Lampy skandynawskie do kuchni – jakie produkty wybrać?

Materiał zewnętrzny
4 komentarze

Kuchnia to prawdziwe serce każdego domu. W niej spotykają się domownicy na rodzinnych posiłkach, odpoczynku i rozmowach. To też tam po pewnym czasie przenosi się z salonu niejedno spotkanie towarzyskie. Szczególną rolę w budowaniu przestrzeni odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie – funkcjonalne i estetyczne zarazem. Wciąż dużą popularnością cieszą się lampy skandynawskie, na których chcielibyśmy się dziś skupić.

Jak wybrać idealne oświetlenie w duchu skandynawskim do modnych kuchni? Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę? O tym przeczytacie poniżej.

Lampy skandynawskie a założenia modnego stylu

Styl skandynawski na dobre rozgościł się w światowych trendach i w naszych prywatnych domach. Stanowi bowiem ciekawy kompromis między nowoczesnymi nurtami funkcjonalnymi a tradycją. Przestrzenie urządzone zgodnie z założeniami tego nurtu są bowiem bardzo praktyczne – bez nadmiernych dodatków i niepotrzebnych dekoracji. Wyposażenie jest uproszczone, nawiązuje do geometrycznego stylu przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku, który królował na północy Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd rozpoczął swoje światowe tournée.

Ascetyczne meble i akcesoria, najczęściej są wykonane z trwałych, naturalnych materiałów. Króluje oczywiście wszechobecne drewno, zazwyczaj w surowej formie, z widocznym pierwotnym kolorem, fakturą i rysunkiem słojów, stających się jedną z ważniejszych dekoracji przestrzeni. Oprócz tego stawia się na naturalny kamień (efektowne posadzki) i rozmaite tekstylia (dywany, zasłony, tapicerowane meble, poduszki) w kolorze czarnym, białym, szarym, niekiedy przełamanym mocniejszym akcentem zieleni, żółcieni lub błękitu.

Zgodnie z wymienionymi zasadami tworzy się również praktyczne i stylowe produkty oświetleniowe w duchu skandynawskim, które można znaleźć choćby na stronie: Lampy.it.

Skandynawskie oprawy oświetleniowe do kuchni – najważniejsze cechy produktów

Czym wyróżniają się lampy skandynawskie? Wpisują się oczywiście w podstawowe założenia stylu. W większości przypadków mają drewnianą konstrukcję z pojedynczymi metalowymi akcentami. Niekiedy jako osłonę źródła światła wykorzystuje się tekstylne abażury, choć w warunkach kuchennych znacznie lepiej sprawdzają się jednak zabudowane, szklane klosze o wysokiej trwałości, proste do utrzymanie w sterylnej czystości, co w przypadku miejsca do przygotowywania posiłków ma niebagatelne znaczenie.

O czym jeszcze pamiętać, jeśli chce się wybrać stylowe oprawy skandynawskie do kuchni? Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu chce się umieścić produkty oświetleniowe. Jeżeli mają trafić w pobliże kuchenki lub zlewu, lepiej postawić na modele o wysokim współczynniku IP, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Świetnie sprawdzają się też produkty z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie działanie wilgoci. W pozostałych przestrzeniach można pozwolić już sobie na nieco większą swobodę, wprowadzając nawet elementy tekstylne i surowe, nielakierowane drewno.

Gdzie umieścić lampy w skandynawskiej kuchni – praktyczne wskazówki

W jakich częściach kuchni powinno się wykorzystać oprawy oświetleniowe? Lampy w kuchni rozmieszcza się według tych samych zasad, co w innych wnętrzach mieszkalnych. Sporo informacji na temat optymalnej organizacji domowych przestrzeni można znaleźć choćby na stronie: naturalnebudownictwo.pl.

Wyróżnia się trzy typy oświetlenia, które wprowadza się do kuchni. Podstawą jest oświetlenie główne, czyli praktyczne lampy sufitowe lub wiszące, zapewniające wystarczający poziom światła do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania mniej precyzyjnych czynności. Zazwyczaj takie produkty montuje się w centralnym punkcje kuchni.

Niezbędne są również produkty zadaniowe, które pozwalają choćby na swobodne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Mogą to być lampy wiszące, oczka wpustowe lub reflektorki – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki przestrzeni. Takie oprawy najczęściej trafiają nad blaty przy ścianach, wyspy kuchenne oraz stoły do rodzinnych posiłków.

By dopełnić klimat w kuchni, stosuje się także oświetlenie dekoracyjne, a zwłaszcza kinkiety ścienne, lampy wpustowe i taśmy LED. To dzięki nim we wnętrzu panuje przytulna atmosfera.

Piękna i wygodna kuchnia skandynawska a modne oświetlenie

Lampy w stylu skandynawskim, choć odznaczają się prostotą i minimalizmem, dobrze doświetlają kuchnię, zapewniając pełen komfort korzystania z niej o każdej porze. Równocześnie dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i kolorów, budują klimat pomieszczenia, sprawiając, że kuchnia nabiera życia i przytulności. Odpowiednio dobrane oświetlenie to zatem klucz do ocieplenia serca naszego domu, by każdy czuł się w nim przyjemnie.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Beata

Bardzo ładne lampy! Chyba takie wybiorę gdy już będę urządzać mój dom. Póki co jednak jesteśmy na etapie budowy. Oprócz tego szukamy specjalistów, którzy zajmują się cięciem plazmą. Gliwice to miejscowość, której się budujemy.

PaulinaD

Właśnie jestem na etapie końca remontu kuchni. Na szczęście ekipa wyrobiła się przed świętami. Zostały tylko małe poprawki aranżacyjne do wykonania. Najbardziej chciałabym zmienić lampy. Moja kuchnia jest raczej w stylu minimalistycznym, więc myślę, że skandynawskie dodatki będą do niej pasować. Muszę się rozejrzeć za tego typu lampami!