Dlaczego kremów z filtrem należy używać cały rok? Na co zwrócić uwagę wybierając krem do twarzy na lato?

Materiał zewnętrzny
0 komentarze

Ochrona przeciw promieniowaniu UV kojarzy nam się tylko z latem. To wtedy jesteśmy najbardziej narażone na czerwoną skórę po opalaniu czy nawet poparzenia. Pamiętajmy jednak, że kremów z filtrem należy używać cały rok i nie tylko w słoneczne dni. Dlaczego? Przekonajmy się.

Promieniowanie UVA i UVB – co trzeba wiedzieć? 

Co lepiej kojarzy się z udanymi wakacjami, jak nie piękna opalenizna? To najlepsza pamiątka, którą dumnie nosimy jeszcze długie, jesienne miesiące. Jednak niewłaściwe opalanie może zostawić po sobie nieprzyjemne i nieodwracalne skutki.

Za naszą opaleniznę odpowiada promieniowanie UVB. To ono stymuluje wytwarzanie ciemnego pigmentu i przy okazji też witaminy D. Nie przenika przez szyby, ale dociera przez wodę (stąd się biorą poparzenia słoneczne podczas kąpieli). Przy zbyt długiej ekspozycji na słońcu, może prowadzić do oparzeń słonecznych, a w dłużej perspektywie do nowotworu. Wszystko przez to, że działa na powierzchniowe warstwy skóry, tj. naskórek.

Choć promieniowanie UVB wydaje się być „mniejszym złem”, to jest to raptem 5% promieniowania UV. Znaczną większość stanowi promieniowanie UVA. Działa ono nawet w pochmurne dni, bo przenika przez chmury, a co za tym idzie, nawet przez szyby samochodowe. Wnika w głębokie warstwy skóry, przez co prowadzi do zwiotczenia i utraty jędrności (fotostarzenia), podrażnień, zaczerwienienia czy swędzenia po opalaniu, a to wszystko może przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry.

Dlatego właśnie tak ważne jest używanie kremów z filtrem SPF. Spowalniają proces opalania i „brązowienia skóry”, ale chronią nas przed szkodliwymi czynnikami promieniowania ultrafioletowego.

Krem SPF do twarzy – jaki wybrać? 

Krem z filtrem jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji, zwłaszcza latem. Na rynku kosmetycznym znajdziemy najróżniejsze kremy z SPF (z ang. Sun Protection Factor), czyli z filtrem ochronnym przed słońcem.

Preparaty do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:

  • bardzo wysoka ochrona – SPF 50+
  • wysoka ochrona – SPF 30 (filtruje ok. 97% promieni UVB) i 50 (filtruje ok. 98% promieni UVB)
  • średnia ochrona – SPF 15 (filtruje ok. 93% promieni UVB), 20 i 25
  • niska ochrona – SPF 6 i 10 (nie występuje w kremach do opalania, jedynie w samoopalaczach czy podkładach)

Pamiętaj: nie istnieje 100-procentowy bloker słońca, żaden kosmetyk nie filtruje szkodliwych promieni UVB w całości. Dlatego ważne jest przede wszystkim regularne stosowanie kremów z filtrem, nawet 3-4 razy dziennie, jeżeli wystawiasz skórę dość często na słońce.

Dla osób z ciemniejszą karnacją poleca się latem krem SPF 30, zimą można wymienić go na SPF 15. Z kolei osoby o jasnej karnacji, z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień, powinny zaopatrzyć się w krem z filtrem SPF 50 i mogą stosować go nawet cały rok.

Krem z filtrem do twarzy stosuj jako ostatni krok pielęgnacji, tuż przed makijażem. Może być to ten sam krem, co do reszty ciała, a także krem dedykowany typowo do pielęgnacji twarzy. Takie kosmetyki zawierają dodatkowe składniki, które chronią, ale też pielęgnują, rozświetlają i odżywiają skórę. Najczęściej są też dobrą bazą pod makijaż.

Wybierając krem z filtrem do twarzy, zwróć uwagę na jego rodzaj – czy jest mineralny, czy chemiczny. Wokół obu rodzajów krążą różne mity, tak naprawdę oba dobrze chronią, ale mineralne zawierają składniki bielące skórę. Jeśli więc nie chcesz zostać z białą, brudzącą wszystko wokół i niełatwą do umycia buzią, lepiej wybierz filtr chemiczny.

Pielęgnując twarz, nie można zapominać o szyi i dekolcie. Te części ciała niestety najszybciej się starzeją i tam najprędzej zobaczysz skutki niewłaściwej pielęgnacji oraz nadmiernego opalania. Dlatego smarując buzię kremem z wysokim filtrem, nie zapominaj o szyi i dekolcie.

>>Zobacz ofertę kremów do twarzy marki tołpa.

Bezpieczne opalanie – czyli jakie? 

Bezpieczne opalanie to przede wszystkim chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Podczas opalania trzeba pamiętać o kremie z filtrem. Jest to absolutne minimum, aby zabezpieczyć swoją skórę. Posmaruj się przynajmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce i powtarzaj ten proces nawet co 2 godziny.

Na wyjazd nad wodę wybierz filtr wodoodporny. Pamiętaj, że nie działa on cały dzień, trzeba go co jakiś czas nakładać ponownie, najlepiej po wyjściu z wody.

Unikaj opalania w godzinach 11-16. Co z tego, że szybciej się opalisz, jeżeli skończy się to poparzeniami czy nawet udarem? Bezpieczne opalanie wymaga czasu i cierpliwości, ale dzięki temu nie zrobisz sobie krzywdy.

Skóra po opalaniu potrzebuje mocnego nawilżenia, dlatego nie zapomnij o kosmetykach jednocześnie kojących, regenerujących i najlepiej chłodzących. Schodząca skóra po opalaniu to nic przyjemnego, lepiej jest zapobiegać niż ją leczyć.

Więcej o bezpiecznym opalaniu przeczytasz tutaj: Jak przygotować skórę do opalania? Zasady bezpiecznego opalania

Jak widzisz, promieniowanie UV jest niebezpieczne dla naszej skóry i tylko odpowiednie zabezpieczenie w postaci kremu z filtrem zapobiega jego negatywnym działaniom. Nie dotyczy to tylko sezonu letniego, zimą też możemy narazić się na poparzenia przez słońce, np. odbijające się od śniegu. Dlatego miej krem SPF zawsze pod ręką, a będziesz cieszyła się piękną i młodą skórą przez długie lata.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments