Wyprawka dla psa – co powinno się w niej znaleźć?

Marcin Jawor
2 komentarze

Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać elementy, które są niezbędne zarówno do codziennego funkcjonowania psa w naszym domu, jak i do jego rozwoju. Na co zwrócić uwagę przy zakupie legowiska i miski? Jaka karma będzie najlepsza? Wybrać obrożę czy szelki?

Najważniejszy element wyprawki – legowisko

Podstawowym elementem wyprawki dla psa jest legowisko. Szczeniak od początku pobytu w naszym domu powinien mieć własne miejsce do wypoczynku – przyjmuje się, że młode psy mogą przesypiać nawet do 90% doby. Współczesny rynek artykułów zoologicznych oferuje legowiska wykonane z różnorodnych materiałów, a także cechujące się fantazyjnymi wzorami czy zdobieniami. Najważniejsze jest jednak, aby dopasować rozmiar posłania do wielkości naszego pupila – legowisko nie powinno być zwłaszcza zbyt małe. Zwróćmy uwagę również na to, czy posłanie można swobodnie wyprać.

Akcesoria do pielęgnacji

W wyprawce dla naszego czworonoga nie może zabraknąć również akcesoriów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o tym, że obowiązkami właściciela są również regularne kąpiele zwierzęcia oraz wyczesywanie jego sierści. Zaniedbanie tych obowiązków może skutkować rozwojem poważnych chorób skóry. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na profesjonalny sprzęt do pielęgnacji zwierząt, który ułatwi nam przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, a także zapewni bezpieczeństwo. Szczotki, grzebienie, nożyczki, trymery czy maszynki powinny zostać dobrane odpowiednio do rodzaju sierści naszego pupila.

Nie zapominajmy również o kosmetykach. Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamponów, również tych w kostce czy w formie sprayu. Rozczesywanie sierści ułatwi nam natomiast odżywka pielęgnacyjna. Przydatne mogą okazać się również chusteczki do czyszczenia opuszek łap i wrażliwych okolic oczu i ogona czy produkty przeznaczone do dbania o zwierzęce uzębienie.

Jaka miska najlepsza dla szczeniaka?

W składzie naszej wyprawki powinny znaleźć się również dwie miski: na wodę oraz na pożywienie. Zalecane są zwłaszcza miski ceramiczne, natomiast specjaliści odradzają wybór misek wykonanych z metalu oraz z plastiku.

Na początku zdecydujmy się na miski o małej pojemności (przyjmuje się, że wystarczająca jest pojemność od 0,3 do 0,7 litra) oraz wyposażone w antypoślizgową gumę. Dodatkowo możemy zakupić również podkładkę, która ułatwi nam sprzątanie po posiłkach.

Wybór odpowiedniej karmy

Pamiętajmy o tym, że szczeniaki powinny żywić się karmą, w której składzie znajdują odpowiednio zbilansowane składniki przeznaczone dla młodych zwierząt. Jeżeli kupujemy psa z hodowli, to najlepiej dowiedzieć się, jaką karmą był żywiony do tej pory. Natomiast wprowadzanie nowego pożywienia powinno odbywać się stopniowo – w momencie, gdy pies przyzwyczai się do miejsca zamieszkania. Możemy np. mieszać ze sobą karmę starą i nową.

Zazwyczaj przyjmuje się, że szczeniaki mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy. Pożywienie powinno więc zawierać większe ilości białka. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne przekąski, które dostarczą naszemu pupilowi ważnych witamin i usuną kamień nazębny.

Obroża i smycz

Podstawą zwierzęcej wyprawki stanowi również smycz, obroża lub szelki. Warto zakupić adresówkę, na której znajdzie się nasz numer kontaktowy. Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie – wybrać smycz czy szelki? Szelki są rzadko zalecane dla szczeniaków ze względu na to, że większość młodych zwierząt sprawia problemy podczas spacerów na smyczy. Miękka obroża natomiast lepiej sprawdza się podczas treningów posłuszeństwa. Musimy jednak zadbać o to, aby nie była zbyt luźna, ani zbyt ciasna.

Podczas spacerów przydatne również woreczki na nieczystości, które możemy przypiąć np. do smyczy. Jeżeli w przyszłości planujemy podróże z naszym czworonogiem, to warto nabyć odpowiedni transporter oraz specjalne pasy do auta.

Wyprawka dla szczeniaka – zabawki

Zwłaszcza dla młodych psów elementy wyposażenia naszego mieszkania mogą odgrywać rolę zabawki. Przed przybyciem zwierzęcia do domu warto więc schować wszelkie obuwie, kable, dekoracje i inne przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie i atrakcję dla szczeniaka. Zaopatrzmy się natomiast w zabawki – zwłaszcza w piłki i gryzaki. Odpowiednio dobrane wpływają na równowagę i spostrzegawczość naszego pupila. Zwróćmy uwagę na maty do aktywnego wydobywania jedzenia, a także na akcesoria do aportowania czy szarpania. Unikajmy natomiast piszczących gadżetów, które mogą wystraszyć zwierzaka.

Inne akcesoria

Jeżeli młody pies nie załatwia jeszcze swoich potrzeb na zewnątrz, to powinnyśmy zakupić zestawy do nauki czystości, czyli np. maty absorpcyjne lub tacki. Na spacerach, zwłaszcza w upalne dni, sprawdzają się również przenośne poidła czy saszetki na przysmaki. Możemy także pomyśleć o kocykach, które ochronią powierzchnię naszej kanapy czy fotela.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika

Już od jakiegoś czasu planuję ze swoim partnerem zaadoptowanie psiaka. Do tej pory nie mogliśmy tego zrobić, ponieważ mieszkaliśmy w niewielkim mieszkanku. Teraz przeprowadziliśmy się w końcu do naszego wymarzonego domu z ogrodem – tutaj mamy miejsce, aby piesek mógł czuć się z nami jak najlepiej. Powoli kompletujemy wyprawkę. Mamy już legowisko, smycz i miski na karmę. Pozostało nam jeszcze trochę do kupienia. Cieszę się, że natrafiłam na taki dobry artykuł w tym temacie! 🙂