to stałe miejsce na palenisko ogrodowe.
  • Określ wielkość paleniska, w zależności od tego jaką masz przestrzeń do zagospodarowania takie duże zrób palenisko.
  • Potrzebujesz stare cegły, samo zrobienie paleniska nie kosztowało nas nic, ponieważ wykorzystaliśmy stare cegły, a przygotowanie takiego paleniska zajęło nam ok. 30 min.

Na spód paleniska

Położyliśmy starą płytę chodnikową następnie zaczęliśmy układać na około tej płyty cegły tworząc okrąg i tak spiralnie do wykończenia cegieł. Kształt to już rzecz gustu i oczywiście materiału. My wykorzystaliśmy stare cegły, więc koszt był dla nas żaden, a efekt końcowy cieszy oko. Myślę, że takie palenisko powinno być obowiązkowym elementem każdego ogródka, wizualnie doda przestrzeni uroku, ale i jest to przestrzeń funkcjonalna.

Wyższa konstrukcja tylnej ściany

Pozwala ustawić palenisko bliżej ogrodzenia czy granic posesji, ale musisz jednak pamiętać o bezpieczeństwie przede wszystkim!!! Najlepiej, żeby takie palenisko stało z dala od drewnianych elementów, obrzeży z tworzywa sztucznego itp. Na koniec ogniska pamiętaj, żeby zalać je zimną wodą, a w trakcie trwania imprezy pamiętaj, żeby dzieci nie podchodziły zbyt blisko. Nasz syn jest już dość duży i wie, że nie można podchodzić za blisko do ognia, ale mniejsze dzieci trzeba zawsze mieć na oku.

Mam nadzieje, że zainspirowałam Cię do stworzenia własnego paleniska

I stworzysz swój własny fajny i ciekawy projekt, którym zachwycisz bliskich i znajomych. Jak zauważyłaś tanim kosztem możesz stworzyć takie cudo, a rzeczy wykonane własnoręcznie zawsze cieszą bardziej, jak te kupione za milion dolarów. Rozejrzyj się w około, może i Ty znajdziesz jakieś stare materiały i zechcesz im nadać drugie życie. Przy ognisku możesz poczuć bliskość z naturą, zrelaksować się i wyciszyć. Fajnie jest upiec kiełbaski na kiju, chlebek, dzieciaki bardzo lubią też pieczone pianki, fajnie jest też zjeść ciepłego ziemniaka prosto z ogniska jak za starych dobrych czasów. Jedzenie na świeżym powietrzu smakuje wybornie, kto wychował się na wsi, lub jeździł na wakacje do babci na wieś ten zapewne wie o czym piszę. Miło jest tez zaprosić znajomych i wspólnie spędzić wieczór przy ognisku i cieple trzaskającego ognia, to może być bardzo miły akcent w naszym ogrodzie, na działce czy podwórku, a co najważniejsze palenisko możesz wykonać sama i to za grosze!!!

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Szpileczkiibabeczki

Świetny pomysł

Edyta

Swietny pomysl, ja ostatnio mam ped na murki z cegiel, fajnie to wyglada 🙂

Słodko Słodka

A ja ostatnio cegły i cement 🙈Przygotowuje nowe rzeczy na bloga🙂

Mirosława Dudko

Bardzo kreatywnie, aż chciałoby się upiec kiełbaski 🙂

Słodko Słodka

Jutro pierwsze odpalenie będzie, akurat na początek wakacji 🙂

Wioleta

Wow, jakie efekt. Super wygląda to palenisko.

Słodko Słodka

Dziękujemy 🙂😘 Coś z niczego powstało, a efekt jest fenomenalny.

Monika

Ale to fajnie wymyśliliście! Naprawdę super pomysł 🙂 Podziwiam Was za te niewyczerpalne pokłady kreatywności 🙂 Mamy trochę starych cegieł, ale obawiam się że na palenisko może być trochę za mało. Muszę się zorientować 🙂

Maria

Wspaniały pomysł, takie miejsce na oknisko jest fantastyczną dekoracją ogrodu. Powiem Ci, że już mam ochotę iść i układać, dziękuję za inspirację:)

MyśliPotarganej.pl

To kiedy mamy przyjechać na ognicho? 😉

Słodko Słodka

Teraz akurat pogoda się spaskudziła, ale jak tylko się poprawi, rozpalamy ogień 🔥🙂

Justyna

Takie palenisko przyda nam się podczas wycieczki firmowej w górach. Za niedługo wraz z całym zespołem się wybieramy na weekend i nie umiem się doczekać. Jako szefowa wciąż jednak zastanawiam się nad kwestią integracji pracowników, a kosztami uzyskania przychodu.