Zmywarka 45 cm – idealna do małej kuchni w bloku

Materiał zewnętrzny
6 komentarzy

To, że masz małą kuchnię, nie znaczy, że musisz rezygnować z wygodnego, oszczędnego i ekologicznego rozwiązania, jakim jest zmywarka. Na rynku dostępne są idealne zmywarki do małej kuchni, o szerokości raptem 45 cm.

Jaka zmywarka do małej kuchni?

Jaka zmywarka do małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Oczywiście, niewielka. Producenci oferują zmywarki o szerokości już 45 cm, przy czym mogą być one zarówno przeznaczone do zabudowy, jak i wolnostojące. Można też kupić bardzo kompaktowe zmywarki nablatowe, ale to już urządzenie do naprawdę niewielkiego pomieszczenia, w dodatku niezbyt popularne, bo jednak o małej pojemności. Dla rodziny czy pary zdecydowanie lepszą opcją będzie umiejscowienie wąskiej zmywarki 45 cm w kuchni, bo cechuje się ona dość pokaźną pojemnością jak na tak niewielkie wymiary. Wąska zmywarka spokojnie pomieści komplet naczyń dla nawet 10 osób i sporo kubków oraz sztućców.

Zmywarka 45 cm do zabudowy

Popularna zmywarka 45 cm występuje w opcji do zabudowy. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, które chciałyby ukryć zmywarkę w meblach, tak by kuchnia prezentowała się elegancko. Wadą wybrania zmywarki pod zabudowę jest to, że trzeba dokładnie wymierzyć meble, by zmywarka do nich pasowała. Tutaj różnicę robi każdy centymetr, bo urządzenie może się nie zmieścić, niewygodnie otwierać czy podczas otwierania rysować meble. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na elementy z tyłu zmywarki jak zawory i przyłącza, bo one także muszą swobodnie zmieścić się pod meblami.

Zmywarka 45 cm wolnostojąca

Oferta, jeśli chodzi o zmywarki 45 cm wolnostojące jest większa niż tych w zabudowie. Łatwiej też je ustawić w kuchni – tutaj wymiary nie mają aż tak kluczowego znaczenia, bo zmywarkę można zawsze przestawić względem mebli czy rozsunąć szafki, by się zmieściła. Minusem jest zaś to, że taka zmywarka będzie wyróżniać się w kuchni. Aby całość wyglądała harmonijnie, trzeba dobrze dopasować kolor zmywarki do koloru mebli.

Umieszczenie zmywarki w małej kuchni

Gdzie powinna stanąć zmywarka do małej kuchni? Decyzję o tym warto podjąć zanim kupi się zmywarkę. Najczęściej zmywarkę wolnostojącą, ale także tę zabudowaną, umieszcza się w okolicy zlewu lub niedaleko piekarnika. Tak naprawdę jednak można postawić ją gdziekolwiek, dopasowując dowolnie do aranżacji kuchni. Ciekawym pomysłem, który pozwoli maksymalnie wykorzystać miejsce w kuchni, jest zamontowanie zmywarki pod zlewem. To możliwe, jeśli tylko znajduje się tam dwuskrzydłowa szafka, a sam zlew jest jednokomorowy. Wtedy miejsce w szafce obok tej komory można wykorzystać na wstawienie pod zabudowę małej zmywarki.

Jak wybrać najlepszą zmywarkę 45 cm?

Czym kierować się przy wyborze wąskiej zmywarki? Poza dopasowaniem rozmiaru do mebli pod zabudowę lub wyborem koloru do aranżacji kuchni w przypadku zmywarki wolnostojącej, sprawdzaj też:

  • Pojemność. Zmywarka zmywarce nierówna i w jednej zmywarce 45 cm zmieści się 6 kompletów naczyń, w innej nawet 10. Przy czym większą pojemność będą miały zmywarki wolnostojące.
  • Zużycie wody. Oczywiście im mniej tym lepiej, bo jest to oszczędne i ekologiczne. Szukaj modeli zużywających 8 litrów w jednym cyklu zmywania.
  • Poziom hałasu. Jeśli nie chcesz narażać się na uciążliwy hałas pracy zmywarki, wybieraj te z poziomem hałasu poniżej 50 dB.
  • Klasa energetyczna. Polecamy urządzenia oznaczone klasą A oraz plusem lub plusami. Ten parametr określa oszczędność przy poborze prądu.

Idealne zmywarki do małej kuchni, do zabudowy znajdziesz tutaj>>

Zalety małych i wąskich zmywarek

Czemu warto kupić zmywarkę 45 cm i spróbować umieścić ja nawet w niewielkiej kuchni? Używanie zmywarki ma o wiele więcej zalet niż mycie ręczne w zlewozmywaku. Po pierwsze, zmywarki umożliwiają oszczędność wody i są ekologiczne. Jeśli wybierzesz model o klasie energetycznej A+ i lepszej, zużywający w jednym cyklu około 8 litrów wody, to zapłacisz mniej za rachunki za wodę, niż zmywając ręcznie. Po drugie, zmywarki są wygodne i skuteczne. Umożliwiają umycie na raz wielu kompletów naczyń, bez żadnego wysiłku. Szybko przygotujesz się na wizytę niespodziewanych gości, gdy wstawisz naczynia do mycia szybkim trybem. Możesz też wybrać opóźnienie startu, oferowane obecnie w standardzie każdej zmywarki, dzięki czemu urządzenie zacznie pracę wtedy, kiedy mu to zlecisz. Ponadto, zmywarki dają sobie radę nawet z silnymi zabrudzeniami, które ręcznie wymagałyby żmudnego szorowania.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Ja w nowym domu na pewno kupię sobie zmywarkę. I chyba jakąś większą.

Słodko Słodka

Osobiście nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki, to moja prawa ręka w kuchni 🙂 Moja już jest stara i wysłużona, ale przy remoncie kuchni myślę, żeby wymienić właśnie na nowszy model.

Kasia

Miałam taką zmywarkę kiedyś. Lepiej działała, niż te pełnowymiarowe

Słodko Słodka

Małe kuchnie w bloku mają to do siebie, że z gumy nie są 😉 Niestety ściany się nie rozciągają i wiele możliwości nie ma. Ja również mam małą kuchnie, mieszkamy w bloku i strasznie nad tym ubolewam, że ta kuchnia jest taka mała, ale zmywarka jest z nami od samego początku, mała, bo mała, ale jest 🙂 Zmywarka to moja prawa ręka w kuchni.

Hanna

Zmywarka to według mnie bardzo ważna rzecz, osobiście nie znoszę zmywać ręcznie, więc podczas aranżacji nowej kuchni koniecznie musiałam ją zamówić. Oprócz tego niedawno przyszły nam nowe meble z max kuchnie i jestem zachwycona ich wykonaniem.