Planery – czym są? Dlaczego warto je prowadzić?

Materiał zewnętrzny
5 komentarzy

Jeśli masz w planach organizację życia i czasu, to na pewno warto, abyś rozważył zakup planera. Pozwala on na zapisywanie różnego rodzaju wydarzeń i monitorowanie istotnych kwestii takich jak np. nawyki żywieniowe lub aktywność fizyczna. Czym dokładniej są planery? Czy warto je prowadzić? Dowiedz się!

Planer – co to jest?

Zastanawiasz się, co to są planery? Pod nazwą planer kryje się niepozorny zeszyt, który wykorzystuje się do skutecznej organizacji czasu. Ma on w sobie cechy kalendarza, organizera i notatnika. Ma układ, który pozwala na planowanie zadań na każdy dzień, tydzień lub miesiąc. Znajdziesz w nim także sekcje, w których możesz tworzyć notatki czy listy. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo planerów stworzonych specjalnie dla różnych grup – m.in. mam, studentów, sportowców, czy biznesmenów. Z planerem możesz monitorować swoje cele, finanse, wakacje, posiłki, postępy, nawyki, marzenia i nie tylko. 

Kalendarz, a może planer? 

Niektórzy zastanawiają się, co wybrać – kalendarz, czy planer? Trzeba jednak podkreślić, że są to różne systemy organizacji czasu. Kalendarz jest ograniczony datami, natomiast planer – nie. Zdecydowana większość modeli umożliwia samodzielne wpisywanie dat, dzięki czemu z jednego zeszytu możesz korzystać nawet przez kilka lat. To na pewno spodoba się osobom, które lubią minimalizm i dbają o środowisko naturalne. Planer pozwala też na monitorowanie kwestii niezwykle istotnych w życiu, czyli m.in. budżetu, zdrowia, czy posiłków, natomiast w kalendarzach nie znajdziesz na to miejsca. Jeśli zatem pragniesz efektywnie zarządzać swoim czasem i życiem oraz chcesz mieć nieco miejsca na prywatne notatki, to już dziś wybierz odpowiedni planer. Gdy natomiast chcesz jedynie zapisywać godziny spotkań lub innych wydarzeń, to wystarczający może okazać się kalendarz.

W jaki sposób prowadzić planer?

Osoby, dla których planery są całkowitą nowością, często zastanawiają się, jak prowadzić planer. W zasadzie jest to zależne od trybu życia i ilości zadań każdego dnia danej osoby. Na rynku jednak dostępnych jest kilka typów planerów – dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne. 

Planer dzienny

Najlepszy wybór dla osób, które planują dużo notować, ponieważ mają wiele codziennych obowiązków. Planer dzienny ma mnóstwo kartek, a każda kartka jest przeznaczona na cały dzień i może pełnić rolę przestrzeni do zapisywania notatek, cytatów lub innych rzeczy. 

Planer tygodniowy

Wybierając planer tygodniowy, możesz dokładnie zaplanować cały tydzień. Ten rodzaj planera poleca się zwłaszcza dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, ale nie tylko. Najlepszy jest planer w formie rozkładówki, dzięki czemu cały tydzień znajduje się na jednej stronie. Ten rodzaj planera jest odpowiedni dla osób, które nie potrzebują całej kartki do rozpisania jednego dnia. Prowadzenie planera tygodniowego jest bardzo proste. Wystarczy, że w każdą niedzielę znajdziesz nieco czasu na zastanowienie się i zapisanie zadań, które czekają na Ciebie w następnym tygodniu. 

Planer miesięczny

Prowadząc planer miesięczny, możesz spojrzeć na zadania do wykonania w perspektywie całego miesiąca. Ten rodzaj jest odpowiedni dla osób, które mają bardzo wiele obowiązków i muszą (i chcą) mieć je pod kontrolą, a więc m.in. dla uczniów, pracowników biurowych, czy mam. Planer miesięczny wystarczy wydrukować i postawić na biurku lub przypiąć do tablicy korkowej. Co więcej, planer miesięczny do druku możesz znaleźć na wielu stronach całkowicie za darmo!

Planer roczny

Ostatnim typem jest planer roczny. Jeśli chcesz zaplanować cały rok w przód, to jest to najlepszy wybór. Najczęściej planer roczny wybierają osoby, które organizują imprezy okolicznościowe – np. wesela lub komunie. Często wybierany jest przez makijażystów, fryzjerów, czy stylistów. 

Szukasz idealnego planera dla siebie? Zapoznaj się zatem z bogatą ofertą serwisu TheCopy pod adresem: https://thecopy.pl/planery/, gdzie znajdziesz m.in. plany finansowe do druku, planer czytelnika, planer oszczędzania, czy planer do organizacji czasu, a to wszystko za zaledwie kilka złotych lub… za darmo!

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Ja jeszcze nie mam planera, ale może się skuszę. Nie mówię nie.

Natalia

Często taki planner przydaje mi się jak szukam czegoś do zakupu i analizuje kilka produktów – oczywiście podstawą są urodzinowe daty 🙂

Magda

Taki planer na pewno bardzo pomaga w organizacji wielu różnych spraw. Przykładowo niedawno byłam odpowiedzialna za wyjazd firmowy i dzięki takiemu notesowi mogłam wszystko dokładnie zapisać. Najtrudniejsza była kwestia związana z zadbaniem o bezpieczeństwo uczestników na wyjeździe integracyjnym, ale dałam sobie z tym radę.