Jakie kryteria należy uwzględnić wybierając przewód pneumatyczny?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Węże pneumatyczne są niezbędne do prawidłowego działania układów pneumatycznych. Dostarczają medium od kompresora do odbiornika, dając tym samym energię potrzebną do uzyskania ruchu roboczego. Świetnym przykładem będzie tu prosty klucz pneumatyczny. Dobierając przewody pneumatyczne należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Wybór prawidłowego węża ma spory wpływ na bezpieczeństwo oraz efektywność pracy.

Jaką rolę w układach pełnią przewody pneumatyczne?

Medium w układach pneumatycznych jest sprężone powietrze, które może zasilić siłownik celem wprawienia w ruch elementów roboczych. Przykładem niech będzie wiertarka pneumatyczna, która otrzymuje sprężone powietrze, które wprawia w ruch obrotowy głowicę. Aby tak się stało, powietrze trzeba dostarczyć od kompresora do siłownika lub odbiornika. Do tego służą właśnie przewody pneumatyczne. W przemyśle stosuje się różnorodne typy przewodów, które różnią się budową, średnicą, materiałem wykonania czy konkretnym zastosowaniem. Przy wyborze należy uwzględnić przede wszystkim warunki pracy, w jakich wykorzystywane będą przewody.

Środowisko pracy – na co musi być gotowy przewód pneumatyczny?

Wpływ na specyfikę pracy układu ma siła przepływu powietrza oraz jego ciśnienie. Dlatego też, dobrze dobrany przewód pneumatyczny powinien być dostosowany do przepływu i ciśnienia, jakie będą wykorzystywane w wybranym przewodzie. Istotnym czynnikiem jest także temperatura, która w przypadku układów pneumatycznych może być zarówno bardzo niska, jak i ekstremalnie wysoka. Wybierając wąż pneumatyczny należy zwrócić uwagę także na ewentualne czynniki zagrożenia, a zatem: uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, zawijanie, łamanie, pęknięcia, zgniatanie), promieniowanie UV, wilgoć czy kontakt z chemikaliami.

Z jakiego materiału powinien być wykonany wąż pneumatyczny?

Do produkcji węży pneumatycznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne, takie jak: PCV, poliuretan, polietylen, silikon czy teflon. Każdy materiał posiada pewną charakterystykę, która decyduje o konkretnym zastosowaniu. I tak, najbardziej uniwersalne są przewody pneumatyczne poliuretanowe cechujące się dużą elastycznością, odpornością i wszechstronnym zastosowaniem. Tańszą, ale mniej trwałą alternatywą są natomiast przewody polietylenowe. Wąż pneumatyczny z teflonu znajduje zastosowanie w bardzo wysoki temperaturach powyżej 120 st. Celsjusza. Z kolei sztywne przewody poliamidowe są bardziej odporne na uszkodzenia, a ponadto są dostępne w wersji antystatycznej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze przewodów?

Szukając właściwych przewodów pneumatycznych należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób przewód będzie łączony z odbiornikiem i kompresorem. Tutaj o wszystkim decydują złącza wtykowe i skręcane, z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście średnica przewodu. Wyróżniamy średnicę zewnętrzną mającą kluczowe znaczenie dla montażu, oraz średnicę wewnętrzną, która w dużej mierze decyduje o przepływie i ciśnieniu powietrza. W przemyśle wszechstronne zastosowanie znajduje także przewód kalibrowany, który posiada dokładną wymiarowość na całym długości. W warsztatach nieocenione są przewody spiralne, które umożliwiają komfortowe i szybkie poruszanie się z narzędziem podpiętym do węża.

Gdzie można kupić specjalistyczne przewody pneumatyczne?

Przez Internet możemy kupić niemal wszystko i nie inaczej jest w przypadku elementów pneumatyki. Specjalistyczne przewody pneumatyczne można kupić w sklepie Pneumatig. W ofercie dostępne są uniwersalne przewody poliuretanowe, poliamidowe, polietylenowe, silikonowe, teflonowe oraz PCV. W bogatej ofercie dostępne są węże techniczne, kalibrowane, spiralne czy ssąco tłoczące. Wybierając Pneumatig przewody powietrzne można oczekiwać najwyższej jakości wykonania, co przekłada się na trwałość węża w perspektywie długotrwałej eksploatacji. Każdy przewód został dobrze opisany, tak, aby wybór pasujących węży pneumatycznych okazał się dużo prostszy i bezproblemowy.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Ojej, ja się w ogóle na tym nie znam. Mój mąż jednak na pewno wie o co chodzi.