Zastawa stołowa, nowoczesna czy klasyczna? Jaką wybrać?

Materiał zewnętrzny
4 komentarze

Zastawa stołowa to element wyposażenia niezbędny w każdym domu. Po piękny i funkcjonalny zestaw naczyń obiadowych wybiera się każda młoda para, która przygotowuje się do samodzielnego życia. Serwisy kawowe i obiadowe od dawna kupuje się w prezencie ślubnym. Eleganckie komplety talerzy są nie tylko potrzebne do jedzenia, ale też tworzą wyjątkowy klimat każdego obiadu czy kolacji. Czym kierować się przy wyborze wzoru zastawy stołowej?

Ceramika, szkło czy elegancka porcelana?

Wybór zastawy stołowej nie jest prostym zadaniem. Ogromna dostępność różnorodnych wzorów na rynku sprawia, że panie domu długo zastanawiają się nad wyborem pomiędzy pięknem, funkcjonalnością i ceną.

Zazwyczaj na początku samodzielnej drogi niższe dochody wymuszają zakup prostych i tanich kompletów talerzy z hipermarketu. Każda miłośniczka piękna jednak marzy o tym, aby w jej jadalni pojawiła się porcelana w najlepszym stylu.

Jednym ze sposobów na jej zdobycie jest rozsyłanie wici pomiędzy członkami rodziny i znajomymi, który kupują talerzyki, talerze, miseczki i filiżanki w prezencie na różne okazje. Dzięki temu po kilku latach na stole zagości elegancka zastawa stołowa z Ćmielowa, Chodzieży, Krzysztofa czy Maxwell And Williams. Ceramika, szkło czy elegancka porcelana – na co się zdecydować?

Warto wspomnieć, że zestaw porcelany Diamond Rounds, Motion czy East Meet West składają się z kilkudziesięciu modeli. Tylko jeden talerz kosztuje ponad 20 zł, a półmisek – dwukrotnie więcej. Jest to więc ogromna inwestycja.

Stawiając na elegancję, zawsze warto wybrać porcelanę. Niestety trzeba też mieć świadomość, że porcelana jest najdelikatniejszym z dostępnych materiałów, dlatego najszybciej może ulec stłuczeniu. Hartowane szkło jest pod tym względem trwalsze, ale też szybciej ulega porysowaniu. Jeszcze trwalsza, ale mniej elegancka, lecz również tańsza od porcelany, jest kamionka.

Stąd też pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć przed zakupem, jest wybór pomiędzy pięknem, elegancją, trwałością a ceną.

Skompletuj zastawę samodzielnie spośród bogatej oferty porcelany i ceramiki Maxwell&Williams: https://sklep.maxwellandwilliams.pl/pl/c/PORCELANA-I-CERAMIKA/21

Wielkość i skład serwisu obiadowego

Dobierając komplet naczyń do domu, należy też określić jego wielkość i przeznaczenie. Sklep z zastawą stołową Maxwell&Williams oferuje zarówno gotowe zestawy, jak i linie wzornicze, z których poszczególne elementy można kupić na sztuki.

Ta druga opcja jest o tyle ciekawsza, że stwarza możliwość rozbudowania serwisu w przyszłości, gdy zwiększy się zapotrzebowanie na naczynia stołowe.

Młodemu małżeństwu zazwyczaj wystarcza elegancka zastawa stołowa na 6 osób. Jest ona wystarczająca do podjęcia rodziców na niedzielnym obiedzie czy zaaranżowania kolacji z przyjaciółmi.

Gdy krąg znajomych się rozrasta, w domu pojawiają się dzieci, a potem ich partnerzy, do ich ugoszczenia potrzebny jest już serwis na 12 osób. Warto też zastanowić się nad obecnością w nim akcesoriów do serwowania kawy.

Eleganckie filiżanki z porcelany z pewnością dobrze zaprezentują się wśród talerzy w takim samym stylu. Istotne są też elementy dodatkowe, takie jak półmiski, sosjerki, cukiernice, mleczniki itp. Ich dobór w dużej mierze zależy od tego, jaką kuchnię preferują domownicy.

Sprawdź ofertę klasycznych i nowoczesnych zastaw stołowych: https://sklep.maxwellandwilliams.pl/pl/c/ZASTAWA-STOLOWA/180

Klasyczna czy nowoczesna zastawa stołowa?

Poza wyborem eleganckiej i ponadczasowej porcelany ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest wzornictwo. W ofercie producentów porcelany, do których zalicza się też Maxwell And Williams, zawsze można znaleźć klasyczne wzory i propozycje nietypowe, bardziej nowoczesne, a niekiedy nawet ekstremalne.

Różnice dotyczą między innymi formy. Obok okrągłych talerzy pojawiają się też kwadratowe, prostokątne, w kształcie fal, łódeczek i innych kształtów inspirowanych naturą.

Różnorodność dotyczy też kolorystyki i zdobień. Zależą one jednak w dużej mierze od trendów, dlatego, chociaż są piękne, trzeba się zastanowić, czy będą też modne za 5-10 lat. Wiele zależy od tego, jakie preferencje ma pani domu.

Jeśli chce, aby porcelana służyła jej jak najdłużej i była elegancką oprawą wielu przyjęć, powinna postawić na klasykę. Biała zastawa jest uniwersalna, pasuje do wszystkich okazji i doskonale komponuje się z każdą aranżacją stołu czy wnętrza.

Nie oznacza to jednak, że nowoczesna zastawa stołowa nie spełni swojego zadania. Uniwersalna i ponadczasowa może też być ta kwadratowa, np. z kolekcji Motion czy East Meet West, która dzięki neutralnej kolorystyce i brakowi ekstremalnych ozdób dopasuje się do każdej aranżacji stołu.

Biała porcelana zawsze na czasie

Wydaje się oczywiste, że inwestując w kosztowną i elegancką porcelanę, każda pani domu chce móc z niej korzystać przez wiele lat.

W przeszłości serwisy obiadowe czy kawowe przechodziły z pokolenia na pokolenie jako pamiątki rodzinne. Zapewne jeszcze teraz w niejednym domu można znaleźć talerzyki, sosjerki, wazy czy dzbanki po babci. Warto zastanowić się, jak archaiczne motywy w różyczki i ze złoconymi brzegami są obecnie odbierane przez młodsze pokolenie.

Inwestując w serwis obiadowy czy kawowo-obiadowy na długie lata, warto pomyśleć o tym, czy w przyszłości nie stanie się on pamiątką rodzinną. Uniwersalność wzoru sprawi, że będzie on przydatny jako przedmiot użytkowy, a nie jedynie dekoracja w ozdobnej witrynie.

Istotną cechą jest też funkcjonalność naczyń. Warto zwrócić uwagę na cechy takie jak łatwość ustawienia w szafce, możliwość mycia w zmywarce czy wygoda nabierania potraw i picia napojów z naczyń.

Nawet najpiękniejsza filiżanka ze zbyt małym uszkiem sprawi więcej problemów niż przyjemności, a zbyt płytki talerz na zupę nie będzie właściwie pełnił swojej funkcji.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Urocznica

Piękna zastawa. Uwielbiam ładną ceramikę i porcelanę. 🙂

Joanna

Posiadam klasyczną porcelanę oraz szkło. Ostatnio też bardzo podoba mi się ceramika, oryginalne formy i wzory. 🙂