Ogrody wertykalne – czym się charakteryzują?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Przywiązanie do roślinności jest w naszym społeczeństwie coraz większe. Coraz chętniej uciekamy od idei zabetonowanych miast i szukamy pomysłu na to jak wprowadzić zieleń tam, gdzie jej brakuje. Rozwiązaniem mogą się okazać między innymi ogrody wertykalne. Warto poznać ta ideę, zrozumieć czym się charakteryzują takie ogrody i gdzie można się zdecydować na ich przygotowanie.

Czym są ogrody wertykalne?

Charakteryzując ogrody wertykalne należy zwrócić uwagę na ich nietypową formę estetyczną, którą przybierają. To bowiem forma uprawy roślin w obiekcie, który jest zawieszony pionowo. Konstrukcje, w których znajdują się rośliny mogą być ustawiane wolnostojąco albo też umiejscowione na ścianach. Decyzja o wykorzystaniu takich ogrodów może być ciekawym rozwiązaniem dla tych szukających alternatywny dla zwykłych roślin. Między innymi chcąc przygotować kwiaty do biura można pomyśleć o zastosowaniu takiego rozwiązania. Ogranicza się przestrzeń jaka będzie zajęta przez kwiaty a jednocześnie zyskuje się ciekawe rozwiązanie estetyczne. Proponowane nam obecnie ogrody wertykalne przybierają różną formę i mogą być stosowane bądź to jako zewnętrzne bądź też jako wewnętrzne ogrody. 

Ogrody wertykalne zewnętrzne 

Ogrody zewnętrzne znane są od wielu lat i na świecie miały już sporą popularność dość dawno. Są ciekawym rozwiązaniem na ścianach dużych obiektów, ponieważ w ten sposób dochodzi do ich uatrakcyjnienia. Poza tym stają się popularne również wśród deweloperów stawiających na tak zwane eko-osiedla. Wykorzystanie zieleni w przestrzeni osiedla staje się coraz bardziej popularne, dlatego inwestycje, w których znajduje się miejsce na ogrody wertykalne jest coraz więcej i przybierać mogą różne formy. Dość często na ścianach budynków pojawiają się mech, winorośl czy bluszcz, które charakteryzuje szybki wzrost. 

Ogrody wertykalne wewnętrzne 

Innym rozwiązaniem będą ogrody wertykalne wewnętrzne, które są doskonałym rozwiązaniem uzupełniającym przestrzeń i będą pasować do różnych styli aranżacyjnych. Postawienie na takie ogrody wewnątrz budynków to między innymi sposób na to, by poprawić powietrze w budynku zmniejszając ilość szkodliwych substancji. Można również w ten sposób redukować hałas. Ogrody wertykalne stosowane są w budynkach między innymi na korytarzach czy w recepcji. Aranżacją takich ogrodów mogą się zająć specjalne firmy, które posiadają doświadczenie w tym zakresie i są w stanie realizować swoje pomysły na to jak takie ogrody mogą się prezentować. 

Dlaczego warto się zdecydować na ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie zielonej, roślinnej przestrzeni także w tych miejscach, gdzie brakuje miejsca. Wystarczy nieco pionowej ściany, na której można umieścić rośliny. Znajdzie się ich tam znacznie więcej niż ustawionych na podłodze małej przestrzeni. Ogród wertykalny to więc szansa na to, by mieć w swoim otoczeniu roślinność w większej ilości, nawet jeśli brakuje tam miejsca. Dodatkowo jeśli przygotuje się odpowiednio taki ogród, nie będzie on szczególnie wymagający przy pielęgnacji i utrzymanie go w dobrym stanie nie będzie zajmujące. Zielone ściany można hodować więc bez dużego zaangażowania, również bez użycia gleby. Wykorzystywane metody nowoczesnej uprawy sprawia, że rzadziej można takie rośliny podlewać a dodatkowo są one właściwie chronione przed szkodnikami. Zastosowanie ogrodów wertykalnych zyskuje więc zwolenników i nie powinno być zaskoczenia, że coraz częściej w różnych miejscach możemy się z nimi spotykać. 

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia

Bardzo ciekawa koncepcja. Wiem, że takie ogrody można zrobić też wewnątrz pomieszczeń. Na początku chciałam stworzyć coś podobnego w mojej sypialni, ale ostatecznie postawiłam na minimalizm, ponieważ zależało mi na stworzeniu jasnego i prostego wnętrza.