Dieta ketogeniczna to ogromne zaskoczenie dzisiejszych czasów. Do tej pory dietetycy opierali plany żywieniowe o deficyt kaloryczny oraz unikanie tłuszczu. Dieta keto to niskowęglowodanowy, wysokotłuszczowy i umiarkowanie białkowy styl życia. Jest to więc diametralna zmiana dotychczasowych diet redukcyjnych. Służy ona nie tylko redukcji kilogramów. Wielu zwolenników wprowadzając keto jadłospis czuje się po wprowadzeniu w stan ketozy dużo lepiej. Dieta ketogeniczna jest też polecana na niektóre schorzenia jak na przykład padaczkę.

Czym jest ketoza?

Ketoza to stan organizmu, w którym naturalnie pozyskuje on energię nie z cukru, tak jak w standardowej diecie wysokowęglowodanowej, lecz z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Jest on traktowany jak paliwo, spalany, czego efektem są tracone kilogramy. Ciała ketonowe, na które nasze ciało rozkłada tłuszcz, zastępują glukozę i są naturalnym paliwem dostarczającym energii.

Dieta ketogeniczna wprowadza nasz organizm w stan ketozy dietetycznej.

Jak mierzyć ketony?

Możemy dokonać pomiar ketonów poprzez krew lub mocz.

Pomiar ketonów poprzez mocz to łatwy, szybki, tani i wygodny sposób. Paski do tych pomiarów początkowo były wykorzystywane u osób z cukrzycą typu 1, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Paski do pomiaru ketonów poprzez mocz dostępne są bez recepty w aptekach a także przez Internet. Znajdziemy je też w niektórych marketach. W sprzedaży są stosunkowo niedrogie zestawy: od opakowań 50 sztuk aż po te liczące kilkaset sztuk. Ważną informacją jest to, że takie paski mają termin ważności i trzeba je zużyć w ciągu 3 lub 6 miesięcy od otwarcia opakowania, więc kupując komplet musimy wziąć pod uwagę, jak często będziemy ich używać. Najdokładniejsze pomiary osiągniemy używając ich regularnie, na przykład codziennie o tej samej porze w godzinach porannych lub dopiero po odczekaniu kilku godzin od zjedzenia czegoś.

Ketony w moczu – instrukcja mierzenia ketonów

  • Umyj ręce, a następnie pobierz mocz do pojemnika.
  • Zanurz pasek oznaczoną stroną w próbce na krótką chwilę, po czym wyjmij.
  • Sprawdź kolor na pasku i porównaj z umieszczonymi na opakowaniu
  • Wylej mocz i umyj ręce

Kolory odpowiadają się poziomowi stężenia. Wraz ze wzrostem stężenia ciał ketonowych, ciemnieje kolor na pasku.

Pomiar ketonów poprzez krew

Mierniki krwi ketonowej są niezawodnym i dokładnym sposobem pomiaru ciał ketonowych w organizmie. Są dokładniejsze, jednak droższe niż pierwsze rozwiązanie. Paski można kupić w aptece ale do odczytania pasków krwi będzie również potrzebny keto glukometr. Paski do krwi kosztują nieco drożej a ich data ważności to 12-18 miesięcy.

Instrukcja mierzenia ketonów we krwi

  • Umyj ręce.
  • Załaduj lancet do glukometru.
  • Włóż pasek ketonów krwi do miernika ketonów.
  • Nakłuj palec, by uzyskać małą kroplę krwi, dotknij nią do paska.
  • Sprawdź wyniki.
  • Wyrzuć zużytą lancetę i pasek do kosza.

Prawidłowy poziom ketonów we krwi dla ketozy dietetycznej wynosi 0,5 – 3 mmol/l (9 – 54 mcg/dl).

Dieta ketogeniczna a poziom ketonów

Dietetyczna ketoza zwiększa sposób na wytrącenie ketonów, których poziom dzięki paskom można zmierzyć w moczu i krwi. Jednak ustalenie, czy keto jadłospis jest odpowiedni, by wprowadzić się w ketozę nie jest łatwe, zwłaszcza na początku. Dlatego wiele osób używa pasków do pomiaru ketozy. Pomiar ciał ketonowych jest bardzo ważny, dopóki nie nauczymy się odpowiednio układać posiłków.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
3 dni temu

Patrz, nie wiedziałam o keto-paskach. Super sprawa!