Opieka nad noworodkiem – o czym powinni pamiętać rodzice

Materiał zewnętrzny
3 komentarze

Często mówi się, że noworodek i niemowlę najbardziej potrzebuje bliskości i miłości rodziców. Jest to oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że poza ogromną dawką noszenia, przytulania i bujania, ważna jest też prawidłowa pielęgnacja maluszka, profilaktyka chorób oraz podejmowanie działań stymulujących jego rozwój. Sprawdź, o czym koniecznie powinni pamiętać rodzice w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka.

Pielęgnacja pępka noworodka w pierwszych dniach po porodzie 

Pępek noworodka i pozostawiony na nim fragment pępowiny, zwany kikutem, to obszar ciała dziecka, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Dbanie o okolice pępka maluszka może być problematyczne dla rodziców, którzy obawiają się, że zabiegami higienicznymi sprawią dziecku ból. Na szczęście jest to mało prawdopodobne – kilku pępowiny nie jest unerwiony i nie boli. Mimo to należy z nim postępować delikatnie, gdyż przypadkowe naderwanie może spowodować krwawienie i powstanie rany, która już z pewnością będzie bolesna.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja pępka noworodka? Obecnie najczęściej zaleca się tzw. pielęgnację na sucho, rezygnując z używanego dawniej roztworu gencjany oraz spirytusu. Zamiast nich stosuje się preparaty odkażające z oktenidyną, a raz dziennie przemywa i osusza dno pępka oraz kikut. Nie trzeba też za wszelką cenę unikać zamoczenia pępka. Podczas kąpieli można go lekko przemyć (ale nie pozostawiać pod wodą!), a następnie dokładnie wytrzeć. To proste, prawda?

Kilku zwykle odpada po 5-15 dniach od porodu. Jeśli tak się nie stanie, warto poradzić się lekarza.

Układanie niemowlaka na brzuszku dla prawidłowego rozwoju motorycznego

Skoro jesteśmy w temacie kikuta pępowiny, to należy wspomnieć, że nie jest on żadnym przeciwwskazaniem do układania maluszka na brzuszku i to już od pierwszego dnia życia. Taka pozycja jest bardzo korzystna ze względu na stymulowanie rozwoju noworodka, a następnie niemowlaka, który stopniowo będzie uczył się odwracania główki, utrzymywania jej w górze oraz przenoszenia ciężaru ciała na przedramiona.

Zaletą leżenia na brzuszku jest delikatny, naturalny masaż tej okolicy, który może przynieść ukojenie podczas problemów trawiennych i kolek. Taka pozycja polecana jest też niemowlętom cierpiącym na refluks – zmniejsza ona nieprzyjemne epizody cofania się treści z żołądka do przełyku.

Początkowo noworodek może wytrzymywać w tej pozycji tylko przez moment – jest ona sporym wysiłkiem, dlatego maluch szybko się męczy, denerwuje, a nawet zaczyna płakać. W takiej sytuacji warto odpuścić i powtórzyć próbę za godzinę lub 2. Najlepiej układać niemowlę na brzuszku kilka razy dziennie, zaczynając od 2-3 minut i stopniowo, w miarę rozwoju tolerancji dziecka, wydłużając ten czas. Warto wybierać stabilne, nieśliskie podłoże, na którym maluch będzie mógł doskonalić swoje umiejętności motoryczne.

Ciemieniucha u niemowlaka – jak pielęgnować skórę głowy maluszka?

Częstą przypadłością najmłodszych niemowląt jest ciemieniucha. Ta gruba, żółta lub żółtoszara łuska pojawia się na główce maluszka najczęściej w okolicach 2-3 miesiąca życia i może utrzymywać się nawet do 2. urodzin. Zmiany najczęściej zlokalizowane są u góry główki, dookoła przedniego ciemiączka (stąd też nazwa tej przypadłości), ale mogą pojawiać się również w brwiach, na szyi, za uszkami lub pod pieluszką.

Choć ciemieniucha nie wygląda zbyt estetycznie, to jej przyczyną absolutnie nie są zaniedbania higieniczne. Winą za pojawianie się żółtawych strupków obarczamy gruczoły łojowe dziecka, które dopiero dojrzewają i przystosowują się do pracy. Produkują one nadmiar sebumu, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem dziecka i zasycha na powierzchni skóry, tworząc charakterystyczną skorupkę.

Strupki i łuski nie są bolesne, ale mocno przylegają do główki dziecka, dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie, unikać usuwania ich na siłę i zdrapywania. Najprostszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest naniesienie na nią sporej warstwy oliwki dla niemowląt, która zmiękczy łuski. Następnie trzeba dokładnie wyczesać je miękką i delikatną szczotką.

Choć ta metoda wydaje się prosta i niezbyt uciążliwa, to nie zawsze uda nam się za jednym razem pozbyć całej skorupki na zawsze. Ciemieniucha ma tendencję do nawracania, a u niektórych dzieci walka z nią może trwać bardzo długo i wymagać częstego powtarzania zabiegów. Na szczęście, wszystkie objawy ustępują pod koniec 1., najpóźniej 2. roku życia, kiedy praca gruczołów łojowych zaczyna się normalizować.

Sprawdź, jak odróżnić ciemieniuchę u niemowląt od innych schorzeń i co robić, kiedy dolegliwości nie mijają

Szczepienia obowiązkowe – jak wygląda kalendarz szczepień w 1. roku życia?

Świeżo upieczeni rodzice nie powinni też zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest uodpornienie ich dziecka przeciwko groźnym chorobom zakaźnym. Mówimy oczywiście o szczepieniach ochronnych, które, mniej lub bardziej regularnie, będą towarzyszyć dziecku aż do dorosłości.

Pierwsze z nich odbywają się już w szpitalu, w pierwszej dobie życia. W natłoku zdarzeń, emocji i przeżyć związanych z narodzinami dziecka łatwo o nich zapomnieć. Na szczęście personel szpitala dba o tak ważne kwestie i pyta rodziców o wyrażenie zgody na podanie 2 szczepionek: przeciwko gruźlicy i WZW B.

W kolejnych miesiącach obowiązek pilnowania kalendarza szczepień spoczywa już tylko na rodzicach i pediatrze malucha. Pierwsze szczepienie w przychodni najczęściej ma miejsce w 2. miesiącu życia dziecka. Wtedy można podać mu szczepionki obowiązkowe, ale też zalecane, które są dodatkowo płatne.

Odpłatność szczepionek obowiązkowych zależy od wybranego schematu szczepień. Refundacji w ramach Programu Szczepień Ochronnych podlegają tylko niektóre preparaty, natomiast za popularne szczepionki 5w1 oraz 6w1 rodzice muszą płacić z własnej kieszeni. Wybór konkretnych szczepionek, który odbywa się na wizycie patronażowej u pediatry lub podczas pierwszej wizyty szczepiennej, przesądza o tym, ile razy niemowlę będzie musiało pojawić się w punkcie szczepień. W przypadku szczepionek refundowanych będzie to 5 wizyt (w 2., 3., 4., 5.-6. oraz 7. miesiącu), a przy szczepionkach 5w1 i 6w1 – 4 wizyty (w 2., 3., 4. oraz 6.-7. miesiącu).

Sprawdź, jak wygląda kalendarz szczepień obowiązkowych noworodka i niemowlaka.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

To wszystko już poza mną. Od jutra zaczynam etap przedszkolny 🙂