Czy operacja bariatryczna jest dla każdego?

Materiał zewnętrzny
0 komentarze

Spacerując po mieście, robiąc zakupy, czy podróżując, spotykasz wielu ludzi w różnym wieku. Tym, co łączy wielu z nich, jest nadmiar masy ciała. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Siedzący tryb życia, niezdrowe i mocno przetworzone jedzenie tylko sprzyjają rozwojowi choroby, której leczenie nierzadko wymaga podjęcia radykalnych kroków. Otyłość, bo o niej mowa, to choroba przewlekła, która nieleczona może nie tylko utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale też przyczynić się do rozwoju wielu groźnych chorób.

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia otyłości jest operacja bariatryczna. Czym jest i kto może skorzystać z zabiegu zmniejszania żołądka?

Operacja bariatryczna — czym jest i dla kogo jest przeznaczona

Operacja bariatryczna to chirurgiczna metoda leczenia otyłości. Nie jest magiczną różdżką, która uwolni cię od nadmiaru tkanki tłuszczowej i jednocześnie pozwoli na prowadzenie dotychczasowego trybu życia. Operacja zmniejszenia żołądka to jeden z elementów, który wchodzi w skład całego procesu leczenia. Zwykle biorą w nim udział lekarze różnych specjalizacji. Ich wsparcie pomaga wprowadzić radykalne zmiany w codziennym życiu i przywrócić w ciele utraconą równowagę.

Nie każdy kwalifikuje się do operacji bariatrycznej, ponieważ wymaga to spełnienia kilku podstawowych warunków. Wskazaniem do zabiegu zmniejszenia żołądka jest BMI:

  • równe lub wyższe niż 40,
  • mieszczące się w przedziale 35-40 przy jednoczesnym występowaniu chorób współistniejących, do których należą między innymi nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroba zwyrodnieniowa stawów, miażdżyca, choroby serca i bezdech senny,
  • pomiędzy 30 a 34,9, gdy cierpisz na cukrzycę typu 2 i pomimo stosowania odpowiedniego leczenia, utrzymuje się u ciebie stan hipoglikemii.

Musisz też mieć skończone 18 lat i nie możesz przekroczyć 65 roku życia.

Rodzaje zabiegów bariatrycznych

Chirurg bariatra może zdecydować o wybraniu jednej z kilku metod zmniejszania żołądka. Choć do wyboru ma metodę tradycyjną, czyli z dostępu otwartego, coraz więcej lekarzy korzysta z małoinwazyjnej metody laparoskopowej. Do jej najważniejszych korzyści należy szybszy powrót do zdrowia, skrócenie okresu rehabilitacji oraz uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego. Krótszy jest też czas samej operacji, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie osób, które cierpią na choroby współistniejące.

W zależności od stopnia otyłości i ogólnego stanu twojego zdrowia lekarz może zastosować:

Dwie ostatnie metody są w pełni odwracalne, co oznacza, że po usunięciu opaski lub wyjęciu balona, pojemność żołądka wraca do pierwotnego stanu sprzed zabiegu.

Jakie korzyści niesie ze sobą operacja bariatryczna?

Tradycyjne metody leczenia otyłości bardzo rzadko przynoszą trwałe efekty. Co innego leczenie bariatryczne, którego skuteczność przy wybranych metodach wynosi nawet 80%. Razem z utratą kilkudziesięciu procent nadmiaru masy ciała, po zabiegu zmianie ulegną zarówno twoje nawyki żywieniowe, jak i dotychczasowy styl życia. W innym przypadku nie będziesz w stanie utrzymać efektów operacji.

Poza tym operacja bariatryczna przyczynia się do uzyskania lepszych efektów w leczeniu chorób współistniejących, w tym cukrzycy typu 2. Zmniejsza też ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nie bez znaczenia jest podniesienie komfortu życia po zabiegu zmniejszenia żołądka i możliwość zwiększenia aktywności fizycznej. Poprawia się też samopoczucie, samoocena i akceptacja swojego ciała.

Nierzadko w sytuacji, gdy dotychczasowe działania zmierzające do zrzucenia nadmiaru kilogramów nie przyniosły spodziewanych rezultatów, operacja bariatryczna okazuje się dla chorych realną szansą na powrót do zdrowia.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments