Dieta ketogeniczna: jak używać keto pasków do pomiaru ketonów?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Dieta ketogeniczna to ogromne zaskoczenie dzisiejszych czasów. Do tej pory dietetycy opierali plany żywieniowe o deficyt kaloryczny oraz unikanie tłuszczu. Dieta keto to niskowęglowodanowy, wysokotłuszczowy i umiarkowanie białkowy styl życia. Jest to więc diametralna zmiana dotychczasowych diet redukcyjnych. Służy ona nie tylko redukcji kilogramów. Wielu zwolenników wprowadzając keto jadłospis czuje się po wprowadzeniu w stan ketozy dużo lepiej. Dieta ketogeniczna jest też polecana na niektóre schorzenia jak na przykład padaczkę.

Czym jest ketoza?

Ketoza to stan organizmu, w którym naturalnie pozyskuje on energię nie z cukru, tak jak w standardowej diecie wysokowęglowodanowej, lecz z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Jest on traktowany jak paliwo, spalany, czego efektem są tracone kilogramy. Ciała ketonowe, na które nasze ciało rozkłada tłuszcz, zastępują glukozę i są naturalnym paliwem dostarczającym energii.

Dieta ketogeniczna wprowadza nasz organizm w stan ketozy dietetycznej.

Jak mierzyć ketony?

Możemy dokonać pomiar ketonów poprzez krew lub mocz.

Pomiar ketonów poprzez mocz to łatwy, szybki, tani i wygodny sposób. Paski do tych pomiarów początkowo były wykorzystywane u osób z cukrzycą typu 1, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Paski do pomiaru ketonów poprzez mocz dostępne są bez recepty w aptekach a także przez Internet. Znajdziemy je też w niektórych marketach. W sprzedaży są stosunkowo niedrogie zestawy: od opakowań 50 sztuk aż po te liczące kilkaset sztuk. Ważną informacją jest to, że takie paski mają termin ważności i trzeba je zużyć w ciągu 3 lub 6 miesięcy od otwarcia opakowania, więc kupując komplet musimy wziąć pod uwagę, jak często będziemy ich używać. Najdokładniejsze pomiary osiągniemy używając ich regularnie, na przykład codziennie o tej samej porze w godzinach porannych lub dopiero po odczekaniu kilku godzin od zjedzenia czegoś.

Ketony w moczu – instrukcja mierzenia ketonów

  • Umyj ręce, a następnie pobierz mocz do pojemnika.
  • Zanurz pasek oznaczoną stroną w próbce na krótką chwilę, po czym wyjmij.
  • Sprawdź kolor na pasku i porównaj z umieszczonymi na opakowaniu
  • Wylej mocz i umyj ręce

Kolory odpowiadają się poziomowi stężenia. Wraz ze wzrostem stężenia ciał ketonowych, ciemnieje kolor na pasku.

Pomiar ketonów poprzez krew

Mierniki krwi ketonowej są niezawodnym i dokładnym sposobem pomiaru ciał ketonowych w organizmie. Są dokładniejsze, jednak droższe niż pierwsze rozwiązanie. Paski można kupić w aptece ale do odczytania pasków krwi będzie również potrzebny keto glukometr. Paski do krwi kosztują nieco drożej a ich data ważności to 12-18 miesięcy.

Instrukcja mierzenia ketonów we krwi

  • Umyj ręce.
  • Załaduj lancet do glukometru.
  • Włóż pasek ketonów krwi do miernika ketonów.
  • Nakłuj palec, by uzyskać małą kroplę krwi, dotknij nią do paska.
  • Sprawdź wyniki.
  • Wyrzuć zużytą lancetę i pasek do kosza.

Prawidłowy poziom ketonów we krwi dla ketozy dietetycznej wynosi 0,5 – 3 mmol/l (9 – 54 mcg/dl).

Dieta ketogeniczna a poziom ketonów

Dietetyczna ketoza zwiększa sposób na wytrącenie ketonów, których poziom dzięki paskom można zmierzyć w moczu i krwi. Jednak ustalenie, czy keto jadłospis jest odpowiedni, by wprowadzić się w ketozę nie jest łatwe, zwłaszcza na początku. Dlatego wiele osób używa pasków do pomiaru ketozy. Pomiar ciał ketonowych jest bardzo ważny, dopóki nie nauczymy się odpowiednio układać posiłków.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia

Patrz, nie wiedziałam o keto-paskach. Super sprawa!