Jakich zabawek nie kupować dziecku?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Jakie zabawki warto kupić dziecku, a których produktów zdecydowanie unikać? Poradnik zakupowy dla rodziców.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dzieci uwielbiają zabawki. Pozwalają one nie tylko radośnie spędzać czas maluchom, ale również pomagają w rozwijaniu zdolności i kształtowaniu osobowości. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich zabawek dla dzieci. Niestety w zalewie produktów dostępnych na sklepowych półkach oraz licznych reklam promujących zabawki, które wcale nie muszą być wartościowe dla pociechy bardzo łatwo się pogubić. Dla zagubionych rodziców przygotowaliśmy właśnie ten krótki poradnik, który podpowie jakich zabawek unikać i nie kupować dziecku.

Zabawki o wątpliwej jakości oraz podróbki znanych marek

Zabawek o kiepskiej jakości należy unikać z kilku powodów – głównym jest bezpieczeństwo dziecka. Słabej jakości plastiki czy też inne materiały mogą w trakcie zabawy ułamać się i skaleczyć malucha. Wykorzystanie  farb lub barwników bez odpowiednich atestów w zabawkach może doprowadzić do zatrucia dziecka, jeżeli tylko włoży je ono sobie do buzi. Kiepska jakość to również duża mniejsza trwałość. Zatem pozorna oszczędność przy zakupie może szybko zemścić się na zawartości portfela, jeżeli zabawka posłuży najwyżej na kilka dni.

Osobną kwestię stanowi kupowanie podróbek zabawek znanych marek. Nie zawsze zabawki te będą odbiegać jakościowo od swoich oryginalnych odpowiedników jednak wspieranie kradzieży jest bardzo wątpliwe moralnie i tu już każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce wspierać taki proceder.

Zabawki, które zapewniają rozrywkę tylko na chwilę

Sugerujemy również unikać zabawek, które stosunkowo szybko się nudzą i są względnie duże pod kątem gabarytów. Zakup takich zabawek sprawi radość dziecku co najwyżej na kilka godzin, a potem produkt będzie jedynie zabierał cenne miejsce w mieszkaniu zbierając kurz. Do zabawek, które nie wyróżniają się pod kątem czasu dostarczanej rozrywki zaliczyć trzeba większość produktów, które oferują co najwyżej jedną funkcję czy też jeden sposób zabawy (oczywiście wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy dziecko bardzo interesuje się jakimś typem zabawek).

Z naszego doświadczenia rodzicielskiego wynika, że optymalnym wyborem w większości przypadków są proste zabawki, które pobudzają wyobraźnię dziecka i pozwalają na różnorakie wykorzystanie w zależności od twórczej inwencji. Doskonałym przykładem są tutaj różnego rodzaju klocki konstrukcyjne oraz zabawki ogrodowe. Proste i solidne produkty, które zachęcają dziecko do eksperymentowania, zapewniając długi czas zabawy. Zabawki ogrodowe w sklepie eBajlandia.pl wpisują się idealnie w tą formułę.

Zabawki promujące stereotypowe myślenie

Czasy, gdy wyłącznie chłopcy bawili się samochodzikami, a dziewczynki lalkami są już dawno za nami. Szukając zabawek dla dziecka radzimy unikać stereotypowego myślenia, że dany produkt powinien być skierowany wyłącznie dla chłopców lub dziewczynek. Dużo lepiej podejmować decyzje zakupowe bazując na zainteresowaniach dziecka, unikając zabawek, które raczej nie wywołują zbyt entuzjastycznych reakcji.

Nie kupuj zabawek ,,na potem”

Stosunkowo często zdarza się, że rodzice decydują się na zakup zabawek, które przekraczają sugerowane przez producenta ramy wiekowe, by zabawka posłużyła maluchowi ,,na dłużej”. Niestety nie jest to dobra praktyka. Finansowa motywacja stojąca za tego typu decyzjami zakupowymi jest racjonalna, jednak najczęściej zabawki ,,na wyrost” będą zbyt skomplikowane dla dziecka i zamiast zapewnić dobrą zabawę – zniechęcą pociechę.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Lamotek.pl

Świetny poradnik, idealny przed zbliżającym się Dniem Dziecka!