Popularne środki czystości, które używamy w naszych domach niemal każdego dnia, zawierają mnóstwo chemii. Silne składniki bardzo często są przyczyną podrażnień i alergii, a niekiedy nawet zatruć wziewnych. Środki powierzchniowo czynne – barwniki, konserwanty i barwniki zapachowe to tylko niektóre ze szkodliwych elementów, jakie wpływają nie tylko na nas samych, ale również na środowisko. Jak samemu zrobić naturalne detergenty do sprzątania? Podpowiadamy.
Wiele osób uważa, że tylko chemiczne detergenty są w stanie skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami. Tymczasem istnieją o wiele tańsze i bardziej naturalne odpowiedniki – większość z nich możemy wykonać samemu. Naturalne detergenty do sprzątania – jak zrobić?
Płyn do mycia naczyń
Wykonanie domowego płynu do mycia naczyń jest proste. Wystarczy zmieszać ze sobą sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody oraz szklankę białego octu i drobnoziarnistej soli. Następnie podgotować na małym ogniu, nieustannie mieszając. Należy jednak pilnować, aby płyn się nie zagęścił. Następnie wystarczy wlać powstały płyn do odpowiedniego naczynia – najlepiej z dozownikiem – i gotowe
Środek do czyszczenia piekarnika i zmywarki
Ekologiczny płyn do czyszczenia piekarnika i zmywarki wykonamy z tego, co znajdziemy w naszej kuchni. Łączymy 2 łyżeczki soli ze szklanką sody oczyszczonej. Wlewamy odrobinę wody, następnie mieszamy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Soda skutecznie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów i poleruje powierzchnie bez jej rysowania. Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się tłustych zabrudzeń z naszych sprzęt kuchennych.
Proszek do prania
Aby przygotować domowy, naturalny i ekologiczny proszek do prania, należy wsypać pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu i szare mydło do słoika. Dodać kilka kropel olejku eterycznego, jeśli chcemy nadać proszkowi zapach. Następnie potrząsnąć naczyniem do wymieszania składników. Tak przygotowana mikstura świetnie nadaje się do codziennego prania. Jej termin przydatności to miesiąc – musi być zamknięta w szczelnym pojemniku. Gdy chcemy pozbyć się uporczywych plam z białych ubrań można je wcześniej namoczyć w wodzie z sokiem z cytryny. W tym celu na 2 litry wody dodajemy 50 ml soku z cytryny.
Płyn do mycia szyb
Do mycia szyb możemy użyć płynu, który wykonamy samemu z pomocą środków dostępnych w każdym domu. Wystarczy zmieszać szklankę wody ze szklanką octu spirytusowego z kilkoma łyżeczkami bezbarwnego, wysokoprocentowego alkoholu. Otrzymany płyn należy umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Taka mikstura w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry dokładnie wyczyści okna czy szybę prysznicową.
Płyn do mycia podłóg
Do podłóg również możemy wykorzystać szklankę octu spirytusowego oraz wiadro ciepłej wody. Aby nadać zapach można dodać olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego, który również posiada właściwości antybakteryjne. Tak przygotowanym płynem przecieramy podłogi.
Naturalne detergenty do sprzątania są ekologiczne, tanie, przyjazne naszemu zdrowiu i środowisku. Nie dziwi więc fakt, że zyskują coraz większe grono zwolenników.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl
Zdecydowanie polecam te przepisy. Nasze babcie nie używały detergentów, a ich domy lśniły.
O tak to prawda, ja często dzwonie do babci i podpytuje o jakieś fajne domowe metody czyszczenia różnych powierzchni.
Swietne przepisy, staram sie unikac chemii i czesto stosuje sode, ocet lub cytryne. Zdrowo i ekologicznie 🙂
U mnie również soda, ocet i cytryna w pogotowiu dyżurnym, przed ciążą stałam się bardziej eko i wyszło to nam wszystkim na zdrowie.
Ciekawy wpis, na pewno do wykorzystania 🙂 ostatnio czyszczę zlew mieszanką wody, kwasku cytrynowego i sody i bardzo dobrze się sprawdza 🙂
O widzisz będę musiałam też przetestować Twoją metodę czyszczenia zlewu 🙂 człowiek jednak uczy się całe życie.
Też wykorzystuję często naturalne metody. Osobiście lubię te na bazie octu, wydaje mi się najskuteczniejszy, ale niestety jeden z domowników nie toleruje jego zapachu.
Ocet ma to do siebie, że jednak intensywnie pachnie.