Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si

Słodko Słodka
4 komentarze

Z okazji mojej pierwszej mammografii postanowiłam zapisać się na wirtualny Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si!!! Jest to największe biegowe wydarzenie stworzone z myślą o Paniach właśnie. W tym roku stuknęło mi czterdzieści lat, zacna to cyfra, ale i odpowiedni moment, żeby udać się na profilaktyczne badania. Jak to stwierdził mój lekarz prowadzący z Poradni Chorób Piersi ” Pani termin przydatności się kończy, więc damy skierowanko na mammografie”. Oczywiście opierałam się, bo gdzie ja z tymi moimi naleśnikami na mammografie, zawsze chodziłam na USG piersi tylko, ale jak mus to mus.

Moja pierwsza mammografia

Powiem Wam, że miałam lekkiego stresa przed samym badaniem. Nasłuchałam się od starszych ciotek z małym biustem jakie to badanie jest bolesne… a wcale tak nie było. Słuchajcie zarzuciłam jednym cyckiem, drugim jeśli tak można powiedzieć, przy moim biuście, chwila moment i było po sprawie 🙂

W ogóle jakie było moje zdziwienie, gdy przyjechaliśmy z mężem do szpitala, a tam nikogo nie było w kolejce, weszłam z marszu dosłownie, chwila moment i było po badaniu.

Kochane chce Was uczulić w tym wpisie, żebyście badały się profilaktycznie, zadbajcie o siebie póki czas. Wiele kobiet nie ma tyle szczęścia, nie chodzi na badania profilaktyczne, idzie do lekarza, gdy coś się dzieje, a w wielu przypadkach kończy się to tragicznie, bo jest już za późno.

Sama zaczęłam badać piersi dopiero po poronieniu, gdy wyczułam guzka, skończyło się na biopsji i ogromnym strachu. Od tam tej pory jestem cały czas pod kontrolą Poradni Chorób Piersi i badam się kontrolnie i profilaktycznie dla siebie i dla moich bliskich. Raz w roku chodzę na USG piersi, a od tego roku doszła mi mammografia i śpię spokojnie.

Motyle, a Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)i

Jeśli śledzicie moje Social Media, zapewne zauważyłyście, że trochę zaczęłam biegać od tej wiosny, a w zasadzie truchtać. Nie są to maratony, ale krótkie dystanse po 5 km. Chodzę również na kijki z teściową.

Gdy na FB mignął mi sponsorowany post z Biegiem dla Kobiet, ani chwili się nie wahałam i postanowiłam się zapisać z marszu na ten właśnie Bieg Motyli. Zamówiłam pakiet startowy, w tym roku koszulki były wyjątkowo ładne musicie przyznać 🙂

Zaciekawiła mnie sama inicjatywa tego biegu, w tym roku wspierała profilaktykę raka szyjki macicy – Badam HPV. Ja również dołożyłam swoją cegiełkę zamawiając pakiet startowy i biorąc udział w wirtualnym biegu, który odbył się 15 maja 2023 roku. Wiosenna edycja Biegu Kobiet poświęcona była jak wspomniałam wyżej profilaktyce raka szyjki macicy. Wirus HPV jest przyczyną ponad 97 % przypadków raka szyjki macicy. Wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny, dlatego pamiętaj raz do roku o cytologii, lub badaj się domowym testem na HPV.

Jak wygląda bieg wirtualnie

Nie musisz się stresować, wystarczy, że pokonasz solo lub w większej swojej ekipie min. 5 km biegiem, marszem, możesz też z kijkami nordic walking, godz. również bez znaczenia. Ja swoje km pokonałam w niedzielę rano po lekkim śniadaniu, wrzuciłam zdjęcie na moje social media z oznaczeniem #biegkobiet. A tu możesz zobaczyć mój pierwszy medal, od czegoś trzeba zacząć 🙂

Zachęcam Cię do wzięcia udziału w Biegu Kobiet wirtualnie w przyszłym roku, ja w tym roku startowałam pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. W przyszłym roku to już nie będzie truchtanie, a prawdziwy bieg, a przynajmniej taką mam nadzieje 🙂 Sama inicjatywa biegu naprawdę zachęca, także warto dołożyć swoją cegiełkę. W tym roku wirtualnie wystartowało prawie 4 tyś. „kobiet motyli”. Możesz również wziąć udział w tym samym biegu we Wrocławiu spotykając się na żywo z kobietkami z całej Polski.

Badajcie się profilaktycznie

Bo lepiej zapobiegać, jak później leczyć. Gdy jesteśmy młode nie myślimy o takich sprawach, wydaje nam się, że nas to nie dotyczy… a niestety to błąd, bo zachorować na raka może młoda dziewczyna jak i kobieta w sile wieku, na to nie ma reguły.

A teraz pytanie do Ciebie Droga Babo, kiedy ostatnio robiłaś cytologię, mammografię lub USG piersi? Jeśli nie pamiętasz to najwyższy czas nadrobić zaległości!!!

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Nie wiedziałam, że można też biegać wirtualnie.

Słodko Słodka

W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości i nie trzeba być wcale maratończykiem 🙂 Jeśli jest fajna inicjatywa biegu to dlaczego by nie wesprzeć.

Lamotek.pl

Cudowna inicjatywa!